Rahim Filminden Sonra Meydan Gelen Adet Gecikmesi Neden Olur?

Rahim görüntüleme işlemlerinden sonra adet konusunda gecikmeler oluşabilir. Bunun en büyük sebebi kadının hamile kalması veya ilaç kullanmasıdır.

Rahim Filmi Sonrası Adet Gecikmesi Olur Mu?

Rahim filmi çekildikten sonra belli başlı sorunlar tespit edilir ve tedavi için gerekli planlama yapılır. Rahim filmi çekiminden sonraki zamanda kişilerin başına belli başlı sorunlarda gelmektedir. Özellikle hsg den ve filminden sonra kadınlarda en sık görülen sorunlar arasında enfeksiyon ve adet gecikmesi yer alır. Rahim filmi çekilmesi ile adet düzensizliği olanlar ile sık şekilde karşılaşılır. Hsg den ve görüntülemesinden sonra kadınlarda kolay şekilde gebe kalma ihtimali olduğu için adet gecikmesi oluşur.

Gebe kalma dışında hsg görüntülemesinde genelde adet gecikmesi sorunu yaşanmaz. Rahim filmi sonrası adet gecikmesi birde doktorun verdiği ilaçlardan kaynaklanabilir. İlacın içerdiği maddelerden kaynaklı olarak gebelik dışında adet gecikmesi olabilir. Rahim filmi esnasında rahim içine verilen ilaçlar ve rahimin temizlenmesi için kullanılan ilaçlar kesinlikle adet ile alakalı olarak gecikmelere yol açmaz.

Hsg den sonra doktor hastasına tedavi için bazı ilaçlar vermişse, hsg den sonra bu ilaçlar adetin gecikmesine sebep olur. hsg den sonra meydana gelen regl gecikmelerinde hastaların ve doktorun aklına ilk gelen gebeliktir.

Nedenleri ve Durumları

Hsg den sonra birçok kadın doğal yollar ile kendiliğinden hamile kalmaktadır. Bu da kadınlarda regl gecikmelerine sebebiyet verir. Rahim film den sonraki dönemde karşılaşılan en büyük adet gecikmesi ihtimali hamileliktir. Hamilelik oluşması başlıca sebebi, tüplerde var olan yapışıklıkların ve belli başlı tıkanıkların açılmasıdır. Bu açılma rahimin içine verilen sıvı ile sağlanır.

Tüplerin ve yapışık bölgelerin açılması ile hamilelik şansı yükselir. Özellikle bu uygulama tüp bebek tedavisinde de sık şekilde kullanılır. Hamileliğin oluşması ile regl dönemlerinde gecikmeler oluşur. hsgden sonra reglin gecikmesinin en önemli nedeni hamileliktir. Bebek sahibi olmak istemeyen kişilerin bu anlamda korunması şarttır. Bunun için doktorun gerekli olan bilgileri ve detayları alabilir. Bebek sahibi olmak isteyenler için oldukça önemli bir uygulamadır. Rahimden çekilecek olan film işlemlerinin bitmesinden sonraki ay içinde aşılama ile alakalı işlemlerde yapılabilir.

Tüp bebek tedavisinde sık şekilde kullanılır. Aşılama için uzman birkaç ara vermek istemez. Bebek sahibi olmak isteyen ve bu uygulama sonrası tedavide yapılacak olan işlemlerin tamamını en doğru uzman verecektir. Tüp bebek tedavisine gerek olmayan ve bebek sahibi olan kişilerin korunmasına gerek kalmaz. Bu kişilerde hamilelik kolay şekilde gerçekleşir.

Rahim Filmi Sonrası Karşılaşılan Diğer Sorunlar

Görüntüleme işlemlerinden sonra içeriye verilen sıvı genital bölgeden dışarıya sızma yapabilir. Bundan kaynaklı olarak da hastanın ped kullanımı yapması gerekir. Kaşıntı, akıntı ve ateş bir arada olursa mutlaka uzman ile görüşülmelidir. Uygulamadan sonra karın ve kasık bölgesinde ağrılar oluşabilir. Ağrılar 1 gün sonra yavaşlamaya başlar ve sonrasında ortadan kaybolur.

Şiddetli düzeyde kusma, ağrı, bulantı ve halsizlik duru mevcut olursa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Ağrılar ve kramplar hafif düzeyde olmalıdır. Özellikle ilk birkaç gün cinsel ilişkiye girilmemelidir. Uygulamanın bitmesinden sonra az düzeyde lekelenme ve kanama olabilir. Bu sorunlar birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Meydana gelen sorunlar kendiliğinden azalarak ortadan kalkmazsa kesinlikle vakit kaybetmeden tedaviyi yapan uzmanla görüşmek gerekir.  Uzmanlar bu anlamda gerekli olan tüm tedbirleri alacaktır.

Ayrıca işlemlerden sonra yapılacak olan detayları, nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve nasıl davranılması gerektiğini doktorlar hastasına detaylı bir şekilde anlatır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Merve11.03.2017

Merhaba hocam, İki ay önce hsg çektirdim çok şükür bir sıkıntı çıkmadı. Fakat hsg den sonra adet olamadım doktora gittim oda bir sıkıntı yok dedi tarlusal verdi ilacı içtikten sonra oldum. Bu ay yine 10 gün geçti. Bu sefer hsg yi çektirdiğim doktora gittim oda birşeyin yok dedi tarlusal verdi. Adet olmayı bekliyorum ama hala olmadım. Gebelikte yok. Sorum şu hsg adet düzensizliği neden yapar normal mi acaba.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Merve Hanım merhaba,


Hgs çekim işlemlerinde sonra adet düzensizliklerine sık şekilde gebelikten kaynaklı olarak rastlanmaktadır. Sizde gebelik mevcut olmadığından dolayı uzmanın verdiği ilaçtan kaynaklı gecikmelere oluşmuş olabilir. Adet döngünüzün gecikmesi daha çok devam ederse uzmanınıza ulaşmanız gerekir.

Bahar22.02.2017

mrb. ben 13 ocakta regl oldum ocağın 19 dada rahim filmi çekildi. ben bir sonraki regl tarihini nasıl hesaplayabilirim.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Genellikle 28 günde bir gerçekleştirilen adet düzeni, stres, biyolojik ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Kişinin adet düzeninin bile her ay muntazaman ilerlemesini beklemek doğru değildir. Bu nedenle hesaplamalarınız veya bizim burada vereceğimiz rakamlar sizlerin regl olacağı tarihi yaklaşık olarak belirtilmesidir. Regl döneminiz yaklaştığında vücudunuzdaki değişiklikleri takip ederek bunu anlayabilirsiniz. 

Soru ekle

Sorunuz: