Anjiyografi Cihazı Kullanım Alanları ve Fiyatları

Anjiyografi cihazı günümüzde hızla artan kalp ve damar rahatsızlıklarının görüntülenmesinde hayati önem taşır. Anjiyografi cihazı hakkında geniş bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Anjiyografi Cihazı Özellikleri

Teknolojik gelişmelerde ilerlemenin en çok sağlandığı alanlardan biriside tıp alanında yapılmıştır. Özellikle vücudumuzun iç yapısının görüntülenmesini sağlayan cihazlar yardımı ile daha erken teşhis ve tedavi yöntemleri kullanılmaya başlamıştır.

Tıbbın her dalında kullanılan bu tür cihazlar hem hastanın konforunu sağlamış hem de doktorların vücudun iç yapısında meydana gelen sorunların bir takım deneme yanılma yoluyla tedavi etmeye çalışmasını da ortadan kaldırmış olmaktadır. Hastanın şikâyetine göre doktor tarafından yönlendirilerek çekimler yapılmakta bu tür cihazlarla tanının erken konulması sağlanmaktadır.

Anjiyografi makinesi hem hastalığın teşhisi hem de hastalığın tedavisi için kullanılan bir cihazdır. Vücuttaki damarların X ışını verilmek suretiyle görüntülenmesini sağlayan cihazdır. Kalp damarlarının kapak ve duvar çalışmaları bu cihaz ile görüntülenebilmektedir. Anjiyo denildiğinde hepimizin ilk aklına kalp damarlarının görüntülenmesi gelir. Fakat bu işlem tüm damarlar için kullanılır.

Yalnız yapılacak bölgeye göre adı değişiklik göstermektedir.  İşlem esnasında verilen boyalı madde damar boyunca hareket eder ve X ışını ile damarların görüntüsü alınır. Doktor işlem esnasında monitörden damarları inceleyerek teşhisinin daha kolay ve çabuk yapılması sağlanır.

Yapılan işlem esnasında anjiyo ile açılabilecek ise damar balon ya da stent yöntemi kullanılarak işlem sırasında hastanın tedavisi de yapılabilmektedir.

Anjiyografi Cihazı Nerelerde Kullanılır

Anjiyografi makinesi genellikle kalp hastaları için kullanılmaktadır. Cihazın çalışması röntgen cihazı yöntemine göre çalışır. Kalp damarlarından daha net görüntü alınması için rezolüsyonu yüksek bir cihazdır. Damarlara verilen kontrast maddenin görüntülenebilmesine yönelik radyolojik tetkiklerin yapımı için tasarlanmıştır.

Bu tür cihazlar belirli oranlarda radyasyon almamıza sebep olurlar. Fakat günümüzde ilerleyen teknolojik yöntemler sayesinde bu tür zararlar daha aza indirilmektedir.  Cihaz ne kadar detaylı olursa istenilen sonuçların alımı da kolaylaşır. Fakat önemli bir noktada bu cihazların verdiği görüntülerin raporlanmasını sağlayacak doktorların olmasıdır. Doktorların bu konularda tecrübeli olmaları sonuçları okurken yanılma payını da ortadan kaldırmaktadır.

Anjiyografi Cihazı Fiyatları

Anjiyografi makinesi de basit yöntemli bir bilgisayar olmadıklarından dolayı fiyat olarak basite alınmayacak ücretlere sahiptirler. Cihazların fiyatları kullanıldıkları yerler ve cihaz özelliklerine göre değişiklik göstermektedirler. Cihazın çok fazla teferruatı yok ise daha uygun olmaktadır. Genellikle alt seviyede bir cihaz ile en üst seviyedeki cihaz fiyatları 4,000 ila 168,000 dolar arası bir fiyat aralığında değişim göstermektedir.

Cihazların özelliklerine göre fiyat artışı olmaktadır. Fakat insan sağlığının paha biçilmez olduğunu varsayarsak bu fiyatlar önemini biraz daha yitirmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...