Bilekten Anjiyo Nedir, Ne Kadar Sürer, Fiyat ve Hastane Bilgisi

Bilekten anjiyo, bildiğimiz anjiyonun damara girildiği yerin farklı olmasından ibarettir. Bu anjiyo tipinde, bilekten yapılan müdahale ile görüntüleme sağlanabilmekte ve daha kolay işlemler ilerleyebilmektedir.

Bilekten Anjiyo Nedir?

1. Radyal veya Aksiller arter kateterizasyonu
2. Femoral arter kanülasyonu
3. Koroner Arter Anjiyografi

Günümüzde artık fazla yaygınlaşan damar hastalıklarının teşhisinde önemli bir yeri de el bileğinden yapılan anjiyo almaktadır. El bileğinden anjiyo hastanın rahatlığı açısından kolaylık sağlamaktadır. Çok kısa bir sürede yapılabilen el bileğinden anjiyo 5-10 dakika içinde gerçekleştirilir. İşlem sonrası hasta günlük işlerine geri dönebilmektedir.  Bu işlem oluşabilecek risklerinde en aza indirilmesini sağlamaktadır. Hastanın göğüs ağrısı varsa, çekilen efor testi bozuk çıkmış ise bu gibi durumlarda anjiyo kararı alınabilmektedir. Eğer hastanın kronik böbrek yetmezliği var ise ya da kol damarından hasta diyalize giriyorsa bu gibi durumlarda el bileğinden anjiyo yöntemi kullanılamamaktadır.

Bileğimizde bulunan damarlar kasıktaki damarlara göre daha yüzeye yakın olduğundan kilolu hastalarda bile bilekten anjiyo işlemi daha kolay yapılabilmektedir.  Bilekten giriş daha kontrol altında tutulabilmektedir.  Anjiyo işlemi sırasında fazlaca kan sulandırıcı ilaçlar kullanıldığı için kasıktan yapılan uygulamada damara girmek için kullanılan kılıf hemen çekilemez. Bu süre 4-5 saat sürebilen bir zamandır.

Hasta bu zaman diliminde yatakta yatması gerekmekte ve ayrıca işlem bölgesinin üzerine bir kum torbası konularak bir müddet yatması gerekmektedir. Bilekten anjiyo işleminde böyle bir durum söz konusu olmaz. Hasta işlem sonrası günlük rutin işlerine geri dönebilmektedir.

Bilekten Anjiyo Ne Kadar Sürer

Bu işlemin süresi hastaların ne tür hastalıkları olduğuna göre değişiklik gösterir. Ayrıca doktorun bu işlem diliminde hastanın üzerinde ne aradığına ve buna benzer birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Her hangi bir özel durum düşünülmeyen hastalarda tahmini 10 dakika süren bir yöntemdir.  İşlem 10 dakikalık bir süre almasına rağmen anjiyo laboratuarlarında geçirilecek süre ve işlem sonrası her hangi bir kanama riskine karşı beklenen süre biraz daha fazla olabilmektedir. Bu hastanın durumuna göre değişiklik gösteren bir durumdur.

Bilekten Anjiyo Fiyatları

Bu işlemi bünyesinde kalp ve damar cerrahisi bulunan bütün hastaneler yapabilmektedir. Yalnız bu işlemin ücreti kasıktan yapılan anjiyo işlemine göre biraz daha pahalı olmaktadır.  Bilekten anjiyo işlemi damarları çok ince olan hastalarda yapılmamaktadır. Özel hastaneler bu konuda SGK anlaşmasına göre ücret almaktadırlar. Yalnız devlet hastaneleri bu işlemi ücretsiz olarak yapmaktadır.

El bileğinden anjiyo yapımında kasıktan yapılan uygulama sırasında kullanılan kateterlerden bilek damarları daha ince olduğu için daha ince kateter kullanılması gerekmektedir. Bu da diğer yöntemden biraz daha fiyat farkı olmasının sebebidir.

El Bileğinden Anjiyo Yapan Hastaneler

Ankara’da El Bileğinden Anjiyo Yapan Hastaneler

Özel Koru Ankara Hastanesi 

Adres: Kızılırmak, 1450. Sk., 06510 Çankaya/Ankara

Telefon: 444 6 662

Medical Park Ankara Hastanesi  

Adres: Kentkoop Mh., Kent Koop. Park İçi yolu, 06370 Yenimahalle/Ankara

Telefon: (0312) 666 80 00

Kudret International Hospital  

Adres: Maltepe, Gazi Mustafa Kemal Blv. No:81, 06900 Çankaya/Ankara

Telefon: 444 4 410

Medicana International Ankara

Adres: Söğütözü, Söğütözü Cad Eskişehir Yolu Üzeri No:6, 06510 Çankaya/Ankara

Telefon: (0312) 292 92 92

İstanbul’da El Bileğinden Anjiyo Yapan Hastaneler

Medicana International İstanbul 

Adres: Büyükşehir, Beylikdüzü Cd. No:3, 34520 Beylikdüzü/İstanbul

Telefon: (0212) 867 75 00

Medistate Kavacık Hastanesi

Adres: Rüzgarlı Bahçe, Cumhuriyet Cd No:24, 34805 Beykoz/İstanbul

Telefon: (0216) 331 40 40

Hisar Intercontinental Hospital

Adres: Saray, Site Yolu Cad. No:7, 34768 Ümraniye/İstanbul

Telefon: (0216) 524 13 00

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi

Adres: Merkez, Çukurçeşme Cd. No:59, 34245 Gaziosmanpaşa/İstanbul

Telefon: (0212) 979 30 00

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...