Kalp Krizi Geçirildiği Ekg Çekimleri İle Ortaya Çıkartılır mı, Bu Konuda Neler Yapılır?

Ekg çekimleri ile genelde kalp krizi geçiren hastanın durumu belli olur ve anlaşılır. Bundan sonrasında uzman gerekli görürse anjiyo işlemlerini yapmak adına tedaviye başlar.

EKG Çekiminde Kalp Krizi Belli Olur mu?

resim-1634

Kalp krizi geçiren kişilerde ilk olarak yapılacak olan EKG yani elektrokardiyogra-fidir. EKG çekimleri ile genelde kalp krizi geçiren hastanın durumu belli olur ve anlaşılır. Ayak ve el bileklerine birde göğüs üstüne yerleştirilecek olan elektrotlar ile her atımda kalpte meydana gelen elektrik akımı kayıt altına alınır. Bu kayır yana, yukarı ve aşağıya giden çizgiler şeklindedir. Hastanın bu bulguları, görüntüsü ve örnekleri uzman tarafından okunur. Alınan bulguları ve görüntüsündeki her bölüm bir harf işle alınmaktadır.

Göğüs ağrısı ile kıvranan bir kişinin EKG çizgisinin belli bir bölümünün olması gerekli olan yerden yukarıda kalması durumunda kalp krizi meydana geldiğini gösterir. Bu durumda mutlaka tıkanan damarın açılması gerekir.

Kalpte bulunan atım damarının çizgisinin yatay kısmı ST olarak bilinir. Bu bölüm olması gerekli olan yerde değil daha yukarıda ise kalp krizi başlama ihtimali çok yüksektir. Bu kalp krizi bulguları içinde yer alan bir detaydır. ST yükselmesi olması ile oluşan durma kalp krizi ismi verilir. Bu durum genellikle kalbi beslemekte olan damarlarda tıkanma bulguları ile meydana gelir. Kalp krizi geçiren hastanın hemen tedaviye alınması gerekir. Müdahale edilmezse hastanın damarlarının sulamış olduğu kalp kası genişliği ve kalınlığı tahrip olur. Hastanın bu duruma düşmesi ile uzman tıkanmış damarı açmanın yolunu aramaktadır. İlk olarak hastanın EKG işlemi çekilir. Kıs bir zaman içinde acil yapılması mümkün olan bir durum ise anjiyo yapılarak damarı balon veya stent ile açarlar.. Bu imkân bulunmuyorsa, tıkanıklığın birazcık olsun açabilmesi adına damar yolu ile güçlü pıhtı eritici verilerek hastanın anjiyo olabilecek bir merkeze sevki yapılır.

Bu aşamanın nasıl işleyeceğini, işlemlerin nasıl yapılacağını, anjiyonun nasıl yapılacağını ve EKG nasıl çekilir konusunda uzman detay vermelidir.

Daha Hassas Testler İle Hastanın Durumunu Belirleme

Hastalar kalp krizi tanısı için EKG dışında küçük bir kalp krizi olsa bile tanı koyabilen test uygulaması da yapılmaktadır. Ölmüş olan hücrelerin içinde bulunan CK-MB’den daha farklı maddeni kanda bulunan düzeyine bakılmaktadır. Troponin ismi verilmiş olan bu madde kalp dışında başka bir organda bulunmamaktadır. Geçirilen krizin birkaç saat içinde tespit edilmesini sağlayan troponin testleri artık yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Troponin ve CK-MB’nin yükselmesi kalpte bulunan hücrelerin öldüğünü gösterir ama bu ölümün neden kaynaklandığı konusunda aydınlatma yapmaz. Hücrelerin ölmesi genelde damar tıkanıklığı olmasından kaynaklanmaktadır.

Nadir de olsa başka sebeplerle de hücrelerde ölümler meydana gelebilir. Kalp kaslarında meydana gelen iltihaplanmalar ve kalbin zayıf düşmesinden kaynaklı durumlarda ölümlere sebebiyet verebilir. Yapılan bu test ile 600 erkeğin 117’si, 500 kadının 55’inde troponin yükselmeleri saptanmıştır. Bu şekilde tanı koyularak hemen tedaviye başlanmıştır. Sağlıklı yaşam adına gerekli olan bir testtir. Yüksek düzeyde hassasiyeti bulunan test ile daha öncesinde normal testler yapılan kadınların yaklaşık olarak 56’sında krizin var olduğu saptanarak tedavi başlanmıştır. Erkeklerde ise bu oran ve kişi sayısı daha düşük seviyelerdedir. Yapılan araştırmaların sonucunda testler ile kadınlara daha kolay teşhis konulduğu ve tedavi planlaması yapıldığı da ortaya çıkmıştır.

Konulan teşhisin sonrasında ve yapılan tedavi planlaması ile hastanın süreç boyunca gerekli olan tüm detaylara uyması, ilaçlarını düzenli kullanması ve kontrollerini kesinlikle aksatmaması gerekir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...