Kalp krizi sonrası anjiyo yapılması

Kalp krizi sonucunda yapılacak olan anjiyo işlemleri sayesinde tıkalı olan damarlar kolay ve hızlı şekilde açılabilmektedir. Bu sayede sorunlar daha kolay ortadan kalkar.

Kalp Krizi Sonrası Anjiyo Nasıl Yapılır?

im002505Kalp krizi kroner arterlerde oluşan pıhtıların oluşması sebebi ile oluşmaktadır. Oluşan pıhtı çoğunlukla damarların yüzey kısımlarında daralmakta olan aterosklerotik olan plağın yırtılmasından ve kanın plak altında bulunan doku ile temasından kaynaklı olarak oluşmaktadır.

Devamlı olarak damarların yüzey kısımları ile temas halinde kan pıhtılaşma oluşturmaz ama yabancı olan bir dokuya değdiğinde tıkanma ve pıhtılaşma yapar. Bundan kaynaklı olarak da kalp krizi geçirilmektedir. Kalp krizi oluşması sırasında ve sonrası oluşan göğüs ağrısı en tipik belirtidir. Bu esnada kan akımının durmasından kaynaklı olarak da 20 dakika içinde hücrelerde ölme işlemi başlamaktadır. Kalp krizi sırasında ve sonrasında hücrelerin ölmeye başlaması tam olarak 12 saat içinde tamamlanmaktadır. Bu esnada damarlar ile alakalı olarak yapılacak tüm işlemler kalbe kanın iletilmesini sağlayacaktır. Kanın kalbe gitmesi sırasında hücre ölümü durdurulabilir.

Hasta kişiler göğüs ağrısının oluşmasından sonra 3 saatlik süre zarfında hastaneye gitmediyse ve ulaştırılamazsa anjiyo yapılması şart hale gelmiştir. Kalp krizinden kaynaklı olarak hücreler öldüğünde ve yok olmaya başladığında tekrardan canlanmaz.

Bundan kaynaklı olarak kalp krizi sonucunda oluşan riskleri en aza indirmek için anjiyo yapılır ve tıkalı damar anjiyo sayesinde açılır.

Anjiyonun Riskleri Bulunur mu?

Yapılacak işlemlerin bütünü kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşse de belli başlı riskleri bulunmaktadır ama etkileri ve faydaları düşünüldüğünde oluşturduğu risklerin çok olmadığının farkına varılabilir. Kasıktan yapılacak olan uygulamalarda baskı işlemlerinin uygun şekilde yapılmaması durumda dizlere kadar morarmalar oluşabilmektedir. Hasta olan kişiler kan sulandırıcı olan ilaçlar kullanıyorsa kanama oluşması açısından sorunlar meydana gelebilmektedir. Anjiyo yapılacak olan bölgede kanama oluşmuşsa morarma ve şişliklerde meydana gelir.

İşlem yapılması sırasında atardamardan yapılacak girişten kaynaklı olarak zedelenmeler de oluşabilmektedir. Bu hasarın ortadan kaldırılması içinde hastaya belli başlı cerrahi işlemler uygulanır. Hasta  kişilerde böbrek yetmezliği ile alakalı bir sorun mevcut ise hasarlarda ilerlemeler oluşur. Kişiye anjiyo uygulaması yapılması gereken kalp krizi oluşmuşsa vakit kaybetmemek oldukça önemlidir. Yapılacak olan anjiyo damarlarda oluşan tıkanıkları, yapısal açıdan meydana gelmiş olan bozuklukları, organlarda ve damarlarda oluşan hasarların kolay ve hızlı şekilde belirlenmesine olanak sağlamaktadır.

Sağlık dünyada bulunan her şeyden önemlidir. Bundan kaynaklı olarak da vücudun verdiği tepkiler dikkate alınmalı ve gerekli tetkiklerin en detaylı şekilde yaptırılması gerekir. Anjiyo tetkiki de sağlık açısından önemli sorunların belirlenmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...