İlaçlı Beyin Emarın Zararları var mıdır? Bugün ilaçlı emara gireceğim

Bugün İlaçlı emara gireceğim, doktorlar ne kadar zararlı ve ne kadar süreceğini söylemiyorlar.

Nejla hanım merhaba 

Görüntüleme sistemleri içinde en sağlıklı ve zararsız olanı emar çekimi işlemleridir. Buradaki tek sıkıntı damar yolu aracılığı ile enjekte edilecek kontrast maddedir. Bu madde bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar neden olabilir. Kullanılan ilaç bazı lezyonların daha net şekilde görüntülenmesine olanak sağlar. Ortaya cıkacak olan tanı etkiler arasinda koku duyusunda değişkenlik, tat duyusunda değişkenlik, kaşıntı, baş ağrısı, mide bulantısı, ateş ve baş dönmesi yer alır. Bazı kişilerin alerjik durumlarından kaynaklı olarak sorunlar ortaya çıkabilir ama bu durum tamamen kişiseldir. Size zararlı olduğunu söyleyen kişiler tomografi ile karıştırmış olabilir. Tomografi çekimi işlemlerinde radyasyon bulunduğu için zararlı bir uygulamadır.

Uzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE
RADYOLOJİ UZMANI
Uzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE
Mrtomografi.com'da yayınlanan tüm makaleler, Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi uzmanlarının kontrolünde doğrulanır, düzenlenir ve yayına uygun hale getirilir. MRTomografi.com web sitesinde okuduğunuz makaleler ile ilgili tüm şikayetlerinizi, önerilerinizi ve düşüncelerinizi iletişim sayfamızdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...