Rahim Filmi Çektirmenin Sonucunda Meydana Gelen Zararlar Nelerdir?

Hsg filminin çekilmesinden sonra ortaya belli başlı sorunlar çıkar. Bunların önüne geçmek adına dikkat etmek ve doktor ile koordineli girmek gerekmektedir.

Rahim Filmi  ( Hsg ) Zararları

Rahim filmi ( Hsg ) çektirmek ile alakalı olarak yapılan araştırmalar neticesinde herhangi bir zarar olmadığı ortaya çıkmıştır. Yapılan uygulamada % 1’lik de komplikasyonlar meydana gelmektedir. Rahim filmi uygulaması yani hsg çekimi sonrasında oluşan kişide oluşan zararlar içinde;

  • Enfeksiyon; sık şekilde karşılaşılan pelvik bir sorundur. Nadir de olsa enfeksiyon fallop tüplerine zarar verir. Bunun sonucunda tüplerin alınması gerekir. enfeksiyon sorunu yumurtalara da zarar verir. Uygulama sonrasında ateş ve ağrı beraber gelişmiş ve geçmemişse kesinlikle enfeksiyon riski oluşabilir.
  • Rahim filmi çektiren kişiler az düzeyde de olsa radyasyona maruz kalır. Hsg radyasyonu sonucunda bağırsaklarda ve böbreklerde sorunlar meydana gelebilir.
  • Baygınlık; nadirde olsa işlemlerin uygulanmasından sonra baş dönmesi ile baygınlık ortaya çıkabilir. Sık şekilde oluşması durumunda terettüt duyulmalıdır.
  • Lekelenme; rahim filmi ( hsg ) çektiren hastalarda 2 gün boyunca lekelenmeler olabilir. Yoğun bir kanama olması durumunda ya da hsg görüntülemesinden sonra kanamanın devam etmesi sonucunda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Doktor bu konuda ilaç verebilir ve tekrardan görüntüleme yapabilir.
  • Alerji; rahim filmi ( hsg ) uygulaması esnasında verilen kontrast ilaçtan kaynaklı olarak alerji nadir bir şekilde gözlemlenir. Alerji kaşıntı, kızarıklık, kabartı halinde ortaya çıkar.
  • Rahim delinmesi; rahim filmi ( hsg ) görüntülemesinde en az meydana gelen durumdur. Rahim filmi işlemleri sonucunda kanama ve yırtılma oluşabilecek olan komplikasyonlar içinde yer almaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rahimden çekilecek olan filmler sonucunda birçok problem ve sorun meydana gelebilir. Bu problemler ile karşılaşmak adına kesinlikle dikkatli olunması gerekir. Ortaya çıkan tüm olumsuzluklarda doktor kesinlikle bilgilendirilmelidir. Özellikle enfeksiyon riskine karşı dikkatli olmak önemlidir. Uzmanlar çekimlerin tamamlanmasından sonra enfeksiyon riskine ve belirtileri ile alakalı olarak hastayı bilgilendirir. Bu detaylar konusunda her türlü ayrıntının üzerinde durulmalıdır.

Rahimden alınacak olan görüntülerde dikkat edilecek diğer bir noktalar arasında ağrı, cinsel ilişki, kasıklarda ağrı, gebelik, regl gecikmesi ve aşılama aşamalarını kişilerin önemsemesi gerekir. Dikkat edilecek olan noktalar ile alakalı olarak doktor hastasına gerekli şekilde açıklama yapar. Problemlerin daha çok büyümemesi için ve ilerleyen zamanda büyük problemler yaşamamak için ortaya çıkan belirtilere önemsemek ve uzman ile görüşmek gerekmektedir. Hsg çekiminden sonra kadınların gebe kalma şansı oldukça yüksektir. Hatta tüp bebek tedavisinde sık şekilde bu uygulama kullanılır. Kişiye sorunlar yaratan belirtiler ve belirtilerin ortadan kalkma süresi göz önüne alınması gerekir bu detaylara karşı dikkatli olmak oluşabilecek olan tüm zararların önüne geçer.

Ayrıca var olan sorunların ne düzeyde olduğu ile alakalı kesinlikle uzman ile irtibat halinde olunması gerekir. Bu hastanın daha büyük bir sorundan korunması adına gereklidir. Doktorlar var olan sorunlardan kaynaklı hastasına nasıl davranması gerektiğini, ne yapması gerektiğini ince detayına kadar anlatır. Doktorun tüm anlattıkları yapılmalı, atlanmamalı ve kontrollere zamanında gidilmelidir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Ozlem17.03.2017

Rahim filmi sonrası ciddi iltihap ve enfeksiyon geçirdim hemen tedavisini oldum. Tüplerim açıktı. enfeksiyon sonrası tıkanır mı su anda ilişki sonrası ağır bir koku var akıntım ve kasıntıda var.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Özlem hanım merhaba,


Enfeksiyon sonra gerekli olan tedaviyi vakit kaybetmeden olduğunuz için tüplerinizde sıkıntı olmayacaktır. İlişki sonrasında meydana gelen koku, kaşıntı ve akıntı iltihabın belirtileri içinde yer alır. Tekrardan uzmana giderek iltihabın tamamen yok olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekir.

Deniz melek Adalı11.02.2017

Başım dönüyor sanki kalktığımda bayılacakmış hissi var bir de anlatılanları algılamada zorluk çekiyorum başımın üstünde ağrı oluyor gözlerimde bazen dalgalanma gibi oluyor güneş çatıya vurur ya yazın sıcak dalgalanır onun gibi Dr Gül hanım saygılar

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Deniz hanım merhaba,


Anlattığınız detaylar ile bir yer varmamanız oldukça zor, bu detaylar belli başlı birçok rahatsızlıkta meydana gelebilecek olan belirtiler arasında yer almaktadır. Bundan dolayı da klinik muayene olup bazı testlerin ve tetkiklerin yapılması gerekir. Çıkan tetkiklerin sonucuna göre yorum yapılmalı ve tanı koyulmalıdır.

Soru ekle

Sorunuz: