Ekg Çekim İşlemleri Neden Yapılmaktadır, Çekimlerde Nasıl Detaylar Ortaya Çıkar?

Ekg kalpteki kulakçık, karıncık kasılmaları, gevşemeleri ve uyarıların iletilmesi esnasında meydana gelen elektriksel faaliyetleri milimetrik biçimde kâğıt üstüne yazdırma yöntemi ile çekilir.

Ekg Neden Çekilir?

resim-1577

Ekg nedir, deri üzerine yapıştırılan elektrotlar vasıtası ile grafik şeklinde kalbin ritmini, frekanslarını, atışlarını, yayılmasını ve kalbin reaksiyonlarını kayırt altına alan bir cihazıdır. EKG kalpteki kulakçık, karıncık kasılmaları, gevşemeleri ve uyarıların iletilmesi esnasında meydana gelen elektriksel faaliyetleri milimetrik biçimde kâğıt üstüne yazdırma yöntemi ile çekilir. Yapılan uygulama ile hastanın vücudunun kalbinin elektriksel şekilde haritasını ve resmini ortaya çıkartmaktadır. Ayriyeten işlemler sonucunda kişilerin kalbinin şekli ile alakalı olarak bilgi edinmekte mümkündür.

Cihazların kayıt altına alma işlemlerine elektrokardiyogram adı verilmektedir. EKG işlemleri oldukça detaylı olarak bilgilerin elde edilmesine olanak sağlamaktadır. EKG çekimleri neden yapılır ve hangi amaçlar destelemektedir;

 • Elektrokardiyografi uygulaması kişilerin kalbinin işlevlerinin değerlendirilmesi amacı ile kullanılan önemli bir yöntemdir.
 • Ekg uygulaması ile kalbin direkt olarak kaslarının kasılma şekilleri gözlemlenir.
 • Kalpte bulunan ritim sorunları ile iletim bozuklukları da belirlenmektedir.
 • İnfarktüs tanısı koyulabilir.
 • Ekg ile koroner yetmezlik sorunu meydana çıkar.
 • Kalp boşluklarında var olan genişleme bulguları ve kalp duvarlarında bulunana kalınlaşma bulguları da saptanabilmektedir.
 • Elektronik olan pillerin işlevlerinin değerlendirilmesi yapılır.
 • Kullanılan bazı ilaçların etkileşimlerine, elektrolit dengesizliklerine de bakılır.
 • Kalpte bulunan hastalıklar dışındaki hastalıkların etkileri hakkında bilgiler edinilir.
 • Yeni ve eski olan kalp krizi sorunları
 • Koroner damar rahatsızlıkları
 • Kalp kaslarında meydana gelen kalınlaşmalar
 • Bazı doğumsal sorunların meydana çıkması
 • Bazı hastalıklara bağlı olan iltihaplanmalar
 • Kalpte bulunan zarın iltihaplanması sonucu oluşan sorunlar
 • Kalpte bulunan kaslardaki hastalıklar ile alakalı çekilir. Yapılacak işlemler ortalama olarak 10 dakika içinde tamamlanır.

Çekim Amaçları Çekim Nedenleri

Ekg işlemleri büyük ölçüde kolaylıklar sağlamaktadır. Kalpteki ritim bozuklukları ilk sırada yer almak üzere belli başlı birçok sorunun meydana çıkmasına da olanak sağlamaktadır.

Özellikle de ne zaman ortaya çıktığı belli olmayan ritim sorunlarının belirlenmesi konusunda kullanılır. Ağrılar ile klinik bulguların arasında bağlantıların kurulmasını da sağlamaktadır. Sabit olmayan ritim sorunlarında ve hekimin klinik muayene esnasında tespit edemediği durumların meydana çıkması adına EKG uygulaması yapılır. Ayrıca günün belli zamanlarında, geceleri çalışma esnasında veya cinsel performans durumunda meydana gelen ağrıların damar sorunları olup olmadığına, koroner damar yetmezliğine bağlı olup olmadığını kesin şekilde kanıtlayan ve bu konuda bulguların elde edilmesini sağlayan elektrokardiyografidir.

Sonuç olarak işlemlerin tamamı hem kalp ritim hastalıklarının meydan çıkmasına hem de damar hastalıklarının meydana çıkmasını sağlayan kolay bir yöntemdir. Klasik olarak yapılacak olan çekimlerde hastalık ile alakalı olan belirtilere her daim rastlanmasa da, bazı durumlarda yanlışlıklara ve gecikmelere de sebep olabilir. Ekglerde eforlu kullanım gerekmediği sürece dinamik şekilde yapılan uygulamaların herhangi bir zararı ve tehlikesi kesinlikle bulunmaz. Duyarlılık açısından dineleme ve güç harcama durumu da yapay olan ortamlardan daha yüksektir. Dinamik şekilde yapılan işlemler kanlanmada bulunan bozuklukların giderilmesi ve bu sayede anjina pektoris adı verilen göğüs ağrılarını ortadan yok etmeye yönelik tedavilerinde etkilerini belirlemek açısından belli başlı üstünlükleri de meydana çıkartmaktadır. Bazı durumlarda göğüs ağrıları olmadan beslenme tarzındaki bozukluklar oluşabilir ve kişiler bunun farkına varmaz. EKG ile sorun ortaya çıkartılır, belirlenir ve tedavinin planlanması yapılır.

Sağlıklı bir tedavi süreci geçirmek adına gereklidir ve önemlidir. Yapılacak olan uygulamanın zararı bulunmadığı gibi uygulanması da oldukça kolay ve hızlı şekilde gerçekleşir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...