Kolonoskopiden Sonra Karın Ağrısı Yaşanır mı? Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Uygulamanın Önemi

Her uygulamada olduğu gibi kolonoskopi işleminden sonra da bazı yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu işlemde karın ağrısının engellenebilmesi için dikkat etmeniz gereken bir takım kurallar vardır.

Kolonoskopiden Sonra Karın Ağrısı Olur mu?

Kolonoskopi uygulaması, ağrısız gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Ancak uygulamadan sonra dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Kalın bağırsak görüntüleme tekniği olan bu işlem sonrasında karın ağrısı yaşanıp yaşanmayacağı hakkında birçok araştırma yapılmaktadır. Öncelikle uygulama yapılırken hastalara hava verilir. Bu yüzden kişilerde bir gaz çıkarma ihtiyacı doğacaktır. Herhangi bir ağrı yaşanmaması adına tamamen doktorun tercihine göre sakinleştirici uygulaması yapılabilir. Ya da bazı anestezi ilaçlarıyla bu tür durumların önlenmesi sağlanabilir.

resim-1709

Bağırsak hastalıklarında erken teşhis çok önemlidir. Elbette bu durum her hastalıkta geçerlidir ancak çok farklı komplikasyonlara neden olmamak için bağırsak hastalıkları için kısa sürede tanı konulması ve gerekli görüntüleme teknikleri kullanılarak müdahale edilmesi gerekmektedir. Özel anestezi teknikleriyle yapılan bu işlem sırasında bir sorun yaşanmazken uygulamadan sonra bulantı, kusma ve nefes darlığı gibi durumlarda engellenmiş olur. Yani kolonoskopi işleminden sonra herhangi bir ağrının olmaması için uygulamadan önce gerekli tedbirler alınmaktadır.

Uygulama Sonrasında Yaşanabilecek Durumlar

Kolonoskopiden sonra yaşanabilecek sorunların önceden bilinmesi gerekir. Doktorunuz bu konuda gerekli bilgileri size sunar ve dikkat etmeniz gereken durumlar hakkında bilgiler verir. Öncelikle bu görüntüleme tekniğinin uygulanmasının ardından tükettiğiniz gıdalara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Daha çok vücutta gaz meydana getiren ürünlerden uzak durmanız ve aynı zamanda asitli içecekler tüketmemeniz gerekmektedir. Bunlar, uygulamadan sonra vücutta ve karın bölgesinde ağrıya neden olabilir. Ayrıca çiğ sebze ve kuru baklagiller tüketmemeniz önemlidir. Ayrıca istirahat süresi boyunca araç kullanmamanız, karın ağrısını engelleyecektir.

Risk Faktörleri

Gelişen tıp teknolojisi sayesinde kolonoskopi uygulaması kısa sürede tamamlanır. Ayrıca net sonuçlar alınabilmesi için farklı teknikler de denenebilir. Doktorunuz uygulama öncesi ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizlere sunarken ayrıca gerekli kontrolleri de sağlamış olacaktır. Bazı durumlarda kişinin uyutulması gerekebilir. Bu işlem tercih edilecekse hastaya bilinç düzeyini kontrol eden ilaçlar verilir.

Bir takım reaksiyona neden olabilecek bilinç kontrol ilaçları, kalbin atım hızını etkileyebilmektedir. Vücudun çevre dokularının zarar görmemesi için alınacak tedbirlerle birlikte risk faktörleri ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Bu anlamda herhangi bir ağrı yaşanmaması adına sizler de bir takım önlemler almalısınız. Yazımızın devamında bu önlemleri ve işlemin hastalara olan faydasından bahsediyor olacağız.

Hastaların Alması Gereken Önlemler

Kolonoskopi yapılmadan önce hastaların dikkat etmesi gereken bir takım durumlar vardır. Öncelikle gündelik hayatta ilaç kullanıyorsanız, bu ilaçları doktora belirtmeniz çok önemlidir. Ayrıca sürekli kullandığınız ilaçları da işlemden en az 3 saat önce almanız gerekmektedir.

Bir takım ameliyatlar geçiren hastaların dikkat etmesi gereken bazı şeyler vardır. Örneğin kalp zarıyla ilgili bir ameliyat geçirmişseniz, işlemden önce doktorunuz sizlere antibiyotik önerecektir. Gerekli önlemler alındıktan sonra kolonoskopiye geçilir.

Düzenli olarak aspirin kullanan hastalar, kolonoskopiden en az 1 hafta önce aspirin kullanımını sonlandırmalıdır. Ayrıca romatizma ve demir ilaçları için de aynı durum geçerlidir. Bunun yanı sıra şeker hastalığı nedeniyle ilaç kullanımı yapıyorsanız, işlemden önce ilaç almamanız gerekmektedir.

Kolonoskopinin Önemi

Kolonoskopi işleminin hastalar için önemi büyüktür. Çünkü var olan hastalığınız hakkında doğru teşhis konulmasını sağlar ve bu sayede tedavi süreci hızlı bir şekilde başlatılmış olur. Bağırsak ve mide incelenmesinde de kullanılan bu uygulama günümüzde çokça tercih edilir.

resim-1710

Uzmanlar, hastalara net bir şekilde teşhis konulabilmesi için kolonoskopiden yararlanmaktadır. Güvenilir bir görüntüleme seçeneği olarak sizlerin de bu uygulamadan yararlanmasını öneriyoruz. Yaklaşık 1 saat kadar süren bu uygulamanın ardından dikkat etmeniz gereken kurallara uyduğunuz sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...