Ultrasonografi Cihazı Nasıl Çalışır Özellikleri ve Fiyatları

Ultrasonografi cihazlarının çalışma prensipleri, piyasadaki yeni ürünler, ürünlerin özellikleri ve yaklaşık fiyatları gibi bilgileri yazımızdan edinebilirsiniz.

Ultrasonografi Cihazı Nedir

Ses dalgalarından ve yüksek frekanslı insan kulağının işitemeyeceği ses dalgalarından faydalanılarak yapılan görüntüleme sistemidir. Ses dalgaları her organda aynı şekilde yansımaz. Her organa göre farklı şekilde yansıma özelliği vardır. Genellikle kadın doğum ve kadın hastalıklarında kullanılırken artık bütün tıbbi bölümlerde kullanılmaya başlanmıştır. Ses dalgalarını dokulara gönderen ve oradan geri algılayan vücuda tutulan kısma prob denir. Prob ses dalgaları bilgisayar işlemcisi tarafından işlenerek görüntüye dönüşür ve bunu ekranda izleyebiliriz.

Oluşan bu görüntüye sonogram denir. Bu görüntüler yazıcılar ile bastırılabilir. Ultrasonografi daha çok sıvı içerikli iç organların incelenmesinde yararlıdır. Sert yapılarda bu işlem bize iyi sonuçlar vermez. Fakat sıvı içeren organlar içinde olabilecek sorunların görüntülenmesi açısından önemli bir yöntemdir. Ses dalgalarının kolayca geçebileceği daha çok karın içi organların görüntülenmesinde etkili bir yöntemdir.

Ultrasonografi Cihazı Nasıl Çalışır

İnsan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgaların oluşturduğu sese ultrason adı verilir. Titreşimlerin oluşturduğu akustik bir dalga olup, X ray ışınları gibi elektromanyetik değildir. Ses dalgalarının dağılımı ortamın yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Bu cihazlar da, uyguladıkları bu dalgalar ile, vücudumuzdan görüntü alırlar. Ultrasonografi cihazları özellikleri ve fiyatları, markasına ve teknik özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ultrasonografi Cihazlarının Özellikleri ve Fiyatları

Ürünler küçük, büyük ve teknik özelliklerine göre 20 bin tl ile 200 bin tl arası fiyat aralığı bulunmaktadır. Günümüz teknolojisinde iyi kötü ürün ayrımı yapmak oldukça zordur. Fakat ürünlerin özellikleri ve yapımında kullanılan maddelere göre değişim gösterir. Ürün alımı yapılırken ürün özelliklerine göre tercihte bulunmak daha önemlidir. Ürün özelliklerini bulmak için, medikal firmalarıyla ya da direk olarak satıcı firma ile iletişime geçebilirsiniz.

SIEMENS ACUSON X150ACUSON X150

Doku harmonik görüntüleme ve renkli, power doppler görüntüleme imkanları sunan ultrasonografi cihazı, Siemens kalitesiyle üretilmiştir.

SIEMENS ACUSON S Serisi

Yine bir Siemens üretimi olan Acuson S serisi ultasonografi cihazları, üstün özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sıralamak gerekirse,

22 inch ekranı, gelişmiş mamografi kiti, tam ekran görüntüleme imkanı, uyarlanabilir ergonomi ve fusion görüntüleme imkanı sayılabilir.

TOSHIBA Famio 8

2010 yılında Japonya’da üretilen bu cihazlar, 12 bin dolar gibi bir rakama alıcı bulabiliyor.

HITACHI Ariettea 70

Yine bir Japon üretimi olan Hitachi marka ultrasonografi cihazları, görüntüleme sistemleri sayesinde alıcı bulabiliyor. Fiyat ve detaylı özellik için firma ile görüşemeniz gerekse de, ürün, kullanıcı dostu paneli, net görüntü alımı gibi özellikleri ile dikkat çekiyor.

HITACHI HI Vision Ascendus

Hitachi üretim görüntüleme sistemlerinin üst tabakasında yer alan Ascendus ürünü, yüksek hassasiyet ile dikkat çekiyor. Çektikleri net görüntüler ve görünüşü ile kullanılır ultrason cihazları arasında yer alıyor.

SIEMENS Acuson x700

X700 olarak isimlendirilen ultrasonografi cihazları, üst seviye tanısal kalite, premium görüntü kalitesi gibi imkanları en uygun fiyat/kalite oranıyla kullanıcıya sunuyor. Fiyat hakkında detaylı bilgiyi satıcı distribütörlerden edinebilirsiniz.

 

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...