Histeroskopi Sonrası Hamile Kalma Şansı Artar mı?

Kısırlık, düşük yapma ve erken gebelik sorunları ortadan kaldıran histeroskopi yöntemi sayesinde günümüzde hamile kalanların sayısı hızla artıyor.

Histeroskopi Sonrası Hamile Kalınabilir mi?

resim-1872

Hem tanı koyma hem de tedavi etme amacıyla yapılan histeroskopi günümüzde en gelişmiş yöntemlerle yapılmaktadır. Uzman doktorlar tarafından kısa sürede uygulanan bu yöntem çocuk sahibi olmak isteyenleri mutlu ediyor. Adet düzensizliği, rahim içi rahatsızlıklar, myom gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesinin yanı sıra peş peşe düşük yapan, uzun zamandır çocuk sahibi olamayan kişilerin sorunlarını ortadan kaldırıyor. Kısırlığı ortadan kaldıran en etkili yöntemlerden biri haline gelen histeroskopi sonrasında hamile kalmak kolaylaşır. Histeroskopi sonrasında hasta en fazla 1 aylık iyileşme sürecinden sonra hemen hamile kalabilir. Ancak histeroskopi yapıldıktan sonra ilk bir ay kişi adet göremeyebilir. Bu durum hamilelikle karıştırılmamalıdır. Tam teşhis için tahlil yapabilirsiniz.

Histeroskopi Sonrası Hamile Kalan Var mı?

Histeroskopi birçok rahim içi ve yumurtalıklarda meydana gelen rahatsızlığı ortadan kaldırarak tam bir düzelme sağlar. Bu durum hastanın daha önce yaşadığı kısırlık, düşük yapma, erken doğum yapma, rahim kanalının darlığı, rahim duvarının yapışık olması, kist ve poliplerden kaynaklanan hamile olamama problemini kesin olarak ortadan kaldırır. Günümüzde histeroskopi öncesi hamile kalamayan bir çok bayanın histeroskopi sonrasında daha rahat bir şekilde hamile kalabildiği bilinmektedir.  Bu yöntem gebeliğe engel olmadığı gibi gebeliği kolaylaştırmaktadır. Adet düzensizliğinden kaynaklı olarak hamile kalamayanların sorunlarına da çözüm getirerek hamilelik şansını yüksek oranda artırır.

Histeroskopi Sonrası Gebelik Ne Zaman Olur?

Hastalığın teşhisini koymak amacıyla yapılan ofis histeroskopi 1-2 saat içerisinde anestezi uygulanmadan kolayca yapılır. Bu durumda kişinin rahim içi duvarında hiçbir kanama, ağrı ve acı meydana gelmediği için hasta uygulama sonrası hemen ilişkiye girebilir ve hamile kalabilir. Ancak tedavi amacıyla yapılan cerrahi histeroskopi yaklaşık 6 saat kadar sürer ve anestezi verilir. Bu nedenle histeroskopi sonrası vajinanın iyileşmesi için en az 1 hafta beklemek gereklidir. Bu süre sonrasında girilen ilişki sonrasında hamile kalınabilir. Özellikle kist ve miyomların alınması ile kısırlık tedavisi amacıyla yapılan histeroskopi sonrasında rahim ve yumurtalıkların iyileşmesi biraz daha uzun sürer. Bu dönemde hamile kalmak için acele edilmemelidir. Rahim, vajina, tüpler ve yumurtalıklar tam olarak iyileşmeden hamile kalmak düşük riskini veya erken doğum riskini arttırabilir. Bu durumda en ideal zaman minimum 1 aydır. Rahim içinin iyileştikten sonra girilen ilişki sonrasında hemen hamile kalınabilir. Ayrıca histeroskopi sonrasına denk gelen adet döngüsünde hasta adet göremeyebilir. Adet göremediği dönemlerde hamile kalma ihtimali düşüktür. Bu nedenle adet düzensizliğinin giderilmesi  için öncelikle hormon ilaçları kullanılır. Hastanın en az 1 ay sonrasında hamile kalma şansı başlar. Tam bir sonuç için doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Ofis Histeroskopi Ameliyatı Sonrası Gebelik Mümkün mü?

Ofis Histeroskopi hastalığın tanısını koymak amacıyla uygulanır. Bu nedenle cerrahi uygulamaya göre daha hızlı iyileşme gösterir. Yapılan araştırmalara göre günümüzde ofis ya da cerrahi histeroskopi ameliyatı sonrasında gebeliği engelleyici hiçbir bulguya rastlanmamıştır. Aksine adet düzensizliğini, kısırlığı ve düşük yapma riskini ortadan kaldırdığı için gebelik şansı artmıştır. Ayrıca menopoz öncesinde ve sonrasında dönemlerde görülen adet düzensizliklerini ve aşırı kanamaları önler. Tekrarlayan büyük kist ve poliplerin tedavisi gibi ciddi sorunlar dışında rahmin alınmasını da engeller. Böylece hamile kalmak isteyenlerin gebelik ihtimali yükselir.

Tüp Bebek Tedavisinde Histeroskopinin Etkisi Nedir?

Tüp bebek yapmak isteyen kişilerin rahim içinin uygun olup olmadığını görmek amacıyla kamera ile rahim içine girilerek histeroskopi yapılır. Tanı amacıyla yapılan bu yöntemin rahme hiçbir zararı yoktur. Rahim filmi çekilerek hidrosalpenks ve çikolata kisti gibi durumların olup olmadığı belirlenir ve tüp bebek uygulamasına başlanır. Böylece tüp bebek tedavisi 2 kat daha etkili olur.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...