Kalp Damar Tıkanıklarında Var Olan Sorunları EKG İle Meydana Çıkar mı?

Kalp ve damarlarda bulunan sorunların ne düzeyde olduğunu ve kalp ve damarlarda sorun olup olmadığı ortaya çıkartmak adına EKG çekimi yapılır. Bunun sonucunda gerekli tedaviler yapılır.

Ekg Çekiminde Kalp Damar Tıkanıklığı Belli Olur mu?

resim-1652

Kalbin beslenmesini sağlayan oksijen yolu olan kroner arterler, damarların içinde kan pıhtısı olması sebebi ile tıkandığında kalp ile kalp dokusu yeterli seviyede beslenmez ve kalıcı şekilde hasarlar meydana gelir. Kan akımının oldukça hızlı bir biçimde yeniden düzenlenememesi halinde miyokard enfarktüsü veya kalp krizi gibi ölüm ile sonuçlanan ciddi düzeyde sağlık sorunları meydana gelebilir. Bunların sonucunda damar tıkanıklığı oluşabilir. Damar tıkanıklığı meydana gelmesi ile belli başlı belirtilerde oluşur. Bu belirtiler içinde en sık göğüs bölgesinde rahatsızlık ve ağrılar meydana gelir. Damar tıkanıklığı ciddi düzeyde sorunların meydana gelebileceğini gösterir. Kalbin kasılması ile kalpte belli düzeyde biyoelektriksel güç meydana gelir. EKG de kalpte bulunan kasılmalar ve gevşemeler esnasında meydana gelen biyoelektriksel güçleri kağıdın üzerinde kayıt altında alır. Kalpte bulunan bozukluklar ve hastalıklar damar tıkanıklıklarına da sebep olabilmektedir. EKG çekim işlemlerinde damar tıkanıklığı sorunu ve diğer hastalıkların detayları anlaşılır. EKG sayesinde anlaşılan damar tıkanıklığı sorunları kısa sürede anlaşılır ve bu doğrultuda gerekli olan tedavi sürecine başlanır. Damar ve kalp sorunlarının erken dönemde meydana çıkması sağlıklı yaşamak adına atılacak olan bir adımdır. EKG bu anlama sağlıklı yaşamaya adım atmayı da gösterir.

EKG Uygulama Biçimi

Ekg çekim işlemlerinde gögüsün farklı bölgesine elektrotlar yerleştirilir. Kalp bölgesinde meydana gelen elektriksel uyaranlar bulunan elektrotlar ile kâğıt üzerine aktarılmasını sağlar. Normal EKG çekimi dışında dinamik çekim işlemleri de yapılır. İkisinde de kalp ve damar sorunları ile alakalı detaylar anlaşılır. Dinamik çekimlerde kâğıt üstüne değil ses bandına benzemekte olan magnetik bir alana aktarım yapılır.  Kayıtın alındığı süre zarfında gerekli bilgiler bilgisayar tarafından okunur ve çözüme ulaştırılır. Dinamik çekimlerde kullanılacak olan cihazlar insanların kolay bir şekilde taşıyabilmesi adına tasarlanmıştır. Normal EKG çekimlerinde kalp ve damar hastalıklarının atlanma riski bulunabilir ama dinamik çekim işlemlerinde hastalıkların detaylarına ulaşmak daha kolaydır. Ayrıca yapılan işlem süreci daha hızlı şekilde işlemektedir. Ekglerde kişiye zarar oluşturacak olan etkenler bulunmaz. Yani tehlikesi kesinlikle yoktur. Dinamik cihazlar normal cihazlara göre daha hızlı, daha kolay ve daha çok detay vererek inceleme yapar. Gelişen teknoloji ile geliştirilmiş olan dinamik cihazlar kalbin kanlanması sonucu bozuklukları yok etmeye ve bu sayede anjina pektoris adı verilen göğüs ağrılarını gidermeye yönelik tedavilerin etkilerini belirlemek açısından da üstünlüklere sahiptir.

Kalp ve damar sistemlerinde bulunan hastalıkların ne düzeyde olduğunu belirleyen cihazlar sağlıklı yaşam ve tedavi için kolay şekilde adım atmaya yönelik faydalar sunmaktadır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...