10. Haftalık Ultrason Görüntüleri ve Değişimleri

Hamileliğin 10. haftasında artık bebeğiniz tam manasıyla gelişmeye başlamakta ve farklı özellikler kazanmaktadır. Bunun yanında anne adayı da kendini farklı hislerde bulabilir.

10. Haftalık Belirtileri

Hamilelik, kadınların en özel olduklarını hissettikleri ve bu süreci yaşamaktan mutlu oldukları durumlardandır. Kadınların hamile kaldıklarını anlamaları adet gecikmesi ile başlayan ve bunun devamında kendini hamile hissetmeye başlaması ve yapacağı hamilelik testleri ile netleştirilen bir durumdur.

Hamilelik süresince anne kendine iyi bakmalıdır ki mutlu ve sağlıklı hamilelik geçirebilsin.  Bu süreçlerden olan 10 hafta artık bebeğinizin kalp atışlarını duyabildiğiniz dönemdir. İlk etapta kalp atışları size hızlı gelebilir.  Bu dönem hamilelik kıyafetleri için erkende olsa artık hamileliğiniz belirginleşmeye başlar.

Eğer doktor tarafından kısıtlanması gereken bir sorun yok ise günlük rutin işlerinizi yapabilirsiniz. Fakat yine de kendinizi yormamanız önerilir. Yürüyüş ve yüzme hamilelik döneminde yapabileceğinin en güzel spor aktiviteleridir.

10. haftada annenin mide bulantıları artık azalmaya başlamaktadır. Bunlar da gebeliğin diğer aylarına doğru mutlaka geçecektir.  Bu dönemde dişlerinizin sağlığı da önemlidir. Flor alımı önerilir. Bebeğin dişlerinin de oluşmaya başladığı dönemdir. Annenin gebelik nedeniyle çabuk sinirlenme, halsizlik, keyifsizlik ve endişe hali söz konusudur. Bu değişimler gebelik sürecindeki hormon değişimlerinden kaynaklanmaktadır.  Bunların geçici sorunlar olduğu unutulmamalıdır. Hamilelik sürecinin getirdiği kilo alımları da değişkenlik gösterse de başlamış olabilir. Bu dönemde bazı anneler hiç kilo almazken bazı anne adaylarında da bulantı ve kusma nedeniyle kilo verdiği gözlenmektedir.  10 hafta sonrasında yarım kiloluk artış söz konusu olabilmektedir.

10 haftada annenin dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Bu dönemde fazla oturmayıp ve fazlada ayakta kalmadan kendine dikkat etmesi gerekir.  10 hafta gelişim sürecinde en kritik olan dönem atlatılmış olmaktadır. Artık hızlı büyüme dönemi başlamıştır. Bu dönemde bebeğin kafası uzunluğunun yarısına eşittir. Bunun sebebi beyin gelişimi için önemlidir. 10 hafta göz renginin oluştuğu haftadır.  Bu hafta sonunda bebek 4 gr ağırlığına ulaşmış olmaktadır.

10 Hafta Ultrason Görüntüleri

10. Haftada Bebek Gelişimi

10. hafta bitiminde artık bebeğin gelişiminde böbreğin idrar üretmesi dönemi başlamıştır. İdrar kese içine boşaltılmaktadır. Bebeğin içinde bulunduğu bu sıvı oldukça önemlidir. Bebeğin gelişim ve korunabilmesi açısından ciddi bir öneme sahiptir. Böbreklerin çalışması sıvının devamlılığı açısından önemlidir. Bebeğin bu dönemdeki idrarı zararsızdır.  10. hafta itibari ile karaciğer kan üretimi yapmaya başlamaktadır. 10. hafta henüz cinsiyet belli olmaz bu haftayı takip eden haftalarda belirginleşmeye başlayacaktır. Bu haftada en önemli organlar oluşmaya başlasa da bu süreç hamilelik sonlanana kadar devam eder. 10. hafta tırnakları çıkmaya başlar ve vücudunda tüylenmeler oluşur.

Anne ile bebek arasında hamileliğin ilk aşamasından itibaren salgılanan hormonlar sayesinde bir iletişim olmaktadır.  Gebeliğin 16. haftasında bebeğin işitme yeteneği oluşmaya başladığı için annenin söylediklerine tepki vermeye başlar.

Fakat en önemli bağ anne bebeğini kucağına aldığı an başlar.  Bebek için en önemli olan gerçek annesidir. Bu yüzden bebekler babadan daha çok anne kucağında sakinleşirler. Çünkü anne karnında hissettiği güveni onun kucağında da hissetmektedir.

10. Haftalık Karın Görüntüleri

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...