Laparoskopi Sonrasında Gebelik Şansı Artar mı?

Günümüzde en çok merak edilen konulardan biri olan Laparoskopi`den sonra gebelik şansının olup olmadığıyla ilgili detaylı bilgiler sunarken bu işlemin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiğini de sizlerle paylaşacağız. Ayrıca yapılan araştırmalar, Laparoskopi sonrasında gebelik şansının arttığını ortaya koymuş ve tavsiye edilmiştir.

Laparoskopi Sonrasında Gebelik Şansı

Günümüzde modern tıp teknolojisiyle uygulanan Laparoskopi, doğum alanında sıkça başvurulan yöntemlerden biri haline gelmiştir. Daha çok gebe kalamayan hastalar bu uygulamaya başvurabilir ve başarılı sonuçlar alabilir. İşlemde ayrıca kısırlığa neden olan birçok faktör ortadan kaldırıldığı için gebe kalma şansı artmaktadır. Bu yüzden Laparoskopi sonrası hamile kalanlar, bu durumda oldukça memnundur ve diğer hastalara da tavsiye etmektedir.

resim-1866

İzsiz ameliyat olarak da adlandırılan Laparoskopi, alanında başarılı hekimler tarafından yapılmaktadır. Optik cihazların pratik bir şekilde kullanılmasıyla vücut içerisinde ameliyat yapma teknikleri her geçen gün artarken, farklı amaçla kullanılmaya da başlanmıştır. Bu anlamda çıkarabileceğimiz sonuç; Laparoskopi sonrası gebelik şansı artmaktadır şeklinde olacaktır.

Laparoskopi’nin Önemi

Laparoskopi yapılırken hastanın iç organları, özel bir kamera sayesinde takip edilmektedir. Özellikle de kadın hastalıkları konusunda tanı amaçlı başvurulan bir yöntem olduğu için artık kısırlık sorunlarında da tercih ediliyor. Hekimler bu işlem sırasında hastanın karnına karbondioksit gazı vererek şişmesini ve organların birbirinden ayrılmasını sağlıyor. Bu uygulamanın sonucunda da iç organlar ve karın bölgesi zarar görmeden net bir şekilde görüntü elde ediliyor.

resim-1867

Daha sonra iç organların görüntülenmesini sağlayan optik cihaz, göbek deliğinden içeriye aktarılıyor. Görüntüler elde edilirken doktor da aynı zamanda raporlarını hazırlayarak hastaya detaylı bilgiler vermektedir. Son olarak çok ince ameliyat iğneleri sayesinde hasta kısa sürede iyileşerek gündelik yaşamına dönebiliyor.

resim-1868

Laparoskopi ameliyatı her ne kadar basit bir ameliyat olarak bilinse de bazen anesteziye gerek duyulabiliyor. Fakat yine de uygulamadan sonraki iyileşme süreci diğer ameliyatlara göre çok kısa sürede tamamlanıyor. Ameliyatın en önemli özelliği ise kasıklarda hissedilmeyecek düzeyde yara izi kalmasıdır. Bu sayede hastaların estetik kaygıları da ortadan kalkmış oluyor.

Laparoskopi’den Sonra Hamile Kalmak Mümkün müdür?

Laparoskopi ameliyatı miyomlar, yumurtalık kistleri ve dış gebelik sorunlarının çözümünde tercih edilen operasyonlardır. Başarılı sonuçlar sunan bu işlem sonrasında kadınların gebelik şansına zarar veren faktörler ortadan kaldırıldığı için gebelik şansı da oldukça artıyor. Ayrıca yüksek oranda başarı elde edildiği için bu duruma paralel olarak hamile kalma şansı yine artmış oluyor.

Ameliyat sırasında vücut organları yaklaşık 10 kat kadar büyük görülür ve birbirinden uzaklaşır. Bu durumun hastaya faydası ise, işlem sırasında organların zarar görmemesidir. Tüm ameliyatlarda işlem sırasında ve sonrasında bazı komplikasyonlar görülse de Laparoskopi’de bu tür sorunlar meydana gelmemektedir.

Laparoskopi ameliyatının bir diğer özelliği ise, açık ameliyata göre ağrı hissinin çok daha az olmasıdır. Ayrıca adet dönemi dışında herhangi bir günde yapılabilen bu işlemden sonra da ağrı durumu yaşanmaz.

Yapılan araştırmalara göre Laparoskopi sonrasında gebelik şansı, hastanın metabolizması ve hastalığın yapısına göre ilk 3 ile 6 ay arasında %50 artış gösterebiliyor.

Laparoskopi’nin Kullanılması Gereken Durumlar

Laparoskopi ameliyatı daha çok miyomlar, kanser cerrahisi ve yumurtalık kistlerinde kullanılır. Bunun yanı sıra;

  • Dış gebelik sorunlarında
  • Tüplerin bağlanmasında
  • Yumurtalık kistlerinin kapalı ameliyatlarında
  • Sürekli idrar kaçırma şikâyetinde
  • Tedaviye yanıt vermeyen kasık ağrılarında
  • Rahim ameliyatlarında kullanılır.

Tüp ile ilgili yapılan ameliyatlar ise şu durumlarla karşılaşıldığında tercih edilir;

  • Tüplerde tıkanıklık
  • Tüplerden birinin kapalı olması
  • Tüplerin her ikisinin de kapalı olması

Tüplerde tıkanıklığın çoğu zaman belirtisi olmayabilir ancak uzun süre gebe kalamam durumlarında mutlaka Laparoskopik tedaviden yararlanılması gerekir. Ayrıca bebek sahibi olmak istemeyen için Laparoskopi yöntemiyle tüpler kapatılır ve geri dönüşsüz bir işlem gerçekleştirilmiş olur.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...