Kalp Anjiyosu Nedir? Neden Yapılır? Çeşitleri ve Uygulama Yöntemleri

Kalp anjiyosu, X ray cihazları altında fark edilmesi kolay olan bir ilacın damardan uygulanarak damarların monitörlerden incelenip daha net görünmesini sağlayarak damarlarda oluşmuş olan bir tıkanmanın tespitini sağlar.

Kalp Anjiyosu Nedir?

Koroner Anjiyografi

Koroner Anjiyografi

Kalp anjiyosu, X ray cihazları altında fark edilmesi kolay olan bir ilacın damardan uygulanarak damarların monitörlerden incelenip daha net görünmesini sağlayarak damarlarda oluşmuş olan bir tıkanmanın tespitini sağlar.

Anjiyo işlemi genellikle kasıktan yapılırken son zamanlar teknolojinin ilerlemesi ile koldan da atardamara girilerek yapılmaya başlanmıştır.  Koldan damara girme yöntemi sayesinde kalp ve damarlarda oluşan sorunlar kesin olarak tanımlanmaktadır.

Ayrıca bu işlem lokal anestezi eşliğinde yapılmaktadır. Bundan dolayı işlem sırasında ağrı hissedilmez fakat işlem sonrası mutlaka takibi gerekmektedir. Anjiyo işlemi sırasında doktor gerekli görürse daralan damarı açmak için balon yöntemi kullanılabilir. Başka bir yöntem ise damar içine stent takılmasıdır.

Damarlardaki kan akımının izlenmesi ve gerçekleşmiş olan bir damar darlığı var ise tıkanıklığın bulunması için koldan, atardamara girilerek yapılmaktadır. Koroner anjiyo kalp damarları için yapılan uygulamadır. Bilgisayarlı makineler eşliğinde yapılan bu çalışma ile kalp anjiyosu tamamlanmış olur.

Kalp Anjiyosu Çeşitleri, Uygulama Yöntemleri

im002496Anjiyo, hemen hemen bütün kalp, beyin ya da bacak damarlarının vücuda verilen opak bir madde yardımıyla bilgisayarlı sistemler ile görülmesi ve tanı konulmasını sağlayan işlemdir. Yapılış şekli açısından en kolay olan kasıktan girilerek yapılandır. Hasta bu işlem sırasında hiç bir acı hissetmez. Yalnızca opak madde vücuda verilirken hafif bir yanma hissi oluşur.  Bilinmesi gereken en önemli nokta kalp anjiyosu yapılması hastalığın iyileştiği anlamına gelmez. Çünkü yapılan kalp anjiyo işlemi damarlarda var olan bir sorun olup olmadığının teşhisi için bize fikir vermektedir. Opak madde demek, sadece görünürlüğü sağlayan ve vücuda zarar vermeyen bir ilaç demek oluyor. Fakat böbrek hastaları kullanırken dikkat etmelidir.

Kateter anjiyonun yerini BT koroner anjiyografi almak üzeredir.  Çünkü işlem hiç bir müdahale ve kateter gerektirmeksizin BT cihazı ile 15 saniyede gerçekleştirilmektedir.  Hiç bir ön hazırlık gerekmeden acısız ve ağrısız bir yöntemdir.  Aynı zamanda daha hızlı ve kolay yoldan yapılan bu anjiyo ile hastanın hastanede kalması gerekmez.  BT anjiyografisinde diğer anjiyo yönteminin riskleri görülmemektedir.  Genellikle koldan yapılan koroner BT gün geçtikçe yaygınlaşır.

Kalp deliği ameliyatları da aynı kalp anjiyosu gibi yapılır. Normal anjiyoda olduğu gibi yine kasık bölgesinden girilerek yapılır.  Bu işlemde göğüs açılmamaktadır ve yapılan kalp kateterizasyonu deliğin çapına uygunsa işlem uygulanır. Delikler birbirine bağlı iki adet disk yerleştirilerek kapatılır. Yapılan işlemle temiz ve kirli kanın birbirine karışması önlenmektedir. Ayrıca kan pıhtısı atma gibi riskler de ortadan kalkmış olur.  Cerrahi bir işlem yapılmadığı için hastanın hastane de uzun süreli kalmasına gerek yoktur. İşlemden iki gün sonra hiçbir komplikasyon gerçekleşmez ise taburcu edilebilir.  Ekonomik anlamda da cerrahi müdahaleden daha ekonomik bir biçimde yapılır.

Anjiyo esnasında hastanın bilincinin açık olması gerekmektedir. Hastanın bilincinin kaybına sebep olabilecek bir durum yaşanmaz bu yüzden ölüm riski oldukça düşüktür. Kalp anjiyosu, beyin ve bacak anjiyosu gibi tüm yöntemler benzer şekilde yapılır. Fakat müdahale edilecek bölge farklılık göstermektedir.

Anjiyo fiyatları, özel hastaneler ya da SGK tarafından ücretsiz olarak karşılanması gereken bir işlemdir. Hiç bir şekilde bir kalp ameliyatı için para ya da ilave ek ücret istenmemelidir. Bunun yanında anjiyo ve by-pass işlemlerinde de para alınmaması lazımdır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...