Rahim Filmi Çektiren Kişilerin Yorumları ve Konu Hakkında Sorular

Rahim filmi çektiren kişilerde meydana gelen sorunlar bireysel şekilde değişkenlik gösterir. Bu durumda gerekli önlemler için doktor ile görüşmek gerekir.

Rahim Filmi Çektirenlerin Yorumları ve Şikâyetleri

resim-1010Rahim filmi çektirmek tüplerin iç kısmına verilen ilaçlı madde ile yapılan radyografi bir uygulamadır. Rahim filmi çektirenler ağrısız ve sızısız işlem yaptırırlar. Hsg rahim filmi çektirenler, rahiminin içi detaylı şekilde gözlemlenir.  Hsg de ilaçlı madde rahimin içi için hazırlanır ve içeride bulunan yapışkanlıkları ve farklı sorunları da ortadan kaldırır. Rahim filmi ve emarı çektiren kişilerin bu uygulama hakkında birçok terettüdü bulunur. Bu terettütlerin çoğu gereksiz yakınma ve korkudur. Adlında uygulama esnasında ve sonucu sorunlu geçmez. Hsg çekimi yaptıran kişilerin yorumları arasında;

  • Rahim filmi işlemlerinin çok ağrılı olduğunu söylediler. Hatta bağırtacak kadar ağrılı olduğunu söyleyenler bile vardır. Tüp bebek tedavisi için yaptırdığım uygulama sonucu ağrısız bir işlem yaptırdım. Tek duyduğum ağrı ilacın verilmesi esnasındaki ağrıydı. Bu da 5 ila 6 saniye içinde geçti. Yani hsg uygulaması sonucu ağrısız şekilde bitti.
  • Rahim filmi çekimi rahimin içi sorunları ortadan kaldırdığı için çektirdim. Başkaların yorumları ile yaptırdığım işlem sonucu ağrı duymadım ve enfeksiyon kapmadım.
  • Rahim filmi işleminde başlamadan yarım saat önce doktorum ağrı kesici ilaç içmemi söylemişti. Kesinlikle rahimin içi görüntüleri alınırken sorun yaşamadım. Sonrasında 2 gün lekelenmem oldu ve kesildi.
  • Ağrılar ile alakalı durum rahim içi sorunlar kapsamında değişmektedir. Rahim içi tıkanıklıklarına göre uygulamadaki ağrılar değişmektedir. Rahim içi sorunları fazlaysa ve rahim içi yapışkanlık durumu varsa hsg çekimini anestezili işlem yaptırmanızı tavsiye ederim.

Hsg Çekimi İle Alakalı Sıkça Sorulan Sorular

Hsg Filmi Neden Çekilir?

Hsg filminin sık şekilde kullanılmasının en önemli sebebi kısırlıktır. Gelişen teknolojiye rağmen rahimde bulunan tüplerin geçirgenliğini en iyi şekilde gösteren sistemdir.

Hsg de Yan Etkiler Bulunur mu?

Komplikasyonlar arasında sık şekilde kontrast madde alerji ve enfeksiyon gözlemlenir. Enfeksiyon kapma riski % 1 civarındadır. Bundan kaynaklı olarak da genelde antibiyotik tedavisine gerek duyulmaz. Farklı bir durum ve riskli bir durum mevcut ise bunun önüne geçmek adına tedavi uygulaması yapılır. Tedavinin nasıl yapılacağı konusunda uzman hastasına açıklama yapar. Kontrast madde kullanımı eski dönemlerde alerji yapma özelliği ile bilinirdir. Son zamanlarda suda erime özelliği ile bilinen kontrast maddelerin alerji yapma özelliği neredeyse yoktur.

Ağrı Verici Bir İşlemdir?

Kısmi düzeyde sancı duyulabilir. Kısa süreli sızılar duyulur ve dayanılmayacak düzeyde değildir. Bu durumun şiddeti ve hissedilmesi bireysel anlamda farklılık göstermektedir. Ağrıların önüne geçmek adına uygulamadan önce ağrı kesici verilebilir.

Hsg’nin Çekilmesinden Sonra Neler Olur?

Lekelenmeler ve az düzeyde kanama oluşabilir. Kanama ve lekelenme 2 gün içinde kendiliğinden geçer. Daha fazla sürer ise kesinlikle doktor aranmalı ve gerekli müdahale yapılmalıdır. Bu durum aksatılmaması gereken bir durumdur. Uygulamanın sonrasında hafif düzeyde belde ve kasık bölgesinde sızlamalar oluşabilir. Sızlamalar artar ve ateş ile birlikte devam ederse mutlaka doktora gidilmelidir. Ateşin tek başına çıkması enfeksiyon belirtisi olabilir. Bundan kaynaklı olarak da kesinlikle ihmal edilmemelidir. İşlemlerin sonrasında vajinal tampon kullanımı ve cinsel birliktelik yaşamak birkaç gün ertelemek gerekir. Uygulamadan sonra doktor hastasına gerekli olan detayları ve dikkat edilmesi gereken noktalar ile alakalı olarak açıklamalar yapar. Bu açıklamaların tamamı dikkatli şekilde dinlenmelidir. İşlemlerden sonra uzmanın dediği zamanda kontrole gidilme ve kesinlikle aksatılmamalıdır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...