Beyin Anjiyosu – Nedir, Çeşitleri ve Uygulama Yöntemleri

Beyin anjiyosunda kalp için yapılan anjiyo gibi beyinde oluşan hastalıkların teşhisi ve var olan damarların durumunun görülmesi için yapılan ve oldukça faydalı bir yöntemdir.

Beyin Anjiyosu Nedir?

Beyin Anjiyosunda Anevrizma Teşhisi

Beyin Anjiyosunda Anevrizma Teşhisi

Beyin anjiyosunda kalp için yapılan anjiyografi gibi beyinde oluşan hastalıkların teşhisi ve var olan damarların durumunun görülmesi için yapılan ve oldukça faydalı bir yöntemdir. Yine kasıktan girilerek yapılan bu işlem keteter adı verilen ince ve esnek olan tüpün beyin damarlarına kadar gidilerek damarların daha net görülmesini sağlamak için damarlara bir boya maddesi verilerek işlemin daha net yapılması sağlanmaktadır.

Hastanın bu ilaca alerjisi varsa hasta hamile ya da böbrek hastası ise doktoruna mutlaka bunu bildirmelidir.  X ışını makinesiyle yapılan bir işlemdir beyin anjiyosu. İşleme girmeden mutlaka 4 saatlik bir açlık olması istenmektedir.

İşlem öncesinde hastanın lokal anesteziyle uyuşturulması sağlanır.  Kişide işlem sırasında bulantı, baş dönmesi ve yanma gibi yan etkiler görülebilmektedir.

İşlem sırasında beynin birçok röntgeni çekilmektedir. Damarların daha net görülmesi için verilen sıvının vücuttan idrar yoluyla atılmasını sağlamak için 1,5 litre su veya gazsız meyve suları içilmesi önerilir.

Uygulama Nedeni ve Yöntemleri

Hasta beyin kanaması geçirmiş ise bazı nörolojik hastalıklar, beyinde bulunan kan damarlarının incelenmesi ve daha önce uygulanmış bir tedavi var bu tedavinin sonuçlarının değerlendirilmesi için beyin anjiyografisine gerek duyulmaktadır.

İşlem sonrası hastanın 4 saatlik bir zaman süresinde hastanede istirahatı sağlanmaktadır. Ayrıca bir gece hastanede kalması uygun görülmektedir.  İşlem yapılan bölgede kaşıntı ve morluk görülmesi olabilir. Bu olay alerjik bir etki olduğunu göstermektedir. Hastanın 4 saat süreyle kesin dinlenmesi ve yemek yememesi istenir.

im002516

Hastanın eğilme ve zıplama gibi hareketlerden kaçınması istenmektedir.  Bir kaç süreyle de ağır şeyler kaldırmaktan sakınması önerilir. Beyin anjiyosunun riskleri oldukça az görülmektedir. Tabii ki her tıbbi müdahale de olabileceği gibi bu işleminde yan etkileri olabilir. Az görülmesine rağmen ciddi olabilen felç ve inme gibi yan etkilerde görülmesi mümkün olabilir.

Beyinde oluşmuş olabilecek hasarlı alanın tespit edilebilmesi için beyni anjiyografi yöntemi ile görüntülemek gerekmektedir. Anjiyo teşhis konulmasının yanı sıra tedavi içinde kullanılan ve başarı oranı da oldukça yüksek olan bir yöntemdir. Cerrahi bir müdahale gerekmeden birçok hastalığın tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.

Beyin anjiyosu ile hasarlı bölge tespit edilir tıkalı olan damarın tespiti net olarak yapılır. Beyin çok hassas bir bölge olmasından dolayı bazı riskler de taşımaktadır. Damara giriş yapılan yerde iltihap riski görülebilir. Anjiyo sırasında ya da sonrasında kanamayla karşılaşılabilir. Ayrıca beyin kanaması tespiti için anjiyografi yapılıyor ise kanamayı artırma riski her zaman bulunmaktadır.

İstanbul’da beyin anjiyografisi yapan hastaneleri

Memorial Şişli Hastanesi

Adres: Kaptan Paşa Mh. Piyalepaşa Blv., 34385 Şişli/İstanbul

Telefon: (0212) 314 66 66

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi

Adres: Kozyatağı, İnönü Cad., Okur Sokağı No:20, 34742 Kadıköy/İstanbul

Telefon: (0216) 571 44 44

Medical Park Bahçelievler

Adres: Bahçelievler, E-5 Karayolu / Kültür Sok No:1, 34180 Bahçelievler/İstanbul

Telefon: (0212) 484 14 84

Ersoy Hastanesi

Adres: Kurtköy Mah., Ankara Cd. 390/3, 34912 Pendik/İstanbul

Telefon: (0216) 585 35 35

Ankara’da beyin anjiyosu yapan hastaneleri

Medicana İnternational Ankara

Adres: Söğütözü, Söğütözü Cad Eskişehir Yolu Üzeri No:6, 06510

Çankaya/Ankara

Telefon: (0312) 292 92 92

Çukurambar Koru Ankara Hastanesi

Adres: Kızılırmak Mahallesi 1450. Sokak No:13 Çukurambar

Telefon; 0312 444 66 62

Liv Hospital Ankara

Adres: Bestekar Sokak No: 8 Kavaklıdere, Çankaya

Telefon, 0312 666 40 00

Sincan Ankara Özel Lokman Hekim Hastanesi

Adres; Polatlı 2.Caddesi İdil Sokak No; 44 Andiçen Mahallesi SİNCAN

Telefon; 0312 276 08 18

Memorial Ankara Hastanesi

Adres; Balgat Mahallesi Mevlana Bulvarı 1422. Sokak

Telefon; 0312 253 66 66

Medical Park Ankara Hastanesi

Adres; Kent Koop Mahallesi 1868. Sokak No; Batıkent

Telefon; 0312 666 80 00

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Selma22.02.2017

Merhaba,
Dokuz ay önce beyin anjiyosu oldum ve kontrol amaçlı yine olmam gerekiyor fakat korktuğum için anjiyo olmaktan çekiniyorum, canım çok fazla yanıyor, kontrol amaçlı tekrar olmam şart mı bu anjiyo sırasında sonda takılır mı bu konuda bana bilgi verirseniz çok ama çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Selma hanım merhaba,


Kontrol amaçlı anjiyo olmanız gerekiyorsa tekrardan olmalısınız. Bu konuda uzmanınız sizin için en doğru kararı verecek olan mercidir. Sonta takımı içinde uzman ile görüşüp gerekli işlemi yaptırmanız mümkündür.

Soru ekle

Sorunuz: