Sistoskopiden Sonra Cinsel Ne Zaman Başlar ve Bu Süreçte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her işlemde olduğu gibi sistoskopi uygulamasının ardından cinsel ilişkinin ne zaman başlayacağı merak edilen bir durumdur. İşlemin normal düzeyde seyretmesi ve sonrasında herhangi bir komplikasyon oluşmaması durumunda doktorunuz gerekli bilgileri paylaşmış olacaktır.

Sistoskopi Sonrasında Cinsel İlişki

resim-1748

Sistoskopi sonrası cinsellik sıklıkla merak edilen durumlardan biridir. Öncelikle sistoskopi sonrasında hastanın dinlenmesi gerektiği ve anestezinin etkisi geçinceye kadar istirahat etmesi önemlidir. Bu durumla birlikte hasta tamamen uyandıktan sonra hafif bir yemek tüketir ve ağız yoluyla gıda alımında herhangi bir sorun yaşamıyorsa yaklaşık 4 saatlik bir dinlenme sonucunda taburcu edilebilir. Genel olarak güvenli bir işlem olan sistoskopiden sonra birçok hasta idrar sonrasında sorun yaşamaktadır. Daha çok idrar sonrası yanma etkisi görülür ve bu durumun engellenmesi için bol su tüketmesi gereklidir. İşlemden sonra bir takım enfeksiyon ve risklerle karşılaşabileceğiniz için doktorun tavsiyesine göre istirahat etmeli ve cinsel ilişkiye girmelisiniz. Yaklaşık 2 gün sürebilecek olan idrar sonrası yanma durumu hastaları ciddi anlamda rahatsız eder ve cinsel ilişki bu süreçte önerilmez.

Sistoskopi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sistoskopi sonrası gündelik aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Genel anestezinin etkisi devam ediyorsa, doktor tavsiyesi üzerine iyileşme odasında beklemeniz gerekir. İşlemden sonra daha çok;

  • Parlak pembe renginde idrar yolundan kan gelebilir
  • İdrar yaparken yanma hissi duyulabilir
  • Uygulamanın ilk 2 gününde sık sık idrara çıkabilirsiniz

Bu belirtilerin ortaya çıkması durumunda ağrıyı azaltmak için idrar yolu üzerine ılık ve nemli bir havlu koyarak 20 dakika kadar bekletebilirsiniz. Bu işlemi her ihtiyaç duyduğunuzda yapabilirsiniz. Ayrıca ılık bir banyo da ağrılarınızı hafifletecektir.

Mesanenin rahatlıkla çalışması için bol bol su tüketmeniz çok önemlidir. Bu süreçte doktorunuzdan gerekli talimatları alarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Sistoskopi sonrası cinsellik çok önemlidir. Tamamen iyileşmeden ve en önemlisi uygulamadan sonraki ilk 2 gün kesinlikle cinsel ilişkiye girilmemelidir. Yukarıda belirttiğimiz gibi idrar yolundan kan gelebilir ve bu durum daha çok ağrı yaşanmasına sebep olabilir.

İşlemin en çok gerçekleştirilme nedeni, idrar kanamalarının nedenini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca tedaviye dirençli olarak idrar yolu enfeksiyonlarının sebebi de rahatlıkla araştırılabilir. Hastalar idrar yapmada güçlük çekiyorsa yine sistoskopi uygulamasından yararlanmalıdır. Bu işlem ile idrar kesesinden yabancı cisimler de çıkarılabileceği gibi birikmiş idrar ya da kan da boşaltılabilir.

Üroloji uzmanı tarafından gerçekleştirilen bu işlemin ardından dikkat etmeniz gerekenler bu şekildedir. Özellikle sistoskopi sonrasında cinsel ilişki tercih edilmemelidir. Mesaneniz ilk günlerde henüz eski çalışma sistemine geri dönmeyeceği için bu duruma önem gösterilmelidir.

Sistoskopi Sonrasında Cinsel İlişkinin Riskleri

Uygulamanın ardından cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğini tekrar hatırlatmamız gerekir. Bu durumun bir takım riskleri vardır ve en önemlisi kanama ve ağrı durumudur. Ayrıca enfeksiyon riski de her zaman bulunur.

İşlem yapılırken meydana gelebilecek kanamaların yanı sıra mesane bölgesinin zorlanması da kanamaya neden olabilir. Bu durumla birlikte aşırı ağrı ve idrar yaparken aşırı yanma hissiyle de karşılaşabilirsiniz. Bu durumlarla karşılaşmamak için kesinlikle doktorunuzun talimatlarına uymalı ve süreci ağrısız ve sorunsuz bir şekilde sonlandırmalısınız. Sistoskopiden sonra cinsel ilişkinin ne zaman başlayabileceğini de doktorunuz sizlerle paylaşacaktır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...