4. Haftalık Gebeliğinde Ultrason Görüntüleri ve Belirtileri

Artık 4. haftada hormondaki kan miktarı artmış durumdadır, ancak idrara tam yansıma olmayabilir.. Bu nedenle dördüncü haftada yapılan testler negatif sonuç verebilir ve bariz gebeliği göstermez. Doğru sonuç almak için, uzmanlar idrarda bu hormon konsantrasyonu yeterli olduğunda, önümüzdeki hafta testler yapmanızı önerir.

4. Hafta Ultrason taraması

4. hafta ultrasonda gebeliğin ilk şartları “sarı gövde” olarak adlandırılan şey ultrasonda görülür hale gelecektir. Bu görülür olan şey , olgunlaşıncaya ve plasenta normal çalışmaya başlayana kadar bir fetusun beslenmesi sürecini sürekli hale getirir. Bunların yanı sıra, korpus luteum hormonu progesteronu gizler ve hamileliği korumaya yardımcı olur.

Ultrason cihazları, gebeliğin dördüncü haftasından sonra bile uterusa bağlı embriyo teşhis edebilir. Ultrason taramalarının genellikle bu kadar erken dönemde yapılmadığı fark edilmelidir. Bir kadın hamilelik hakkında düşünmeye başlar ve hamilelik testi yapmak için yeterince cesareti vardır.

Belirtiler

Kan Analizleri

Dördüncü haftadaki gebelik testi, hamile olduğunuza dair olumlu bir sonuç vermez ancak hamileyseniz, bu dönemde hCG’nin kan analizi bu olumlu sonuca neden olabilir. Kandaki yeni hormonların konsantrasyonu yüksek olduğu için aniden artmış indeks mevcut gebeliğin belirgin işaretidir. Normal hamilelik sırasında üretilen progesteron miktarını da arttırır.

Uterus’da Değişiklikler

Dördüncü haftadaki hormonal arka plan değişiklikleri nedeniyle uterustaki değişiklikler de görülebilir. Hormon progesteron, embriyonun uterusa bağlanmasını sağlar ve bu da biraz daha büyük ve daha esnek hale gelir. Bu eklenti, gelişimin başlamasından doğum gününe kadar farklı enfeksiyonlara karşı embriyoyu korur.

 Karında Ağrı

Bu dönemde sıklıkla hamile bir kadın karın ağrısı yaşar. Bu rahatsızlık, hamilelik değişiklikleri nedeniyle embriyonun hızla şekillendirilmesi ve kadının vücudunun yeniden düzenlenmesi süreciyle bağlantılı olabilir. Ayrıca, acı dolu adet dönemi geçiren adaylar bu rahatsızlığı daha fazla yaşayabilirler. Göbeğin alt kısmındaki ağrı artan uterus tonuyla provoke edilebilir. Bu rahatsızlıktan kanama ve spontan düşük ile son bulabilir. Bu nedenle doktorunuza danışın ve tüm bu olumsuz etkileri önlemesini sağlatın.

Dördüncü Haftada Beslenme

Beslenme konusu yalnızca gebelik boyunca değil aynı zamanda bir bebeğinizi de bulmayı planladığınız zaman da geçerlidir. Bazı zehirli maddeler fetusun oluşumunu olumsuz olarak etkileyebilir, bu nedenle yediğiniz yemeğe dikkat etmeniz gerekir. Belirli bir vitamin ve mikro element eksikliği hamileliği olumsuz etkileyebileceğinden, bir uzmanla istişarede bulunulduktan sonra beslenme iyi düşünülmeli ve makul olmalıdır.

Sosisler ve tütsülenmiş ürünler haşlanmış et olarak değiştirilmelidir. Bir sürü taze meyve ve sebze yiyin. Hamile olmak için, bir kadın sadece kendisi değil aynı zamanda gelecekteki bir bebeğin hayatından sorumludur. Doğru beslenme – bebeğin sağlığı için bir reçetedir.

Tavsiyeler

  • Panik yapmayın, memeleriniz şişirilmeye başlanırsa ve göğsünüz gebeliğin üçüncü haftasından sonra daha büyük ve daha hassas hale gelir.
  • Göbek kısmında hafif ağrı hissederseniz endişelenmemelisiniz. Bununla birlikte ağrı sabitse bir doktora danışmalısınız.
  • Yorgun ve uykulu hissettiğinizde genellikle dinlenebilirsiniz. Bunlar normal işlemlerdir.
  • Hamilelik testi yapabilir veya ”gebelik hormonları” nın kan analizini yapabilirsiniz.
  • Toksiklikler hakkında daha fazla bilgi edinin ve beslenmeyi düzeltin.
  • İlk üç aylık dönem için basit özel egzersizler yapın, daha fazla vitamin tüketin, ağır şeyler taşımayın ve stresi önleyin.

 

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...