Rahim Filmi (HSG) Nasıl Çekilir ve Ne Kadar Sürer?

Rahim filmi çekimi kısırlık durumlarında teşhir koymak amaçlı uygulanan bir işlemdir. Bu yöntemde X ışınları kullanılır ve gebelik oluşmaması durumdaki sebepler adına yapılacak testlerin başında ilaçlı rahim filmi çekimi gelir. Rahim filmi herhangi bir enfeksiyona sebebiyet vermek adına adet kanaması bitiminden birkaç gün sonra çekilmelidir. Bunun sebebi adet kanamasının rahim içinde, tüplerde ya da karın boşluğunda işlem sırasında birikmesi ile oluşabilecek sorunlara engel olmak içindir.

Rahim Filmi (HSG) Çekimi

Vajina filim çekimi kısırlık durumlarında teşhir koymak amaçlı uygulanan bir işlemdir. Peki rahim filmi ne kadar sürer ve aşamaları nasıldır. Bu yöntemde X ışınları kullanılır. Ve gebelik oluşmamasındaki sebepler adına yapılacak testlerin başında ilaçlı rahim  filimi nasıl çekilir gelir. Vajina filim herhangi bir enfeksiyona sebebiyet vermek adına adet kanaması bitiminden birkaç gün sonra çekilmelidir. Bunun sebebi adet kanamasının vajina içinde, tüplerde ya da karın boşluğunda işlem sırasında birikmesi ile oluşabilecek sorunlara engel olmak içindir.

Rahim filmi nasıl çekilir?

Çekim öncesinde hastanın dikkat etmesi gereken durumları vardır. Normal şartlarda aç karnına çektirmesi önemli değildir ancak genelde bu işlem öncesi genel anestezi uygulandığı için hastaların en az 6 saat yeme içme olmaması lazımdır. Rahim filim çekimi bir kadın doğum uzmanı ya da radyoloji uzmanı tarafından uygulanması gereken önemli bir işlemdir. Röntgen odasında hasta masaya sırtüstü yatırılarak bacakları jinekolojik muayene şeklinde açarak çekilir. Hastaya jinekolojik muayene de olduğu gibi muayene aleti takılır. Vajina ağzı temizlendikten sonra ince uzun bir tüp yerleştirilir. Ve bu cihazın içerisinden sıvı rahme nakledilir.

Sıvı rahim içerisinden tüplere doğru ilerler. Tüpler eğer açıksa sıvı karın boşluğuna kadar ilerlemesinde sorun yaşamaz.

Rahim Filmi Çekilmesi Ağrılı Bir İşlem midir?

Rahim filmi ağrılımıdır sorusu , ağrı hissi bünyeden bünyeye değişen bir durumdur. Bu sebeple bazı kadın için çok acı verci olsa da bazıları için de doktorun da bu konuda tecrübesiyle ve uygulamasıyla bu acı en az seviyelere indirilerek çözülebilen bir durumdur. Rahim filmi ağrılımı durumuna sadece film sırasında karın bölgesinde biraz batma ve gerilme hissi yaşanabilir bunlar normal belirtiler olduğu söylenebilir. Diğer taraftan hasta çok gerginse ve işlem sırasında bu gerginliğin sıkıntılara sebep olacağı düşünülürse kısa süreli bir anestezi işlemi uygulanabilir. HSG çekilmesi sonrasında hastalar doğal yollarla hamile kalma durumları yaşayabilir. Bunun da sebebi hastaya verilen sıvının yapışmış olan tüpleri açmasıdır.

Rahim filmi çekimi ne kadar sürer?

Aslında çok kısa bir zamandan bahsediliyor olmasına rağmen bazen alerjik durumlar yaşatabilir. İşlem tamamlandıktan sonra leke şeklinde bir vajinal kanama olabilir. Kanama fazla sürerse hekime başvurulmalıdır. Hastanın vajina ağzının zorlanmaması adına 48 saat boyunca cinsel ilişkide bulunulmaması gereklidir. Banyo yapılmamalıdır. Vajinal tampon kullanılmamalıdır. Rahim filmi sonuçları film çekiminden 15 dakika sonra çıkar. Filmler siyah röntgen basılır aynı zamanda ilgili hekim tarafından tüplerin durumu rapor edilir. Rahim filmi kaç dakika sürer? En fazla 5-10 dk kadar süren bir işlemdir.

Tüplerde yapışıklık tespitine rastlanmamıştır. Sperm ve yumurtanın geçişine izin verecek şekilde tüpler açıktır. Eğer normal raporu verilirse gebeliğin neden oluşmadığına dair rahim içi incelemesi yapılmalıdır. Bir gebeliği taşıyabilecek özelliklere sahip olma olmadığı ayrıntısıyla incelenmelidir. Olası bir gebelikte doğuma kadar sorunsuz ilerlemenin olup olmayacağı araştırılmalıdır.

Rahim Filmi Çekimleri Sonrası Hamilelik Durumları

Vajina filmleri çekimleri sonrasında kendiliğinden oluşan gebeliklerde artış olur. Bunun nedeni ise tüplerdeki hafif yapışıklıklar varsa dahi basınç nedeniyle bunlar açılır. Yıllarca infertilite yani kısırlık problemi yaşayan bir çiftin HSG sonrası kendiliğinden gebe kalması durumu beklenilen durumdur. Birçok anne adayı bu tedavi sonrası kendi kendine gebe kalmış ve düşlerini kurduğu yavrusuna kavuşmuştur. Sizde uzman doktorunuzun tavsiyesi üzerine film çektirebilir ve tedavinizi başlatabirsiniz. Film çekimi sonrasında kendi kendinize gebe kalma olasalığınızı da hesaba katarsanız, sizin için bu tedavi yöntemi unut verici olacaktır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...