Rahim Filminden Sonra Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Rahim filmi sonrasında en çok merak edilen konulardan biri de cinsel ilişkiye girilip girilemeyeceğidir. Bu filmi çektirdikten sonra hastaların hafif ağrıları olabileceği için doktor, cinsel ilişki konusunda bir takım uyarılarda bulunacaktır.

Rahim Filmi ve Sonrası

Günümüzde en çok tercih edilen rahim filmi, ilaçlı olarak çekilen rahim filmidir. Bu süreçte en çok merak edilen durumlardan biri de rahim filmi sonrası cinsel ilişkinin yasak olup olmadığıdır. Bu konuda sizlere en doğru bilgileri sunacak ve kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir sorusuna yanıtlar vereceğiz. Rahim filmi öncesi de dikkat edilmesi gereken bir takım durumlar bulunmaktadır.

Rahim Filmi Sonrasında Cinsel İlişki

Rahim filminden sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilir sorusuna yanıt olarak; Rahim ya da tüp filminden sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Ancak rahim filmi sonrasında hastanın bazı ağrıları olacağı için cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.

Film çekimi sonrasında az miktarda kanama durumu da yaşanabileceği için yine doktorun tavsiyesine göre birkaç gün beklemek gerekir. Görülebilecek kanamanın birkaç güç içinde geçmesi beklendiği için daha sonrasında cinsel ilişkiye girilebilir.

HSG filmi sonrası cinsel ilişki konusunu tetikleyen birkaç durum daha bulunmaktadır. Yine hastaların HSG filmi sonrasında adet düzensizliği yaşama korkusu bulunmaktadır. Fakat yapılan araştırmalarda rahim içerisinde film çekmek için bırakılan ilaçların, adet düzensizliğine neden olmadığı saptanmıştır. Ayrıca adet gecikmesi durumunda akla gelmesi gereken ilk durum gebeliktir.

Rahim filminden sonra cinsel ilişki durumunu kısıtlayan en önemli durumun hafif ağrılar olduğunu belirtmiştik. Bunun yanı sıra film çekildiği gün rahim içinde bırakılan ilaç, vajinadan akıntıya neden olabilir ve ilk günden sonra genel anlamda kesilir. Görülebilecek yan etkilerin yanında kaşıntı ve akıntı ile ağrı ve ateş gibi semptomlar görülebilmektedir.

Cinsel İlişkiyi Etkileyen Diğer Faktörler

Rahim filmi çekildikten sonra lekelenme şeklinde vajinal kanamalar da görülebilmektedir. Kanamanın birkaç günden fazla sürmesi durumunda doktorunuz ile görüşmeler yapmanızı öneriyoruz. Bunun yanı sıra HSG uygulamasından sonraki ilk 48 saat içinde cinsel ilişkiye girmemek ve banyo yapmamak çok önemlidir. Yani cinsel ilişki sadece 48 saatlik süreç için yasak duruma gelmektedir. Bu durumu HSG filmi sonrasında doktorunuz sizlerle paylaşacaktır.

Rahim yani HSG filminin cinsel ilişkiye etkileri bu şekildedir. Bunun yanı sıra ağrılı bir uygulama olup olmadığı da merak konusudur. Dikkatli bir şekilde işlem yapıldığında karın bölgesinde gerilme ve batma hissi olabilir. Ayrıca çok az ağrılı bir işlemdir. Bu yüzden de genel anestezi altında uygulanmadığını söylemek mümkündür.

Rahim filmi sonrasında ortaya çıkabilecek ağrıların şiddetlenmesi durumunda yine doktorunuza başvurmanız gerekir. Rahim ağzında az da olsa zorlama olabileceği için doktorun verdiği ilaçların da gününde ve saatinde kullanılması gerekmektedir. Daha çok bu süreçte doktor tarafından kas gevşetici ilaçların verildiğini söylemek mümkündür.

Bayanların işlem sırasında hissettikleri ağrı sebebiyle ve vücuda bırakılan ilacın bazen farklı reaksiyonlara neden olarak spazm olması durumları da görülebilir. Fakat başarılı bir jinekolog, rahim filmi değerlendirmesi yaparken spazm sebebiyle tüplerden ilacın geçmemesini sağlayabilir. Bu anlamda yine astispazmodik adı verilen kas gevşetici ilacın kullanılması gerekebilir. Ancak bu ilacı yine doktor tavsiyesinde kullanmanız gerekecektir.

Rahim filmi öncesi ve sonrasında yaşanabilecek durumlar bu şekildedir. Aşırı bir ağrıya neden olmayan bu uygulama ile birlikte rahim filmi kısa sürede yorumlanır ve gerekli tedavi süreci kısa sürede başlatılmış olur. Uzmanlar, cinsel ilişki konusunda da gerekli adımları atmanızı ve dikkatli olmanız gerektiğini belirtmektedir. Rahim filminden sonraki ilk 2 gün içerisinden cinsel ilişkiye girilmemesi çok önemlidir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Fatma10.05.2017

hocam hsg çektirdim bugün ve banyo yapabilir miyim

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
Rahim Filmi Sonrası Banyo Yapabilir miyim?
Ruken09.05.2017

Merhaba hocam ben dün rahim filmi çektirdim 3 senedir hiç korunmuyorum çocuk istiyorum. Sağ taraf kapalı sol açık 2 kızım var sağ kapalıysa erkek çocuk olmaz diyorlar bu doğrumu ve cinsel ilişki olursa sorun olur mu şimdiden teşekkürler

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
Rehim filmi çektirdim, tek tüpüm açıktır, hamile kalabilir miyim?
Havva25.04.2017

Hocam merhaba ben geçen hafta rahim filmi çektirdim 48 saat duşa girmemem gerektiğini doktorum söylemedi. Bende işlemden geldikten sonra akşam duş aldım herhangi bir sorun olur mu?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Değerli okurum merhaba,


İşlem sırasında rahim ağzı az miktarda da olsa zorlandığından dolayı rahim filmi sonrasında 48 saat süre ile banyo yapmak, vajinal tampon kullanmak ve cinsel ilişkide bulunmak sakıncalıdır. Bunlardan kaçınmak gerekir. Özellikle enfeksiyon meydana gelebilir. Sorun yaşarsanız mutlaka uzmana başvurmanız gerekir.

Ayten19.04.2017

Selam hocam ben rahim filmi çektirdim ama rahim filmi neden bir gün sonra adet oldum doktora söyledim normal dedi. Hocam kistlerim var hamile kalabilme şansım var mı lütfen cevaplayın rahim filminden sonra

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Ayten hanım merhaba,


Birçok kadın rahim filmi çekim işlemlerinden sonra hamile kalabilmektedir. Yani kalma kalma şansı yüksektir. tabii ki bu illaki hamile kalacaksınız anlamına da gelmez. bu süreçten sonra hekiminiz ile kordineli şekilde gidip hekimin tavsiye ettiklerini aksatmadan yapmalısınız.

Ezgi09.04.2017

Merhabalar hocam ben 25 yaşındayım 2 senelik evliyim ayın 5 inde hsg çekildi. Doktor bana 1 ay boyunca korunmam gerektiğini söyledi. Ve adetimin 2. günü gel dedi. Ben netten araştırdığımda diğer hsg çekilenler doktorları hemen bir iki gün sonra ilişki önermiş. Bu arada hormon tahlilleri Vs hepsi normal çıktı. Bu ayın 12 sinde yumurtlama günüm. Kafam çok karıştı ne yapmam gerekiyor. Korunmaya devam mı etmeliyim bilgilendirir misiniz teşekkürler

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

İnternetten yaptığınız araştırmalar farklı hastalara ait yorumlamaları içermektedir. Bu nedenle kesinlikle sizin doktorunuzun tavsiyesinden daha doğru bilgi edinebileceğiniz hissine kapılmayın. Doktorunuzun tavsiyesine uyunuz.

Naz baldil07.04.2017

hormontaj testı sabah aç karna çekilir yazıyor mümkünse bu konuda da aydınlnmak isterim.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Hormon testleri diğer testlerle karşılaştırıldığında daha zordur. Bu anlamda en uygun zaman dilimini seçmeli ve net sonuçlar alabilmelisiniz. Tercih edeceğiniz bu testler adet sorunlarıyla ilgili ise adet döneminde test sonucunuz farklı çıkabilir. Ayrıca bu testler kadınların adet gününden 2 gün sonra veya 5 gün önce yapılması önerilir. Günümüz tıp teknolojisi sayesinde vücudun işleyişinde çok önemli bir yere sahip olan hormonlarla ilgili pek çok test yapılabilmekte ve kısa sürede sonuçlar alınabilmektedir.


Kan tahlilleriyle birlikte yapılan bu tür testler aç karnına daha net sonuçlar verir. Ayrıca günümüz uzmanların da bu testin tok karnına yapılmamasını gerektiğini vurgulamaktadır. Aç karnına test yaptırmak, bu durumu doğrudan etkiler ve kan değerlerinin doğru çıkmasını sağlar.

Yildiz29.03.2017

Hocam ben bugün rahim filmi çektirdim ilişkiye girmemiz doğru mu acaba ama çekim esnasında hiçbir acı ağrı hissetmedim şuanda çok şükür iyiyim bilgilendirirseniz çok sevinirim

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Yıldız hanım merhaba,


Rahim filmlerinden sonra kişilerde genelde ağrı ve kanama gözlemlenir. Anladığım kadarı ile bunlar sizde mevcut değil. Buna rağmen rahim filmden hemen sonra cinsel ilişki yaşamanız gerekir. Birkaç gün bekledikten sonra cinsel ilişki yaşamanız mümkündür. Bu sizin sağlığınız için gerekli bir durumdur.

Merve17.03.2017

İyi akşamlar. Bugün rahim filmi çektirdim. Tüplerim açık ve gayet iyi olduğunu söyledi doktorum. Bu ay gebelik oluşursa rahim filmi sırasında çekilen röntgenin bir zararı olur mu bebeğe? İlk ay korunmak mı gerekir? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Merve Hanım merhaba,


Rahim filmi esnasında kullanılan röntgenden kaynaklı olarak bebeğinizde herhangi bir sorun meydana gelmez.

Melisa10.03.2017

Rahim filmi çektim doktor tüplerinde genişleme var dedi. 2 senedir evliyim çocuğum olmuyor acaba olur mu?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Melisa hanım merhaba,


Tüplerde var olan genişleme ya da tıkanıklıklar tedavi edilebilmektedir. Ayrıca çocuğunuz olup olmayacağını tedavi sonucunda söyleyebiliriz. Bunun içinde uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Sibel01.02.2017

Hocam röntgen filmi raporumu almadan da başka doktora gidebilir miyim?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Sibel hanım merhaba,


Gidebilirsiniz ama ne için film çektirdiğiniz önemli. Bunun içinde filminizi alarak başka bir uzmana başvurmanız daha doğru olacaktır.

Soru ekle

Sorunuz: