Anjiyo Olan Kişilerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı ve Nelere Dikkat Etmeli

Anjiyo olan kişilerde var olan sorunlara göre beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Bu konuda düzeni sağlayacak olan hasta doktorundan detaylı yardım almalıdır.

Anjiyo Olan Hastalar Nasıl Beslenmeli?

Anjiyo olan hastanın beslenmesi ve sonrasındaki süreçte dikkat etmesi önemlidir. Anjiyo olanlar ve sonrasında tedavi süreci başlayan kişi kesinlikle beslenmesine, egzersizlerine ve tüketeceği besinlere dikkat etmeli ve doktorun söyledikleri dışına çıkmamalıdır.

Bu süreçte ve anjiyo olan kişi ameliyat olmuşsa doktor tarafından genelde diyet verilir. Kişi bu konuda dikkat etmeli ve yemeli ne yememeli açısından bilgili olmalıdır. Bunun en büyük nedeni de kişi vücudunda meydana gelen enerjinin ve kondisyon kaybının geri gelmesidir. Hasta bu aşamada ise özellikle tuzdan ve aşırı düzeyde yapılan yağlı yiyeceklerden uzak durma konusunda dikkat etmeli ve kendini sakınmalıdır. Vücudun enerjisinin sağlanması adına bol düzeyde protein alımı yapılmalıdır.

Anjiyo olmuş şeker hastalarının mutlaka doktor ile nasıl beslenmesi konusunda konuşması, nelere dikkat etmeli ile alakalı detayları bilmesi, oruç tutabilirmi, nasıl egzersiz yapmalı ve diğer detayları bilmesi gerekir. Kalpten anjiyo kişi oruç tutma konusunda sıkıntılar yaşayabilir. Anjiyo olan hasta da bulunan soruna göre uygulanacak olan tedavi oruç tutmasına el vermeyebilir.

Zaten şeker hastası kişi normalde de oruç tutamaz. Damar görüntülenmesi için yapılan anjiyo uygulaması sonrasında kişi herhangi bir sorun meydan gelmemişse oruç tutup tutmama konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Anjiyo Olan Hasta Ne Yemeli, Nelere Dikkat Etmeli

Bu işlemi yaptıran hastalarda genelde damar ve kalp ile alakalı sorunlar meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak da ne yemesi gerektiğini, beslenme konusunda nelere dikkat etmesi gerektiğini, oruç tutup tutmayacağını ve beslenme düzenini bilmesi gerekir. Uygulama yapılan hastalar nelere dikkat etmelidir;

 • Günlük olarak tüketilecek olan süt ve yoğurdun az yağlı olmasına
 • Tüketimi yapılacak peynir nasıl olmalıdır, bir kibrit kutusunu geçmemeli ve az yağlı olmalıdır.
 • Hasta kalp ile alakalı sorun yaşıyorsa oruç tutmamalıdır. Hastanın oruç tutması kalbine ve vücuduna zarar verebilir.
 • Ekmek tüketimi yapan hasta tahıllı ve buğdaylı ekmek tercih etmesidir.
 • Hasta zeytinyağı kullanımı yapmalıdır.
 • Omega 3 açısından zengin olan somon ve ton balığı tüketimi yapılmalıdır. Haftada 2 gün tüketilmesi sağlık açısından gereklidir.
 • Et tüketimi yapamayan hastaların haftalık olarak 3 adet yumurta tüketimi yapması gerekir.
 • Haftanın 3 günü kuru bakliyat tüketilmelidir.
 • Meyve tüketimi ayarında ve dozunda yapılmalıdır. Potasyum açısından zengin olan mevsim meyveleri tüketilmelidir.
 • Yulaf özellikle sabah kahvaltılarında tercih edilmelidir. Tok tutma özelliğinden kaynaklı olarak aşırı acıkmanın da önüne geçen bir besindir.
 • Lifli gıdaların tüketilmesi de anlık açlıkların önüne geçer. Sebzeler bu anlamda yardımcı destektir. Ani şekilde oluşan açlık hissini lifli gıdalar ile hızlı şekilde kontrol altına alabilirsiniz.
 • Omega 3 açısından zengin olan kuru yemişlerin tüketimi yapılmalıdır. Kabak çekirdeği, keten tohumu ve ceviz bu konuda yardımcı besinlerdir. Balık tüketimi konusunda sorun yaşayan kişilerin bunları daha sık tüketmesi ve ara öğünlerde yemesi uygundur. Kuru yemişler yemek sonrasında ani şekilde düşen kan şekerinin de dengelenmesine olanak sağlar.
 • Sık sık ve az az beslenme düzenine geçmek kilo almanın önüne geçerken, dengeli beslenmeye olanak sağlar.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun2 votes, average: 4,00 out of 52 votes, average: 4,00 out of 52 votes, average: 4,00 out of 52 votes, average: 4,00 out of 52 votes, average: 4,00 out of 5
(2 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Bilgi16.05.2017

Merhaba hocam 9 ay arayla anjiyo oldum, hocam göğüs ağrılarım sık sık oluyor, ağrılarım sırtıma boynuma atıyor ve dikkat bozukluğu oluyor mu, bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler hocam

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Sevgili okurum merhaba,


Anjiyo uygulamasından sonra baş ağrısı, sırt ağrısı, göğüs ağrısı meydana sık şekilde gelir. Yani bu durum oldukça normaldir. Ayrıca uzman hekimler yapılan uygulamadan sonra ağrı kesici ilaçlar verir. Ağrı kesiciler bu ağrıların dinmesi konusunda size yardımcı olacaktır. Dikkat bozukluğu soruna meydana gelen bir sıkıntı değildir. Dikkat bozukluğu başka bir şey kaynaklı olarak meydan geliyor olabilir. Ağrılar ile bacaklarda morarma, şiş ve farklı sorunlarda meydana geliyorsa muhakkak uzman hekiminize başvurmanız gerekir. Bu tarz sorunlar bazı hastalarda ciddi düzeyde komplikasyonlara neden olabilmektedir.  Anjiyo uygulamasından sonra birçok hasta ağrı, şişme ve morarma tarzında komplikasyonlar ile alakalı hastanelere başvurmaktadır. Nadiren bu sorunlar ciddi düzeyde komplikasyonlara neden olur.

Ali emine günel10.02.2017

Hocam Merhaba kayın validem anjiyo olalı 5 gün oldu iki kez oldu ve şimdi hastaneden çıkardık. Acayip derecede hırıltısı var acaba bu hırıltı normal midir size sormak istedim bilgilendirirseniz sevinirim

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Emine hanım merhaba,


Anjiyo sonrasında her daim sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Bu sorunların ortadan kalkması adına belli bir süre beklemek ve dikkat etmek gerekir.  Bu süre 15 ila 20 günlük bir süredir. Bu sürenin dışında sıkıntınız devam ediyor ise mutlaka uzmanınıza tekrardan danışmanız gerekir.

Deniz01.02.2017

Hocam mrb annem anjiyo olalı 10 gün oldu 2 damar açtılar birine stent takılmış neden stent takılmış onu merak ediyorum bide tekrarlar mı? tşk hocam

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Damar tıkanıklığından kaynaklı olarak stent kullanımı yapılmaktadır.  Stent takılmasından sonra hastalar sağlığını kolay şekilde kavuşur ama kontrollerini aksattığı için kısa sürede tekrar tıkanma yaşanabilir. Stentin takılmasından sonraki süreçte 6 ay çok önemlidir. Bu süre zarfında dikkatli olmak gerekir. Damarın tekrardan tıkanmaması için dikkat edilecek hususlar bulunur.

Soru ekle

Sorunuz: