Kolonoskopi İşlemlerinden Sonra Beslenme İle Alakalı Neler Yapılmalıdır?

Kolonoskopi sonrasında özellikle beslenme konusunda dikkatli olunmalıdır. Beslenme açısından nelere dikkat edileceğini uzman hastasına oldukça detaylı bir şekilde anlatacaktır.

Kolonoskopi Sonrası Beslenme

resim-1680

Kolonoskopi işlemleri kalın bağırsağa kamera ile girilerek incelemelerin yapılmasıdır. Yapılacak olan işlemler ishal olma, kabız olma, ağrılı şekilde dışkılama ve dışkıdan kan gelmesi sonucunda uygulanır. Bu uygulama rutin kontrol amacı ile yapılır. Kalın bağırsak ile alakalı olan kanserlerin özellikle erkeklerde sık gözlemlenmesi sonucunda bu kontrollerin yapılması gerekmektedir. Kolonoskopinin öncesinde ve sonrasında beslenme konusunda dikkatli olmak gerekir. Kolonoskopi öncesinde öncesinde beslenme konusunda aşağıda bulunan detaylara dikkat etmek gerekir.

Kalın bağırsağın oldukça temiz olması çok önemlidir.  İlk olarak 3 gün boyunca lif içeriği olan yiyeceklerden uzak durulması gerekir.  Patates, beyaz ekmek, peynir, buğulama balık ve haşlanmış tavuk yemek gerekir. Sebze, pirinç, kırmızı et, meyve ve fındık tarzında lif açısından zen olan yiyeceklerden uzak durulması çok önemlidir. Ayrıca renklendirilmiş yiyeceklerden ve sütlü gıdalardan uzak durulması şarttır. Bu işlemi yaptıracak olan kişilerin en azından bir hafta öncesinden diyete başlaması gerekir. Bu konu için uzmanın söylediği detaylara dikkat etmek gerekir. Bu süreç içinde açlık konusunda birçok kişi atak geçirebilir ama kişinin kendini tutması gerekir. Özellikle beslenme konusunda dikkatli olunmazsa kolonoskopi çekim işlemleri yapılamayabilir. Açlık hissinin önüne geçemeyen kişiler kendilerine akapuntur yaptırabilir. Akapuntur uygulaması da kolonoskopiden en azından 3 gün önce yapılmaya başlanması gerekir. Aynı gün ya da 1 gün önce yapılması fayda sağlamayabilir.

Çekim Sonrasındaki Beslenme Detayları

Yapılan işlem sonrası hastalarda ağrı ve kanama meydana gelebilmektedir. Özellikle 24 saat boyunca geçmeyen şikâyetler konusunda muhakkak uzman ile görüşmek gerekir. kolonoskopi öncesi birkaç gün boyunca detaylı bir şekilde diyet yapıldığı için hastalarda yapılan işlemlerden sonra yiyeceklere hemen saldırma isteği meydana gelebilmektedir. Özellikle bir anda ağır ve yağlı yiyecekleri tüketmek beslenme açısından sağlıklı olmayacaktır. Ayrıca hemen bu şekilde beslenme vücudun dengesinin kaybetmesine sebep olur. Açlık hissini fazlasıyla duyuyorsanız akapunturdan yardım almalısınız. Kolonoskopi sonrası iki gün boyunca aşağıda bulunan listedekiler ile beslenilmesi uygun olacaktır.

  1. Gün;

Sabah; sabah düzenli şekilde yaklaşık olarak 750 ml su içilmesi gerekir. Sonrasında 10 adet çiğ badem, yarım muz ve 1 su bardağı laktozsuz süt içilmesi gerekir.

Öğle; 6 kaşık kepekli makarna ve yarım kase yoğurt

Akşam; büyük bir kase salata ile yağsız pirzola

  1. Gün

Sabah; sabah düzenli şekilde yaklaşık olarak 750 ml su içilmesi gerekir.  Sonrasında 1 su bardağı laktozsuz süt, 2 yemek kaşığı yulaf ve 1 adet kivi yenilmelidir.

Öğle; haşlanmış brokoli ve yoğurt

Akşam; 1 kase salata ile buğulama balık tüketilmelidir.

Yapılan çekim sonrasında özellikle gaz yapma özelliği bulunan kuru baklagillerden, asitli içeceklerden ve çiğ sebzelerden uzak durulması gerekir. Uygulaması sonrasında alkol almaktan mutlaka kaçınmanız gerekir. Ayriyeten hastaya polipektomi uygulaması yapılmışsa 1 hafta süresince kan sulandırıcı dan ve alkol alımından uzak durulması gerekir.

Kolonoskopinin uygulanmasından sonra yavaş yavaş normal beslenmeye geri dönebilir. Yalnız belli başlı gıdaların alımlarına dikkat edilmelidir. Vücut alıştırılarak tüketilmelidir. Özellikle gaz yapıcı yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekir.

Neler Sınırlı Tüketilir, Neler Yenir?

Sınırlı şekilde tüketilecek olan gıdaların içinde; çok yağlı etler, yüksek yağ içeren kızartmalar, şekerli gıdalar, pasta, kuru yemişler, patlamış mısır, normal mısır, kuru bakliyatlar, lif içeren gıdalar, süt ürünleri, meyve kabukları ve pişirilmiş sebzeler yer alır. Bunların birkaç gün boyunca tüketilmemesi ya da oldukça az düzeyde tüketiminin yapılması gerekir.

Kolonoskopiden sonra faydalı olacak olan yiyecekler arasında; lapa, elma püresi, muz, kızılcık suyu ve yoğurt yer almaktadır. Bu yiyeceklerinde az az ama sık sık tüketilmesi uygun olacaktır. Zaten tüketimin nasıl yapılacağı konusunda uzmanlar hastalarına detaylı şekilde bilgi verir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...