MR Çekim Fiyatları, Fiyatları Etkileyen Unsurlar ve Karşılaştırma

Makalede 2015 ve 2016 yıllarında devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve görüntüleme merkezlerinde mr çekim fiyatları hakkında bilgi bulunmaktadır.

Mr, bazı rahatsızlıkların tedavisinde zorunlu bir görüntüleme yöntemidir. Vücuda hasar veren ver rahatsızlıklara yol açan tümör ve lezyonun ilerleyişini görmek, ağrılara sebep olan dokuları ve oluşumları inceleyebilmek için mr çektirmek gerekir. Ancak MR’ın masraflı bir işlem olabileceğini de belirtmek gerekiyor. Bilhassa özel hastanelerde ve görüntüleme merkezlerinde MR fiyatları diğer kuruluşlardan daha farklı olabilir.

Mr cekimi fiyatlarını belirleyen çeşitli unsurlar bulunuyor. Bazı görüntüleme merkezleri ve özel hastaneler SGK ile anlaşmalı olup fiyatlarda indirim yapabilmektedir. Ayrıca SGK’dan ya da herhangi bir özel sigorta firmasından sağlık sigortasına sahip olanlar da gerek devlet hastanelerinde gerekse özel hastanelerde emar işlemi yapabilirler. Ancak buralarda MR çektirmek için ciddi sıra beklemek gerekebilmektedir.

MR Fiyatlarını Belirleyen Etkenler Nelerdir?

im002428Mr çekimi fiyatları öncelikle görüntülenmek istenen bölgeye göre belirlenir. Beyin MR vücudun diğer yerlerine yapılan görüntüleme işlemlerine göre pahalı olabilmektedir. Ayrıca tüm vücuda MR çektirmek diğer işlemlere göre daha uzun süreceği ve daha masraflı olacağı için pahalı olacaktır. Bunun dışında MR cihazının markası ve kalitesi de fiyatları belirleyen temel unsurlar arasındadır.

Siemens ve Vastarel tarafından üretilen cihazlarla yapılan görüntüleme çoğu zaman daha yüksek mr çekimi fiyatı gerektirmektedir. Bunun sebebi söz konusu cihazların daha iyi bir görüntüleme teknolojisine sahip olması ve kesin sonuç vermesidir. Bu bakımdan birçok görüntüleme merkezi Siemens ve Vastarel cihazları ile hizmet vermektedir.

Bununla birlikte kapalı ya da açık Mr çektirmek de fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Standart MR cihazıyla yapılan işlemler her zaman daha ucuzdur. Birçok devlet hastanesinde standart mr cihazı kullanıldığını da belirtmek gerekir. Devlet hastaneleri, hastaları açık MR çekmeleri için özel görüntüleme merkezlerine yönlendirebilmektedir. Bu merkezlerde çoğu zaman SGK anlaşması bulunmaktadır.

Manyetik Rezonans Görüntüleme Fiyatları

MR fiyatları, 2015 verilerine göre 350 TL’den başlıyor. Ancak bu alt taban standart MR için geçerli. Açık MR çektirmesi gereken bir hastanın en az 450 TL ödemesi gerekebilir. Bununla birlikte ilaçlı MR çekimlerinde 100 ile 150 TL kadar bir fark ödemek gerekiyor. Yani basit bir ilaçlı MR çekimi için 500 ile 600 TL arasında bir fiyati gözden çıkarmak gerekebilir.

Fiyatların 2016 yılında da pek değişmediğini belirtmek gerekiyor. Devlet hastanelerinde daha eski mr cihazları bulunurken özelde bulunan kaliteli cihazlar yüksek fiyatlara sebep olabiliyor. Bununla birlikte hastaneler çoğunlukla MR çektirmesi gereken hastaları görüntüleme merkezlerine yönlendiriyor.

Eğer sigortanız yoksa ya da yönlendirildiğiniz görüntüleme merkezi SGK anlaşmalı değilse 600 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekebilir. Ancak devlet hastanelerinde de kaliteli Mg cihazları bulunabilmektedir. Son teknoloji cihazlarla çalışan izmir devlet hastanesi buna örnek gösterilebilir.

Sigortalı hastaların daha düşük miktarlarda ödeme yaptığını da belirtmek gerekiyor. SGK, özel hastanelerde ya da görüntüleme merkezlerinde MR çektiren kişilerin masraflarının 5/4’ünü karşılıyor ve bu işlem için kontrast ilacı da dahil 100 TL gibi cüzi bir rakam ödemek yeterli olabiliyor. Ancak sigortadan yararlanmak için görüntüleme merkezine hastane sevkiyle gitmek gerekiyor.

Sonuç olarak, Mr çekimi için 500 ile 600 TL arasındaki bir meblağı gözden çıkarmak gerekecektir. Eğer beyin ya da tüm vücut emarı çekiliyorsa bu rakamın da üstüne çıkmak gerekir. Bununla birlikte MR’ın yalnızca doktor tavsiyesiyle yapılması gereken bir işlem olduğunu da unutmamak gerekir. Mr görüntüleme merkezlerinde çekim ücretleri listesi istenerek ne kadar harcama yapılacağı öğrenilebilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...