Laparoskopi Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ameliyat uygulamasında olduğu gibi Laparoskopi ameliyatından sonra da dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Laparoskopi sonrasında özellikle istirahat süresi boyunca karın bölgesinin zarar görmemesi ve doktorun tavsiyeleri dışında farklı bir ilaç kullanılmaması gerekir.

Laparoskopi Ameliyatı Süreci

resim-1953

Laparoskopi ameliyatı süreci, başarılı bir şekilde tamamlanabilmektedir. Elbette günümüz tıbbi cihazların pratik bir şekilde kullanılması ve ameliyatı gerçekleştiren hekimlerin uzman kişilerden oluşması sayesinde kısa sürede tamamlanabilmektedir. Laparoskopi ameliyatı, kadın hastalıkları ameliyatlarında karın bölgesinde küçük delikler açılarak yapılan bir uygulamadır ve tamamen ağrısızdır. İşlem sırasında karın içerisinden net görüntüler ekrana yansır ve gerekli teşhis konulur.

Bu ameliyatın ayrıca birçok avantajı vardır. Bu avantajlar arasında ilk olarak iyileşme sürecinin kısa olduğunu belirtebiliriz. Ayrıca operasyonun ardından sizi rahatsız etmeyecek küçük dikiş izleri kalabilir. Bu izler dışardan bakıldığında belli olmaz ve çok küçüktür.

Laparoskopi sonrası dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili detaylı bilgilere geçmeden önce uygulamanın yan etkilerinden de bahsetmemiz gerekiyor. Daha doğrusu komplikasyon adı verilen bu etkiler arasında en önemlileri toplar damarın ya da büyük atar damarın yaralanma riskidir. Genel anestezi yöntemiyle gerçekleştirilen bu uygulamada hasta uyutulur ve daha sonra ameliyat uygulaması başlar.

Son zamanlarda bu ameliyat ile ilgili sıkça sorulan sorular arasında, ameliyattan önce dikkat edilmesi gerekenler de bulunmaktadır.

Ameliyattan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat uygulamasına başlamadan önce doktorunuz bu konu hakkında detaylı bilgileri aktaracaktır. Öncelikle ilaç kullanımlarınızı doktorunuzla paylaşmanız önemlidir. Bunun yanı sıra ameliyat günü sigara tüketilmemeli ve kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır. Doktorunuz, işlemden önce aşırı heyecan duygusuna kapıldığınızda sakinleştirici vererek daha rahat bir ameliyat süreci geçirmenizi sağlayacaktır.

resim-1954

Ameliyattan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laparoskopi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler önemlidir. Öncelikle işlemden sonraki iyileşme sürecinin çok hızlı bir şekilde ilerlediğini söyleyebiliriz. Ayrıca doktorunuzun tavsiyesi dışında ilaç kullanmamalı ve geri bildirimlere uymalısınız.

Laparoskopi ameliyatından 7 gün sonra hasta normal hayatına dönebilir. Elbette bu süreçte ağrı kesici tedavileri uygulanarak vücudun rahatlaması sağlanabilir.

Uygulamadan sonra çok az bir risk de olsa bazı komplikasyonlar görülebilmektedir. Titreme, gaz çıkaramama durumu veya bulantı gibi sorunların görülme riski az da olsa dikkat edilmeli ve anında doktorunuza başvurmalısınız. Vücudunuzda yer alan dikişler ise belirttiğimiz üzere sizi rahatsız etmeyecek şekilde zamanla eriyecektir. Karın bölgesinde bulunan kesi yerlerindeki morarmalar ise işlemden sonraki birkaç gün içerisinde geçecektir. Yapmanız gereken tek şey ameliyat bölgenizi zorlamamak ve doktorunuzun tavsiye ettiği istirahat süresince dinlenmek olmalıdır.

Kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilen laparoskopi ameliyatından önce ve sonra yapılması gerekenler bu şekildedir. Açık ameliyata göre çok daha fazla olumlu yönü olan bu işlemde iyileşme süreci oldukça kısa olduğu için önerilmektedir.

Ameliyat uygulaması sonrasında kullandığınız ilaçları da yine doktor kontrolünde kullanmanız gerekir. Oluşabilecek farklı yan etkileri engellemek için bu duruma özenle dikkat etmeniz gerekiyor. İşlemin ardından 1 gün sonra hastaneden çıkmanız, ameliyat sonrası komplikasyonların olmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden istirahat süresi boyunca karın bölgesine zarar verecek tüm hareketlerden kaçınmalısınız.

Beslenme şekliniz de ameliyat sonrası önemlidir. Bu konuda hekiminiz, tüketmeniz gereken besinler hakkında bilgiler verecek ve iyileşme sürecinin çok rahat geçmesini sağlayacaktır. Gelişen tıp teknolojisi sayesinde 1 saatlik bir uygulama olan laparoskopi sonrası dikkat etmeniz gerekenler bu şekildedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 3,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...