Laparoskopi Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilebilir?

Rahimde miyom ve kistlerin alınması, yumurtalık ve tüplerde görülen sorunların tanı ve tedavisini yapmak amacıyla laparoskopi ameliyatı uygulanır.

Laparoskopi Cinsel Hayatı Olumsuz Etkiler mi?

resim-1844

Çikolata kisti, miyom ve dış gebelik gibi sorunların tedavisinde uygulanan en gelişmiş yöntemlerden birisi laparoskopidir. Laparoskopi ağrısız ve bıçaksız bir şekilde yapıldığı için uygulama sorasında kişinin cinsel hayatını olumsuz etkilemez. Çok kısa sürede tamamlanan bu yöntem vajina, yumurtalık ve rahim içinde hiçbir soruna yol açmaz. Ağrı ve acı hissetmediği için hasta cinsel yaşamını rahatlıkla sürdürebilir.

Laparoskopi Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Bu ameliyat sonrası hasta kısa bir süre sonra normal hayatına geri döner. Ancak rahim duvarının kendini onarabilmesi ve enjeksiyon riskine karşı belli bir süre cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Ameliyat yaralarının yeniden açılarak kanama olması ve hijyenik açıdan hasta kendini iyi hissedinceye kadar cinsel ilişkiye girmemelidir. Vajinanın tam olarak iyileşme süreci 15 gün ila bir ay kadar sürer. Bu durum hastanın hangi sorundan kaynaklı olarak ameliyat olduğu ile bağlantılıdır. Laparoskopi ameliyatından sonra cinsel ilişkiye hemen girmek kanamanın, ağrıların artmasına neden olabileceği gibi enfeksiyon kaparak yaraların daha fazla açılması ve iltihaplanması riskine yol açabilir.

Kapalı Laparoskopi Ameliyatından Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilebilir?

Rahim, tüpler ve yumurtalıkların tedavisi amacıyla kısa süre kolayca yapılabilen Laparoskopi ameliyatı açık ve kapalı olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır. Genellikle bıçak kullanılmadan kansız olarak yapılan kapalı yöntem tercih edilir. Kapalı Laparoskopi ameliyatı sonrası hastanın en az 2-3 gün cinsel ilişkiye girmemesi gereklidir. Tam bir iyileşmenin olması 1-2 haftayı bulabilir. Ancak bu süre içerisinde hasta kendisini iyi hissediyorsa ilişkiye girebilir.

Laparoskopi Sonrası İlişkiye Girmek İçin Ne Kadar Süre Beklenmeli?

Açık ameliyata göre daha çabuk iyileşme sürecine sahip olan kapalı laparoskopi yöntemi sonrasında ciddi sorunlara rastlanmaz. Miyom ameliyatı sonrasında cinsel ilişkiye girmek için acele edilmemelidir. En az bir hafta rahim duvarının iyileşmesi beklenir. Hasta kendini iyi hissettiğinde ilişkiye girebileceği gibi doktoruna danışarak doğru zamanı öğrenebilir. Vajina bölgesinde morarma ve kaşıntı olursa ilişkiye girilmez. Hasta ağrı veya acı hissediyorsa vajina duvarı kendini tam olarak yenileyememiş demektir. Böyle durumda kişi kesinlikle doktoruna danışmadan ilişkiye girmemelidir. Ayrıca laparoskopi sonrası vajinal akıntı ve kahverengi lekeler görülebilir. Ameliyatlı bölgenin daha fazla hasar görüp kanamaya yol açmaması için cinsel ilişkiye girmek için en az bir hafta beklenmesi önerilir. Eğer ameliyat sonrası şiddetli ve durmayan kanamalar görülürse doktora gidilmelidir. Bu durumda hasta vajinanın enfeksiyon kapmaması açısından 15- 30 gün kadar beklemelidir. Kanamanın tekrarlama riski göz önünde bulundurulmalı ve cinsel ilişkiden en az 15 gün kadar kaçınılmalıdır. Özellikle 35 yaş üstü hastalar ve daha önce düşük yapmış kişilerin vajinal iyileşme süresi daha uzun olduğu için normal kişilere oranla daha uzun süre beklemeleri

Ameliyat Sonrası Miyom Tekrarlarsa Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

 • Tıkalı tüplerin açılması,
 • tanı koymak,
 • iyi ve kötü huylu miyomların çıkarılması,
 • rahim yapışıklığının açılması,
 • kist çıkarılması,
 • dış gebelik tedavisi,
 • rahim ve yumurtalıkların alınması,
 • yumurtalıkların yukarı yerleştirilmesi,
 • rahim ağrısı tedavisi,
 • rahim ve bağırsak sarkması tedavisi,
 • bağlanmış tüplerin açılması ve idrar kaçırma tedavisi

amacıyla yapılan Laparoskopi ameliyatı yapıldıktan birkaç yıl sonra tekrarlayabilir. Özellikle 35 yaş sonrası kişilerde ve yumurtalıklarından 4’ten daha fazla miyom ve kist bulunan hastalarda tekrarlama riski daha fazladır. Çoğu zaman ikinci bir ameliyata gerek görmeyen doktorlar ağrı ve kanamaların artması halinde rahmin alınmasını uygun görebilir. Tekrarlayan miyomlar cinsel ilişkiye girmeye engel değildir. Ancak hasta ağrı ve acı hissediyorsa, adet gecikmesi, adetin süresi uzamış ve aşırı kanaması oluyorsa bu sorunlar tedavi edilmeden cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Hayati tehlikesi olmayan bu problemler ilaçla kısa sürede tedavi edilebilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...