Gebelikte Bebek Ultrasonda Hangi Haftada Görülmektedir?

Gebelikte ultrasonda 5 ya da 6. hafta içinde çiftler bebeklerini görmüş olur.Ultrasonda muayene işlemi karından ya da vajinal şekilde yapılabilir.

Bebek Ultrasonda Ne Zaman Hangi Haftada Görülür?

Anne adayının hamile kalmasından sonra ve gebeliğin test yolu ile öğrenilmesinden sonra çiftleri ayrı bir heyecan beklemektedir. Bu süreçte çiftler için ayrı bir yolculuk başlar. Hamilelikte sürecin en doğru şekilde işleyebilmesi adına bebeğin ultrasonda görülmesi, gebelikte bebeğin ultrasonda kalp atışlarının dinlenmesi ve bebek hareketlerimin gebelikte hissedilmesi ve belli olması gerekir.

Bebek ne zaman ultrasonda görülür, ne zaman hareketleri ile kendini belli eder, kesesi ne zaman gözükür, kaç haftalıkken hareketleri oluşur, kaç haftalıkken ultrasonda gorunur, gebelikte bebek cinsiyeti ne zaman belli olur ve gebelik ile alakalı diğer soru ve detaylar için doktorlar yardımcı olacaktır. Bebek kesesi anne rahmine ilk bebeğin düşmesi ile oluşmaya başlar.

Birkaç hafta içinde de kesesi belli olur. Gebelikte ultrasonda bebek ne zaman belli olur, 5 ya da 6. hafta içinde çiftler bebeklerini görmüş olur. Bebek kesesi de bu dönemde çiftler tarafından görülür. Ultrasonda muayene işlemi bebek kesesi görülmesi ve bebeğin sonraki aşamalarının izlenmesi adına karından ya da rahimden yapılır. Vajinal şekilde yapılacak olan ultrasonda gebelikte 5. haftada kesesi gözükür. Anne adayının beklediği adet dönemini bir hafta geçmişse yapılacak olan erken muayenede bebek kesesi görmek mümkündür ve bu işlem ilk olarak vajinal ultrasonda gözlemlenir. Bebek kesesi karından bakılacak olan ultrason ile ne zaman görülür, ilk olarak 5 ya da 6. haftada belli olur ve görülür.

Cinsiyeti ise gebelikte ilerleyen zaman içinde görülür. 5 ila 6 hafta aralığında bebeğin cinsiyeti belli olmaz, kendisi gözlemlenmez, sadece ilk olarak kesesi görülür. Hamilelikte ilk dönem içinde HCG hormon seviyelerinde farklılıklar oluşmaya başlar. HCG hormonu ne zaman artar, hamileliğin oluşması ile hormon seviyesinde artış görülür ve sonrasında idrarda artmaya başlar.

Bebeğin Kalp Atışları

Çiftler en sık bebeğin cinsiyeti ve kalp atışlarını görmek ile duymak arasında stres altına girerler. Stres ve sorun yaşanması hamilelikte sorunlu zamanların yaşanmasına sebep olur. Özellikle ilk üç aylık dönemde cinsiyeti ya da farklı detayları ile alakalı olarak strese giren kişilerde sık şekilde düşük gözlemlenebilir. Bebeklerin cinsiyeti ve kalp atışları farklı haftalarda gözlemlenir.

Bazı anne adaylarında 5 hafta içinde kalp atışları dinlenebilmektedir. Her anne adayı bu süreçte bebeklerinin kalp atışları ile hareketlerini en kısa zamanda duymak ister. Özellikle de ilk hamileliği olan kişilerde bu diğer bayanlara daha yoğun şekilde yaşanır. Bebeklerin hareketinin hissedilmemesi ve kalp atışlarının duyulmaması çiftlerde oldukça yoğun şekilde tedirginlik ve üzüntü yaratır. Bebeklerin anne ve babalarına 5. haftadan itibaren kendilerini kalp atışları ve hareketleri ile hissettirmesi sağlıklı ve huzurlu bir bebek olduğunu düşündürecektir.

Çiftlerin bebekleri ve hamilelik süreci ile aklına takılan tüm soruları ve detayları ayrıntılı şekilde doktorlarına sorması ve detaylı yanıtlar alması gerekir. Bu süreçte anne adayının psikolojik açıdan mutlu olması ve rahat olması gerekir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...