Histerosalpingografi Nedir, Nasıl Yapılır, Fayda ve Riskleri Nelerdir?

Histerosalpingografi, gebe kalma konusunda zorluk çeken bir kadının rahim ve fallop tüplerini incelemek için kullanılan bir yönteme karşılık gelmektedir.

Histerosalpingografi nedir?

Histerosalpingografi hsg , uterosalpingografi olarak da adlandırılır ve bir kadının rahim ve fallop tüplerinin filmi muayenesidir ve floroskopi ve ilaçlı kontrast madde olarak adlandırılan özel bir x-ray filmi kullanımı ile tespitine karşılık gelen bir terimdir. Doktorların  tıbbi durumları teşhis ve tedavi etmesine yardımcı olan, ilaçlı maddenin rahim filmi ile sonuç veren noninvaziv bir tıbbi testtir.

Floroskopi, iç organların hareket halinde olmasını sağlayan özel bir ilaçlı rahim filmi tekniğidir. Histerosalpingogram sırasında uterus ve fallop tüpleri suda çözünebilen bir kontrast madde ile doldurulur ve radyolog, anatomisini ve işlevini görüntülemek ve değerlendirmek için floroskopi kullanır.

resim-855

Histerosalpingografi yaygın kullanım alanları

  • Histerosalpingografi hsg öncelikle radyologun uterusun şeklini ve yapısını, fallop tüplerinin açıklığını ve rahim veya peritoneal (abdominal) boşluk içindeki herhangi bir yara izini değerlendirmesine izin vererek gebe kalma konusunda zorluk çeken kadınları incelemek için kullanılır.
  • Prosedür, rahim doğumsal veya edinilmiş anormalliklerinden kaynaklanan tekrarlanan düşükleri araştırmak ve bu anormalliklerin varlığını ve ciddiyetini belirlemek için kullanılabilir:
  • Tümör kitleleri
  • Yapışma
  • Rahim miyomları

Histerosalpingografi de fallop tüplerinin açıklığını değerlendirmek ve aşağıdakileri içeren tüp cerrahisinin etkilerini izlemek için de kullanılır:

  • Fallop tüplerinin enfeksiyon veya yaralanma nedeniyle tıkanması
  • Tüp ligasyonu
  • Falliyop tüplerinin bir sterilizasyon prosedüründe kapatılması ve bir sterilizasyon tersi
  • Bir sterilizasyon veya hastalıkla ilgili tıkanmayı takiben fallop tüplerinin yeniden açılması

Nasıl Yapılır?

Bir röntgen makinesi, incelenen vücudun bir bölümüne dikkatle odaklanınca, vücuttan geçen, fotoğraf filmine veya özel bir detektöre bir görüntü kaydeden ufak bir radyasyon patlaması üretir.

Floroskopi, bir flüoresan ekrana veya televizyon benzeri monitöre yansıtılan görüntü dizisi oluşturmak için sürekli veya darbeli bir x-ışın demetini kullanır. İncelenen alanı karanlık hale getirerek açıkça tanımlayan (veya elektronik olarak görüntü kontrastını beyaza çevirerek) bir kontrast madde ile kullanılır Hareketsiz görüntüler veya filmler de bilgisayarda elektronik olarak yakalanıp saklanır.

Yakın zamana kadar, büyük film tabakalarında x-ray görüntüleri muhafaza edildi. Bugün, çoğu görüntü elektronik olarak saklanan dijital dosyalardır. Bu kaydedilmiş görüntülere kolayca erişilebilir ve genellikle tanı ve hastalık yönetimi için mevcut x-ışını görüntüleriyle karşılaştırılmaktadır.

Fayda ve Riskleri

Faydaları

Histerosalpingografi hsg nadir komplikasyonları olan minimal invaziv bir prosedürdür.

Histerosalpingografi, infertiliteye neden olan çeşitli anormallikler veya fetüsün vaktine kadar taşınması ile ilgili sorunlar hakkında değerli bilgiler sağlayabilen nispeten kısa bir prosedürdür.

Histerosalpingografi hsg, zaman zaman hastanın hamileliği için tıkanmış olan fallop tüplerini açabilir.

Röntgen muayenesinden sonra hastanın vücudunda radyasyon kalmaz.

X-ışınları, genellikle bu sınamanın tipik teşhis aralıklarında hiçbir yan etkisi yoktur.

Riskler

Radyasyona aşırı maruz kalma daima hafif bir kanser şansı vardır. Bununla birlikte, doğru teşhisin faydası riski aşmaktadır.

Bu işlem için etkili radyasyon dozu değişir. Radyasyon dozu hakkında daha fazla bilgi için Güvenlik sayfasına bakınız.

Kadınlar, hamile kalma olasılığı varsa daima hekiminize veya röntgen uzmanına bilgi vermelidir.

Ücreti ( fiyatı ): Nasıl bir yerden, nasıl bir hizmet aldığınıza göre 300- 400 Tl arasında ücretlendirilmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Oyunuz ilk olacak)

Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...