Serebral Anjiyografi (DSA) – Nedir, Nasıl Yapılır, Aşamaları ve Fiyatları

Serebral anjiyografi, (DSA) beyindeki kan damarlarının çok detaylı, net ve doğru resimlerini üretir ve ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırabieln bir yöntemdir. X-ışınları marifetiyle damarların resmini üretmede kullanılmaktadır.

Serebral Anjiyografi ( DSA ) Nedir?

Serebral Anjiyografi ( DSA ), beyindeki kan damarlarının resimlerini üretmek için x-ışını ve iyot içeren kontrast madde kullanan, minimal invaziv bir tıbbi testtir.

Serebral anjiyografi ( DSA )de, kateter adı verilen ince bir plastik tüp ciltteki küçük bir kesi boyunca bacak veya koltaki bir artere yerleştirilir. X-ışını kılavuzunu kullanarak, kateter incelenmekte olan bölgeye gidilir.

Serebral anjiyografiye intra-arteriyel dijital subtraction anjiyografi (IA DSA ) da denir. Bu ifade, görüntüleri röntgen filmi yerine elektronik olarak elde etmeyi ifade eder. Görüntüler elektronik olarak manipüle edilir, böylece normalde damarları örten üstteki kemiğin görüntüsünden çıkarılır ve kalan damarların net bir şekilde görülmesi sağlanır.

DSA Uygulaması

X-ışınları, ışık veya radyo dalgaları gibi bir radyasyon biçimidir. X-ışınları vücudun da dahil olduğu nesnelerin çoğundan geçer.

Vücudun farklı bölümleri x-ışınlarını çeşitli derecelerde emer. Yoğun kemik, radyasyonun çoğunu absorbe ederken, kas, yağ ve organlar gibi yumuşak dokular, x-ışınlarının daha fazlasını geçmesine izin verir. Sonuç olarak, kemiklerin röntgen üzerinde beyaz, yumuşak doku gri tonlarında ve hava siyah görünür.

Bu prosedür genellikle ayaktan tedavi ile yapılır. Bununla birlikte, bazı hastalar prosedürü takiben yatarak takip edilmesi gerekebilir.

İşleminizden önce, böbreklerinizin ne kadar iyi çalıştığını ve kan pıhtının normal olup olmadığını belirlemek için kan test edilebilir.

 • Anjiyografi ve iyileşme süresi birkaç saat sürebileceğinden, prosedür başlamadan önce mesaneyi boşaltmanız istenecektir.
 • Bir hemşire veya teknoloji uzmanı, sedatif ilaçların intravenöz olarak verilebilmesi için, elinize veya kolunuza bir damara bir IV damarı ekleyecektir. Orta derecede sedasyon kullanılabilir. Alternatif olarak genel anestezi alabilirsiniz.
 • Orta yetişkin yaştaki kişilere kadar olan çocuklarda serebral anjiyografi genellikle hastayla birlikte genel anestezi altında yapılır.
 • Kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı izlemek için kullanılan cihazlar vücudunuza yapıştırılacaktır.
 • Muayene masasına yerleştirileceksiniz.
 • Kafanız bir kayış, bant ya da köpük kafa tutucu kullanarak yerinde tutulur, böylece prosedür sırasında onu hareket ettiremezsiniz.
 • Vücudunuzun kateterin takılacağı alan (genellikle kasık bölgesi) tıraşlanır, sterilize edilir ve bir cerrahi örtü ile kaplanır.
 • Doktorunuz bölgeyi lokal anestezi ile uyuşturacaktır.
 • Sahada çok küçük bir cilt insizyonu yapılır.
 • X-ışını kılavuzunu kullanarak, bir kateter (uzun, ince, içi boş bir plastik tüp), bir iğne tarafından yapılan küçük bir delikten kan damarına sokulur ve incelenecek bölgeye yönlendirilir.
 • Ardından, kontrast madde kateterden enjekte edilir. Kuvvetli enjektör olarak adlandırılan özel bir makine, kontrast malzemeyi kesin bir oranda ve hacimde sunmak için kullanılır. Bu amaçla enjektör katetere tutturulmuştur. Karşıtlık materyali incelenen kan damarlarına ulaştığında birkaç set x-ışınları alınacaktır.
 • Prosedürün sonunda, kateter çıkarılacak ve herhangi bir kanamayı durdurmak için basınç uygulanılacaktır. Cildin açılması daha sonra bir giyinme ile kaplanır. Hiçbir dikiş gerekmez.
 • İntravenöz hattınız kaldırılacak.

İşlem genellikle bir ila üç saat içerisinde tamamlanır. Hazırlık, kurulum ve prosedür sonrası bakım için ek süre gerekebilir.

Fiyatları

Çekim kalitesi, kullanılan cihaz ve teknolojiye bağlı olarak 250 tl ile 500 tl arasında değşen fiyatlarla hizmet almak mümkündür. Fiyat konusunda hastaneler sayfalarında doğrudan tarife bilgisi paylaşmamaktadır. ayrıntılı bilgi için hastanelerin iletişim kanalları ile doğrudan bilgi almaya çalışmak daha doğru sonuç alınmasına yardımcı olacaktır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...