3. Haftalık Gebeliğinde Ultrason Görüntüleri ve Belirtileri

Bu haftada fetüsü koruyan ve annenin bedeniyle bağlantılı plasenta aynı anda oluşturulmaktadır. Üçüncü haftadan itibaren ultrason taraması hamileliği doğrulamak için kullanılabilir. Ama en güvenilir işaretlerden biri adetin durmuş olmasıdır.

Korpus luteum hormonal sentez ve hücre bölünmesini kolaylaştırır. Rahim doğası gereği, sağlıksız bir diyet, alkol veya bir ilaç gibi dıştaki olumsuz etkilerden korunmaktadır. Fakat döllenmiş yumurta rahime girer ve yerleştirirse, bu değişecektir. Bu aşamadan itibaren anne adayının  duygusal dengeyi ve sigara gibi kötü alışkanlıkları dikkatlice düşünmesi gerekiyor.

3. Hafta Ultrason Görüntüsü

Ultrasonda görüntülenen zigot, yaklaşık 40 saat süren uterus çeperine nüfuz eder ve bu işlem karında ve hafif kanamada ağrıya neden olabilir. Hücre bölünmesi, rahim ağzında hücrelerin çok hızlı çoğalmasıyla devam eder. Sonuç olarak ultrasonda, annenin bebeğe olan tüm besin maddelerini taşıyacak pürüzlü yüzey üzerinde bir kan damarı ağı oluştuğu gözlemlenir. Ultrason görüntüsünde ortaya çıkan bu plasenta gelişiminin başlangıcıdır. Ultrasonda görüntülenmeye başlayan embriyo küçük bir insana dönüşecek ve yeni yetiştirilen hücreler plasentayı ve bebeği koruyan ve besleyecek göbek kordonu oluşturacaktır.

Bilimsel olarak plasenta adı verilen ”rahim”, gebelik sırasında önemli bir organdır. Plasenta, güçlü bir hormonal üreticidir, embriyoya damar yoluyla oksijen, besin maddeleri ve mikro elementler sağlar ve iki arterden yan ürünlerin ve oksijenden arındırılmış kanın dışarı atılmasına yardımcı olur.

 Üçüncü haftanın sonuna kadının gebeliğin belirgin belirtileri

İdrar, artışa neden olan hormonlar tarafından daha sık etkilenir; bu da açık hava yürüyüşleri sırasında bazı sorunlara neden olur;

Yorgunluk ve uyuşukluk;

Artmış östrojen düzeyleri ile tetiklenen koku hissi. Şimdi en sevdiğiniz parfüm kokusu bile size itici gelmeye başlayabilecektir.

Etli biftekleri ve yeşil bir diyet yapmaya özen gösterin. Bir sürü kadın, bu dönemde bazı yiyeceklerden nefret etmektedir.

Anne adayının sabah erkenden, sabah bulantısı, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sabah enerjisi genellikle yoktur. Bu diyetteki değişiklikleri gerekli kılar. Yatakta besleyici bir kahvaltı yapmak idealdir.Anne adayının yeterli miktarda folik asit alması gerekir. Bu dönemde hamilelik için tehlikeli olduğu için yoğun fiziksel aktiviteden kaçınılmalıdır. Hamilelik testi 4. haftadan sonra daha doğru sonuçlar vermeye başlayacaktır.

 Olası Sorunlar

Bazı inflamatuar süreçler kronik hale gelebilir ve gebelik için problemlere neden olabilir. Endometrit olarak adlandırılan uterus astarının enflamasyonlu durumu, yumurtanın başarılı bir şekilde implantasyonunu veya hatta embriyonun reddedilmesini engelleyebilir. Pelvisteki bir enflamatuar süreç, döllenmiş yumurta rahmine ulaşma şansı bırakmayan adezyonların oluşumuna neden olabilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...