Ücretsiz Mamografi Çekim İşlemleri Nasıl ve Nerede Yapılır?

Meme kanseri sorunu artış gösterdiğinden dolayı belediyeler ve hasteneler kadınları belli bir yaştan sonra ücretsiz mamografi çekimi yapar. İstanbul ve İzmir gibi büyük yerler de bulunmaktadır.

Ücretsiz Mamografi Nerede Çekilir?

im002480Meme kanseri ile alakalı sorunlarda son dönemler fazlasıyla artış gözlemlenmeye başlanmıştır. Tedavisi konusunda erken tanı koyulan kişilerde başarı oranı oldukça yüksektir. Bunun içinde kadınların belli bir yaştan sonra mamografi çekimi yapan merkezlerden yardım alarak düzenli olarak kontrollerini yaptırması gerekir. Bu artışın önüne geçmek isteyen belediye ve diğer kurumlar bu anlamda kadınlara ücretsiz hizmet vermeye başlamıştır.

Özellikle İstanbul ve İzmir gibi büyük yerler de hemen hemen her belediye ve hastaneler de mamografi çekimi ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Bu çekimler ve ücretsiz olan mamografi hizmetleri MEMEDER tarafından desteklenmektedir. 40 ila 69 yaş aralığında olan kadınlar hastaneler ve belediye tarafından 2 yıl aralık ile ücretsiz bir şekilde mamografi çekimine davet edilmektedir. Mamografi sayesinde belediye tarafından yapılan ücretsiz çekimlerde risk altında olan kadınlar, ailelerinde bu sorun bulunan kadınlar ve diğer hastalık detayları ile alakalı olan tıbbi anlamda profiller oluşturulmaktadır.

Belediye tarafından atanan hekimler kadınları fiziki anlamda muayene edip mamografi çekim işlemleri gerçekleştiriliyor. Hekim gerekli görürse ücretsiz olarak belediye ultrasonografi çekim işlemini de gerçekleştiriyor.  Belediye tarafından yapılacak olan tarama işlemlerinde kadınlara kendi kendilerini fiziki şekilde nasıl muayene etmeleri gerektiği de öğretilmektedir.

Ayrıca bu konuda birçok ilin belediyesi ücretsiz seminer ve sunumlar da hazırlayarak toplumu bilgilendirmektedir.

İstanbul ve İzmir Çekim Merkezleri Nerelerdir?

  • İzmir Karşıyaka Belediyesi kadınlara sunduğu ücretsiz mamografi çekimi yapan bir merkez açmıştır. Meme kanserine karşı erken tanı olanağı sunan bu hizmet ile birçok kadının tedavisinde başarı sağlanmaktadır. Ayrıca İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün yönlendirmesi ile gidilecek olan kurumlar da ücret almadan meme kanseri ile alakalı muayene ve tarama yapmaktadır. 40 yaşından sonra bu konuda kadınlarında hassasiyet göstermeleri gerekir.
  • İstanbul Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Başakşehir belediyesi meme kanseri konusunda oldukça aktif bir şekilde çalışmaktadır. Özellikle Başakşehir Belediyesi meme kanseri ile mücadele konusunda uzun zamandır hizmet verir. Sosyal ve yardımlaşma kampanyalarına da dâhil olan belediyeler şu güne kadar 5000 daha fazla kadına ulaşmıştır. Ayrıca İstanbul bölgesinde birçok belediye bu hizmeti ücret almadan sunar.

Meme kanseri konusunda erken teşhis oldukça önemlidir. Tedavinin başarı oranının artmasına olanak sağlar. Bu kanser türü özellikle 40 yaş sonrasında kadınlarda sık şekilde görülür. Bunun içinde mamografi çekimi büyük önem taşımaktadır. Aile geçmişinde bu sorun bulunan kişilerin ise daha erken dönemde kontrole başlaması ve takip edilmesi gerekir.

Belediyelere bu durum belirtildiğinde 40 yaş altında olan bayanlara da ücret almadan hizmet vermektedir. Genel sağlık açısından ihmal edilmemesi gerekli ve önemli bir durumdur.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...