Gebelik de 25. Haftanın İçinde Bebeklerde Ne Gibi Değişimler Meydana Gelmeye Başlar.

25. hafta içine giren anne adayını zorlayan bir dönem başlar. Bu dönem içinde anneler belde ve karın bölgesinde ağrılar hisseder. Bunun için uzmanla görüşülmelidir.

25 haftalık gebelik döneminde ultrason çekimi

Gebelik döneminde 25. haftaya girildiğinde anne adayını zorlu bir süreç bekler. Karın bölgesi artık bir top kadar büyümüştür. Bu topun büyüklüğü ve bebeğin hızlı şekilde büyümeye çalışması bel bölgesinde ağrılara sebep olacaktır. Ayrıca rahimin büyümesi bu hafta içinde hızlandığından dolayı bel bölgesinde bulunan sinirlere karşı baskı uygulamaya başlar. Bundan kaynaklı olarak da ağrılar oluşmaya başlayacaktır. 25 hafta içinden bebeğin büyümesinden ve rahimin büyümesinden kaynaklı olarak meydana gelen ağrılardan kurtulmak için ılık duş alınmalı ve buz kompresi yapılmalıdır.

Bebeğinizin yaklaşık boyu ve ağırlığı

Ağrılar bu şekilde de gebelik döneminde geçmezse uzman kontrolü dâhilinde ağrı kesici kullanımı yapılabilir. Bebeğin artık hızlı bir şekilde gelişmesinden dolayı su kayıpları da oluşmaya başlar. Su kayıbından kaynaklı olarak gözlerde kuruluk oluşur. Gebelikte vajinal akıntıların en yoğun olduğu döneme girilir. Bundan kaynaklı olarak da genital bölge bakımına dikkat edilmelidir. Bunun için pamuklu iç çamaşırı kullanımı yapılmalıdır.

Hormonların oldukça aktif olduğu süreçten kaynaklı olarak uzman kontrollerini ve ultrason işlemlerini aksatmamak gerekir. Gebeliğin en önemli olan süreci 25. haftadır. Özellikle bebeğin hareketleri ultrason desteği ile izlenebilir.

25 Hafta Gebelikte Neler Meydana Gelir

Uzman ziyaretlerinde anne adayının neler hissettiği, gebelik döneminin nasıl geçtiği ve bebeğin ne tarz hareketler içinde olduğu sorulur.

  • Depresyon,
  • iç huzursuzluk,
  • baş ağrısı,
  • olağan farklı bir akıntı ve vajinal kanamaların olup olmadığı uzman tarafından detaylı bir şekilde sorulmalıdır.

Bebeğin hareketlerini ve ne sıklıkta tekme attığını görmek için gebelik haftasında ultrason ile görüntüleme yapılır. Gebelik sürecinin izlenmesi ve çiftlerin bebeğin tüm gelişimini görmesi için de görüntüleme oldukça büyük bir fayda sağlar. Bebekler bu dönem için 680 gram ve 34 cm boyuna kadar gelmiştir. Buruşuk olan cildi yavaş yavaş pürüzsüz bir hal almaya çalışır. Tüylerin fazlalaşması bu haftanın içinde en üst düzeye çıkar ve derinin altında bulunan kılcal damarlar kan ile dolacaktır. Akciğerler 26 haftada yapacağı ilk nefes alma işlemleri için kendini hazırlamaktadır.

Gebelik de bebeğin cildinde bulunan kılcal damarlar hızlı bir şekilde oluşur ve kan ile dolar. Bebeğin cildi bu zamana kadar şeffaf ve beyazdır. Bundan sonra kırmızı olmaya başlamıştır. Bu ayın içinde dişlerin oluşumları ile diş eti gelişimleri devam etmektedir. Kapalı olan burun deliklerinde açılmalar oluşur. Ani seslerden ve ani hareketlerden rahatsız olduğunda tepkiler vermeye başlar ve anne ile baba adayının şaşırmasına sebep olur.

Ayrıca bebekleri hıçkırık tutabilir. Özellikle anneler çocuklarının düzenli ve ritmik bir biçimde yaptığı hareketleri hissedebilmektedir.

25 haftalık ultrason görüntüleri

 

25 Haftalık anne karnı

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...