Rahim Filmi Nedir, Filmin Sağladığı Olanak ve Zararları Nelerdir?

Rahim filmi tüpler ve rahimin iç kısmı ile alakalı olan tüm sorunların meydana çıkmasına olanak sağlar. Tanı koyma konusunda doktora destek verir.

Rahim Filmi Nedir, Nasıl Çekilir?

resim-863

Rahim filmine hsg filmi adı da verilir. rahimin ve tüplerin iç kısmının kontrast madde verilmesi ile radyografik şekilde incelenmesine denir. Buna hsg ilaçlı rahim filmi de denilmektedir ve işlemler zormu, ilaçlı rahim filmi işlemleri dijital kameralı tanı yöntemi olarak kullanılır. Uygulama esnasında rahimin ağız kısmından içine tüplerin ve rahim içinin tamamen görünür bir hale gelmesine olanak sağlar. Filmde tüplerin kapalı olması gibi bir sorunda kontrast madde sayesinde açılma sağlanabilir. Özellikle tüplerde bulunan mukus benzeri tıkayıcı maddelerin temizlenmesini sağlar. Rahim filmi testi çekilmesinin ardından ilk 6 ay içinde hamile kalma şansı oldukça yüksektir.

Dijital rahim filmi rahim ve tüplerin iç kısmını gösterdiği için kısırlık ile alakalı olan tedavilerde de sık şekilde kullanılır. Hsg rahim filmi testi ve sonucu regl kanamasının bitmesinden sonraki 5 gün içinde çekilmelidir. 5 günlük süreçte hamilelik riski oldukça düşük olduğu için rahim filmi hsg çekimi yapılır. Ağrısız film testi çektirmek adına doktorlar yarım saat öncesinde ağrı kesici ilaç içmenizi tavsiye edebilir. İşlem esnasında hasta ağrısız rahim filmi çektirme için masa uzanır, bacaklarını kendine doğru düzgün bir şekilde çeker. Bundan donra vajinaya yerleştirilecek olan spekulum adı verilen alet ile rahimin ağzı temizleme konusunda kullanılır ve ağrısızdır. Kateter takılmasının ardından da sıvı verilir ve çekim işlemi gerçekleştirilir.

Tüm işlemlerin yapılması genelde 10 dakika içinde tamamlanır. Bu süreçte hastaların çoğunluğu ağrısız şekilde işlemlerini yaptırır. Sadece basınçlı su verilirken hafif düzeyde ağrı oluşabilir ama bu geçicidir. Renkli ultrason testi yerine kullanılmaktadır. Renkli ultrason ile hemen hemen aynı detayları da verir.

HSG Yan Etkileri Nelerdir?

Hsg az risk içeren ve ağrısız işlemler arasında yer almaktadır. Rahimden ağrısız çekilecek olan hsg film sonucunda ortaya çıkan riskler ve yan etkiler arasında;

 • Rahimin içine verilecek olan kontrast maddeye karşı oluşabilecek olan alerjiler
 • Enfeksiyonlar, tüpler, rahim içi ve karın bölgesini ilgilendiren sorunlardır. Enfeksiyon oluştuğu zaman hastalarda yüksek ateş ve fazla düzeyde ağrı oluşmaktadır. Bu durumda hastaya doktor tarafından antibiyotik tedavi uygulaması yapılır.
 • Vajinal lekelenmeler ve kanamalar da oluşan yan etkiler arasında yer alır. Lekelenme ve kanama durumu genelde birkaç gün içinde ortadan kaybolur. Devam etmesi halinde doktor ile vakit kaybetmeden görüşülmesi gerekir.
 • Çekim sonucu baş dönmesi
 • Çekim sonucu bayılma
 • Çekilecek olan film sonucu hastalara az miktarda röntgen ışını verilmektedir. Verilen ışın böbreklere yapılan uygulamadakinden daha azdır. Bazı kişilerde sıkıntı doğurabilmektedir.
 • Vajinal ve rahimin ağız kısmında yırtılma
 • Rahim ağzında kanama nadirde olsa gözlemlenir.
 • Bazı kişilerde ağrı ama çoğunlukla ağrısız çekilir.

HSG Faydaları Nelerdir?

Histerosalpingografi en büyük faydası rahim içinin, kanallarının, durumunun ve işleyişinin ne halde olduğunu gözlemlenmesine olanak sağlar. Bunların yanı sıra yapılan işlemler demek;

 • Bu bölgede yapışıklık olduğunda, doğumsal anlamda sorun olup olmadığını anlamak adına
 • Kanallarda tıkanıklık olup olmadığına bakmak için
 • Tekrarı olan düşük sorunları
 • Regl düzensizlikleri
 • Kısırlık ile alakalı olan sorunlar ve bu sorunların tespit edilmesinde
 • Tüplerin anatomik yapısını anlamak
 • Kadında bulunan uterus yapısını anlamak
 • Yumurtalara bakmak
 • Gebelik ile alakalı ön bilgi edinmek adına fayda sağlayan bir işlemdir.

Uygulama kesin tanı koymak adına yapılır. Regl kanamalarının bitmesinden sonra birkaç içinde yapılması önemlidir. Bunun en büyük nedeni de rahimin iç kısmında bulunan tüplerin ve karın boşluğunun dolmasını sağlamak ile gebeliğe zarar vermemektir. İşlemlerin tamamı tüplerin içinde bulunan mukus tarzı maddelerin meydana getirmiş olduğu tıkanıklıkları ortadan kaldırır.

Bu sayede kapalı durumda olan tüpler açılır ve fonksiyonlarını kolay şekilde yerine getirebilir hale gelir. Açık olan tüplerden kaynaklı olarak gebe kalma şansı da artacaktır. Ağrısız olan ve ekstradan maliyet getirmeyen uygulamanın uzman kadro ile yapılması hastaya ve gebe kalmak isteyen kişilere fayda sağlar. devlet hastenlerinde sgk işlemleri karşılıyormu, karşılamaktadır. ayrıca devlet hastenesi anlaşmalı olan kurumlarda da çekilir.

Devlet hastanesinde kısa sürede sonuçlar verilmez. Devlet açısından uzun süren süreçtir. bundan dolayı devlet ile anlaşmalı olan sağlık kuruluşlarında çektirilebilir olması daha iyidir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...