Kolonoskopi Yapılmadan Önce Nasıl Beslenme Yapılması Gerekmektedir?

Kolonoskopi için hazırlık diyeti olarak bilinen diyet için uzman ne tarz beslenme yapmanız gerektiğini ve nasıl yemek yemeniz gerektiğini detaylı şekilde anlatır.

Kolonoskopi Öncesi Neler Yenebilir?

resim-1691

Kolonoskopinin doğru şekilde çekilmesi için öncesinde yeme ve içme konusunda yani beslenme konusunda dikkatli olmak gerekir. kolonoskopi öncesi yemek ve içme konusunda dikkat edilecek olan detaylar;

  • Kolonoskopi çekiminden bir gün önce sıvı diyetine başlanması gerekir. Yapılacak olan diyette su, komposto, çorba, yoğurt tarzında sıvılar alınmalıdır. Çorbalar ve kompostolar konusunda posaların tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Yani posa olmadan içilmelidir.
  • Gün içinde 7 litre sıvı alınması gerekir. 1 saat içinde 4 su bardağı sıvı alınması yeterli olacaktır.
  • Greyfurt ve portakal suyu, gazoz ve kola gibi asit içeren sıvılar kesinlikle tüketilmemelidir.
  • Bir gün öncesinden hazırlık için eczaneden uzmanın istediği oral fleet 90 ml. alınmalıdır.
  • Uygulama yapılmadan 1 gün önce akşam ilacın yarısını yarım su bardağı meyve suyunun içine katarak içmek gerekir. Geri kalan yarısını da uygulama yapılacağı sabah 07.00 gibi içmek gerekmektedir.
  • Uygulama zamanına kadar bol bol sıvı alınmalıdır. Sıvı alımı sayesinde bağırsaklar temizlenecektir. Kolonoskopinin çekilebilmesi için bağırsakların temiz olması şarttır. Aksi durumlarda çekim yapılması mümkün değildir.

Beslenme ve Diyet Tarifleri

resim-1692

Kolonoskopi için hazırlık diyeti olarak bilinen diyet için uzman ne tarz beslenme yapmanız gerektiğini ve nasıl yemek yemeniz gerektiğini anlatır. Kolonoskopi öncesinde diyet yapılmasının nedeni dışkı oluşumunu azaltmaktır. Ayrıca uygunsuz olan besinlerden bağırsakları koruma amaçlıdır. Kolonoskopi öncesinde bağırsakların tam olarak boşalmaması sonucunda kolonda bulunan anormallikleri tespit etmek zor olacaktır.  Uygulama öncesinde dikkat edilecek olan noktalar arasında;

Lifli gıda tüketimi; lif açısından zengin olan gıdalar uzun süre zarfında bağırsakların içinde kalır. Lifli gıdaların tüketimi sonucunda bağırsaklar dolu kalır. Bundan kaynaklı olarak da çekim işlemlerinde yeterli düzeyde görüntü alınması mümkün değildir. Bu süreç içinde uygulanacak olan diyet içinde makarna, yulaf ezmesi, badem, ceviz, muz, elma, muz, yeşil bezelye, enginar, brokoli ve arpa tarzında lif açısından zengin gıdalar olmamalıdır.

Yağlı yiyecek tüketimi; işlem öncesinde tüketilecek olan gıdaların yağlı olmaması gerekir. Aksi durumda görüntülerin bulanık çıkmasına sebep olur ve uzman bunları yorumlayamaz. Bundan kaynaklı olarak kırmızı et, kuzu eti, hamburger ve makarna gibi yiyecekler kolonoskopinin diyeti içinde yer almaz. Ayriyeten uygulama öncesinde gazlı içecekler ile kola içilmez.

Günlük su alımı; uygulamadan yapılmadan 3 ila 4 gün öncesinden bol bol su içilmeye başlanması gerekir. İşlem öncesinde yeterli miktarda su içilmesi doğru sonuçların elde edilmesine olanak sağlar. Ayrıca sıvı alımı için çay ve elma suyu da tüketilebilir.

Kolonoskopi Diyeti

  1. Gün

Sabah

08.00; 1 kase çorba suyu

10.00; 1 su bardağı kompostonun suyu

12.00; 1 kase çorba suyu, 1 su bardağı meyve suyu posasız

14.00; Fleet fosto soda 90 toz meyve suyunun içine karıştırılıp içilir. Mide bulantısı yaşamamak adına mutlaka yavaş yavaş içilmelidir.

16.00; 1 su bardağı kompostonun suyu

17.00; 1 su bardağı kompostonun suyu

18.00; 1 su bardağı kompostonun suyu

19.00; 1 su bardağı kompostonun suyu

20.00; 1 kase çorba suyu, 1 dilim kepeksiz ekmek

22.00; 1 su bardağı kompostonun suyu

23.00; 1 su bardağı kompostonun suyu içilir ve ardından uzmanın verdiği lavman uygulaması yapılır.

  1. Gün

Bu gün içinde herhangi katı bir yiyeceğin tüketilmesi yasaktır.

08.00; 1 çay bardağı açık çay şekersiz, 1 dilim kepeksiz ekmek, 1 kase çorba suyu

10.00; 1 su bardağı kompostonun suyu

12.00; 1 kase çorba suyu, 1 dilim kepeksiz ekmek, 1 su bardağı meyve suyu posasız

14.00; Fleet fosto soda 90 toz meyve suyunun içine karıştırılıp içilir. Mide bulantısı yaşamamak adına mutlaka yavaş yavaş içilmelidir.

16.00; 1 su bardağı kompostonun suyu

17.00; 1 su bardağı kompostonun suyu

18.00; 1 su bardağı kompostonun suyu

19.00; 1 su bardağı kompostonun suyu

20.00; 1 kase çorba suyu

22.00; 1 su bardağı kompostonun suyu

23.00; 1 su bardağı kompostonun suyu içilir ve ardından uzmanın verdiği lavman uygulaması yapılır.

  1. Gün yani tetkik günü

Bu sabah itibari ile saat 06.00 gibi lavmanın yapılması gerekir. Beslenme yapılmaz ve tetkik için hastaneye gidilmelidir. İşlemler kısa süre içinde tamamlanır, hastanın yanında refakatçi olmalıdır. İşlem sonrasında az az sık sık beslenilmeli ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bu tarz besinler birkaç gün sonra tüketilmelidir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Aydan tuzuner07.05.2017

Kolonoskopi diyetinde Türk kahvesi içilebilir mi?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Değerli okurum merhaba,


Kolonoskopi diyetinde 1 ila 3 gün arası değişen sıkı şekilde bir diyet uygulanır. Bu diyet içinde kesinlikle katı gıda alımı yapılmaz. Çorba, çay, posasız meyve suyu içilebilir. Süt, ayran, kahve, posalı meyve suları ve taneli-süzülmemiş çorba içilemez. Kahve ve benzeri içecekler bağırsaklardan yapılacak olan görüntülemede soruna yol açabilir. Bunun için sıvı alımına dikkat edilmeli ve uzmanın söyledikleri dışına çıkılmadan beslenilmelidir. Bu sayede en doğru ve en kaliteli görüntüler elde edilir.

Soru ekle

Sorunuz: