8. Haftalık Gebeliğinde Ultrason Görüntüleri ve Belirtileri

Sekiz haftalık ultrason çok heyecanlı ve endişeli bir an olabilir. Eğer bu ilk ultrason ise, anlaşılır derecede endişeli olacaksınız. Bebeğinize ilk kez bir bakış atmak büyüleyici bir his olacaktır.

8 haftalık bebek ultrason görüntüsü

Sağlık uzmanınıza ve kişisel tercihlerinize bağlı olarak, sekiz hafta ultrasonunuz karın boyunca bir destekle veya vajinanın içinde başka bir destek kullanılarak gerçekleştirilebilir. Mesaneniz yeterince dolmazsa veya rahmin hala göremeyeceğiniz kadar küçükse vajinal ultrason çok yardımcı olur.

Bebeğinizin yaklaşık boyu ve ağırlığı

Hamilelik bu noktasında bir ultrason bebeğinizin sağlıklı gelişip gelişmediğini tespit etmede yardımcı olabilir.

İkiz bekliyorsanız, birden fazla sarı kese ve çoklu kalp atışı görebilirsiniz. Bununla birlikte, henüz ilk günlerinde olduğundan bu aşamada bir bebek görülemeyebilir.

Hamile sekizinci haftada, bebeğiniz yaklaşık 1.6 santimetre ölçer. Bebeğinizin büyük alnının ve minik bedeninin bu aşamada hala orantısız görünebileceğini unutmayın.

Küçük bebeğiniz aynı zamanda hafif bir titreşime veya sıçramaya benzer istemsiz hareketler yapmaya başlayacaktır. Bu hareketler son derece küçüktür, bu yüzden onları muhtemelen hissetmezsiniz.

Bu haftada olgunlaşan bölgeler şunlardır:

  •  Burun
  • Dudaklar
  • Göz kapakları
  • Bacaklar
  • Kemikler
  • Kalpleri içindeki valfler ve hava geçitleri

Hamilelik Belirtileri

Bu dönemde tüm gebelik belirtileri gösterilmiş olsa da, bazı hamilelik yaşayan kadınlar düşük ifade işaretlerine sahip olabilir; bu da onları rahatsız eder ve her şey normalleşirse şüpheye düşer. Toksikoz – en yaygın semptom – hamile kadınların büyük çoğunluğunu endişelendirir

Hamilelik yaşayan anne adayı kötü hissediyor olabilir, bulantı ve kusma anne adayını biraz yıpratabilir. Kusmaya rağmen, günlük 1-2 kez normal kabul edilir, bazı yemek yeme kurallarına uyulursa, bu semptomu ortadan kaldırabilir veya kesebilir.

8 Haftalık Gebeliğinde Bebeğin Gelişmesi

8 Haftalık Gebeliğinde Bebeğin Anne Karnında Yerleşmesi

Duyular

Ne yazık ki, gelecekteki gebelik yaşayan annenin sıkıntıları sadece toksikozdan ibaret değildir. Çok sıklıkla sekizinci haftada kadın güçlü zayıflık, uykululuk, aşırı sinirlilik ve tam duygusal istikrarsızlık yaşar. Rahatsızlığa memenin şişmesi ve duyarlılığının artması neden olur. Anne adayı bir şekilde buna katlanmak zorunda, çünkü organizma bir bebeğin doğumuna ve beslenmesine hazırlık yapmaya başlamıştır.

Bu zamanlarda, kadınlar henüz kilo almaz, çünkü bebek çok küçüktür, buna ek olarak toksikoz nedeniyle birçok hamilelik durumundaki  kadın çok daha incedir.

 Ağrılar

Büyümüş rahmin bir sonucu olarak, siyatik sinirinin tahrişi, kambur ve kalçalarda ağrıların provoke edilmesi gözlemlenebilir. Ağrılı duyuları azaltmak veya kaldırmak için hamile bir kadının yan yatması gerekir; bu şekilde uterusun baskısı azalır ve kadın daha iyi hissedecektir.

Bu sırada gebelik yaşayan kadın, üriner sistemin sıklaştığını fark eder, çünkü hamilelik ile  genişleyen uterus idrar torbasını sıkıştırır. Aynı zamanda ağrısız bir duyum olmamalı, idrar şeffaf olmalı. Bazı rahatsız edici hisler, ağrılar veya kolik görünüyorsa, doktora başvurulması gerekir, çünkü benzer belirtiler ürolojik hastalıklara, yani sistit veya piyelonefrityaşanıyor olabilir.

Çoğu zaman günlük mide ekşimesi gebelik yaşayan kadınları endişelendirmeye başlar, sindirim bozukluğu hamilelik  ile ilişkilidir ve anne adayına da pek hoş olmayan anlar yaşatabilir.

Bazen gebeliğin sekizinci haftasında, kadınlar uterus kasılmaları hissi yaşarlar, bunlar eğitim kasılmaları olarak adlandırılırlar. Gebelik yaşanan bu safhada çok önemsizdirler ve ciddi rahatsızlıklara neden olamazlar. Kanamalı boşalma eşlik eden karnın altındaki hamile kadının ağrıyan ağrıları gözlenirse derhal bir doktora yönlendirilmelidir.

8 Haftalık Ultrason Görüntüleri

8 Haftalık Anne Karnı Görüntüleri

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...