Sağlık Akciğer Filmi Görüntüleri ve Raporları Nasıl Olmalıdır?

Ciğer filmleri ve röntgenleri herhangi bir sorun olup olmadığı ile alakalı ve var olan hastalığın ne düzeyde olduğu ile alakalı detayları verir.

Sağlıklı Akciğer Filmi Nasıl Olmalı?

resim-1002

Akciğer grafisi işlemleri akciğerlerin sağlıklı olup olmadığını ve bölgede hastalık olup olmadığını gösteren görüntüleri ve raporu elde etmek için kullanılır. Tanı koyma konusunda yardımcı olan akciğer röntgeni iki yönlü uygulanır. Hastaya ilk olarak ilk basamağın grafisi yani filmi uygulanmaktadır. Film sayesinde çıkan raporu hasta doktora gösterir ve doktor akciğer raporu sayesinde gerekli teşhisi koyar. Akciğer röntgeni ile hasta olan kişinin yandan ve önden grafisi çekilir ve görüntüsü alınır. Diyafram ve kalbin arka kısmında var olan lezyonlarda bu şekilde belirlenir. Akciğer grafisi yani filmi ile kemik rahatsızlıkları, yumuşak doku rahatsızlıkları, kalp sorunları ve bronşektazi sorunu hakkında bilgi alınır. Akciğer filmi artık iş yerlerinde de önemli bir yere sahiptir. İşverenler temiz ve saglikli bir sonuca sahip olanları işe almayı tercih etmektedir. Akciğer filmi raporu ve örüntüsü sorunlu çıkan kişilerin raporlarından örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.

Veremli olan ciğer grafisi görüntüsüdür. Bu görüntünün raporu da temiz ve normal çıkmaz. Alınan ciğer raporu sonucunda doktorlar gerekli olan tedaviyi normal şartlar dâhilinde nasıl uygulayacağını hastaya anlatır.

resim-1003

Sağlıklı ve normal olan ciğer grafisi görüntüsüdür. Ciğer filmi bu şekilde olmalı ve temiz çıkmalıdır. Bu görüntünün raporu da normal ve temiz bir şekilde olmalı ve hastaya verilmelidir.

resim-1004

Normal olmayan organ görüntüsü, akciğer kanserinin görüntüsüdür. Bu görüntüler temiz ve sağlıklı bir şekilde çıkmaz. Kişiye nasıl bir tedavi uygulanacağı, konu ile alakalı nasıl davranması gerektiği bir bir anlatılır.

resim-1005

Temiz olmayan bronşektazi olan bir organ filmi, normal şartlarda bu filmin temiz ve düzgün bir şekilde çıkması gerekir. Özellikle bu hastalığa sahip kişilerin sigarada uzak durması şarttır. Nasıl tedavi edileceği konusunda uzman yardımcı olur.

resim-1006

Zatürre görüntüsüdür. Bir film ile ortaya çıkabilir. Normal şartlarda kendine dikkat eden bir kişinin filmi temiz olmalı ve sağlıklı olmalıdır. Nasıl tedavi edileceği, nasıl olmalı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda hasta bir kişi bilgilendirilir.

Grafilerin Değerlendirilmesi

resim-1007

Grafilerin bir bir yorumlanmasında plevral kalıntılar ile oluşumların kenar kısımlarındaki görüntü detayları da dikkate alınır. Bu görüntüler temiz olmalı ve normal olmalıdır. Alınan rapor sonucunda göre bir kalem bir kalem yorumlama yapılır. Raporların sonuçları kişiye göre ve hastalığına göre değişmektedir. Her bireyin raporları farklı çıkar.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Murat ersen06.02.2017

Göğüs filmimi iş yerim sakıncalı buldu devlet hastanesi göğüs doktorundan rapor getirirsen ise başlatırım yoksa seni çalıştırmam bu halde dedi. Bende devlet hastanesinde tekrar film çektim iş yerim rapor istiyor dedim bana bir kâğıt yazıp verdiler ama çalışabilir diye bir ibare yazılmamış şöyle yazıyor pa ac grafisi aktif tbc bulgusu gözlenmedi. Bu rapor mu sizce yoksa yanlış mı verildi.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Murat bey merhaba,


Devlet hastanesine gidip iş girişi için sağlık raporu çıkarttırmanız gerekiyor. İşe giriş sağlık raporu devlet hastanesinde yapıldığında ciğer filmi de çekilir. En son genel bir rapor yazılır ve bunda iş yerinde çalışmaya uygundur ibaresi bulunur.

Soru ekle

Sorunuz: