Akciğer Filmi Nasıl Çekilir, Çekimin Sonucu Neye Göre ve Nasıl Yorumlanır?

Akçiğer röntegni sayesinde gögüste ve komşu organlarda bulunan sorunlara tanı koyulur. Bu sayede en soğru tedavi planlaması yapılarak başarı sağlanır.

Akciğer Filmi Nasıl Çekilir Aşamaları Nedir?

resim-865

Akciğer filmi, göğüste bulunan hastalıklara teşhis konulabilmesi adına kullanılan bir tanı yöntemidir. Klasik olarak akciğer röntgeni nasıl çekilir, iki yönlü çekilmektedir. İlk olarak grafisi çekimi yapılır. Böylelikle uzman gerekli bulgulara bakar ve tanı koyar. Akciğerler yandan ve önden çekim işlemine tabii tutulur. Bu sayede diyafram ve kalp arkasından meydana gelen lezyonlarda ortaya çıkar. Akciğer grafisi nasıl çekilir, radyoloji alanında teknisyen olarak görev yapan ve deneyimli olan kişiler tarafından çekilir. Çekim işlemi sonucunda elde edilen akciğer filmi detaylarının değerlendirilmesi yine radyoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır. Akciğer filmi çektirmek için hastanın ayakta durması gerekir. Çekilecek olan filmin türüne göre çektirmek için röntgen tüpüne doğru dönmek gerekir ve ellerin görüntülemenin içine olmaması lazımdır. Akciğer grafisi işlemi ilaçlı şekilde çekilecekse kilo ve boy baz alınarak ilaçlı mr konusunda ayarlama yapılmalıdır.

Filmi ilaçlı şekilde ya da ilaçsız şekilde çektirecek olan hastaya çekim anında nefes alması ve nefesini tutması söylenir. İlaçlı çekim renkli şekilde görüntü sağlayacaktır. İşlemin tamamlanmasından sonra ortaya çıkan ciğer röntgeni görüntüleri radyolog tarafından yorumlanır. Yorumlama sorun bulunuyorsa ciğer filmi dışında akciğer mr istenebilir. Mr çekimi ile gerekli olan tanı koyulur. Ciğer emarı işlemi daha detaylı şekilde verilerin elde edilmesini sağlayacaktır. Akciğer filmi ve mr sonucunda elde edilen sonuçlar ile gerekli olan tedavi planlaması yapılır. Tedavi için mr çekimi önemlidir. Hamileyken doku ve organ röntgeni çekimi ve mr çekimi yapılmaz.

Hamilelikte doktorun isteğine ve kadının sağlık durumuna göre mr çekimi yapılabilir. Hamilelikte ya da normal kişide mr veya ciğer röntgeni ile alakalı detayların nasıl işleyeceğini uzman anlatır.

Akciğer Grafisi Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Yapılan organ grafisi çekim işlemlerinin yorumlanmasında plevral kalıntılar,  bu kalıntıların oluşumları, kenarlarda bulunan çizgiler, şeritler ve görüntüler oldukça önemlidir. Hamilelikte ya da normal hastada çıkan organ röntgeni sonuçlarında en belirgin olarak genelde sol ve sağ paraspinal çizgileridir. Bu çizgilerde var olan sıkıntıların nasıl olduğu genelde ön ve arka grafisi ile alakalı çıkan sonuçlarda belli olur.

Hamilelikte ve normal hasta da çekilecek olan ciğer grafisi kişiye göre farklılıklar gösterir. Her sonuç birbirinden farklı olduğu için nasıl yorumlanması gerektiği radyoloğa ve doktora kalmıştır. Hamileyken tercih edilmeyen çekim işlemleri özellikle riskli hastalarda erken teşhis açısında ve ameliyat edilebilme açısından oldukça önemlidir. Erken teşhis kanserden doğabilecek olan ölümlerinde önüne geçecektir. Grafi çekim uygulamasında tümör ya da kitle bulgusu sorunları da ortaya çıkar. Bu sonuçla karşılaşan kişilerin paniğe kapılmaması önemlidir. Önemli olan sorunun erken şekilde teşhis edilmesidir. Yapılacak olan ilave testler, tetkikler ile sorun desteklenmesi ve ardından biyopsi işlemi kesinlikle yapılmalıdır. Çıkan sonuçlarda tümör ve kitle görünümünde olan ama kanser olmayan hastalıklarda meydana gelebilmektedir. Bundan dolayı yapılacak olan biyopsi çok önemlidir.

Yapılan uygulamanın verdiği neticelerin detaylarına rağmen uygulama halk tarafından sık şekilde tercih edilmez.  Senelik olan yaptırılacak olan taramalarda doktor tavsiyesi ve kontrolü bu işleminde yaptırılması gerekir.Erken tanı açısından avantaj sağlayan uygulama tedavi planlamasının nasıl yapılacağını belirler.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Sevda03.02.2017

Doktorum regl dönemindeyken akciğer filmi çekeceğini söyledi bunun sebebi nedir? Regl dönemiyle akciğer filminin ne alakası var acaba

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Sevda hanım merhaba,


Regl döneminde olmanız hamile olmadığınızın bir göstergesidir. Bundan dolayı istemiş olma ihtimali oldukça yüksektir. Bebeğinizin zarar görmemesi adına istenen bir detaydır. Çünkü akciğer filmi bebeklere ve hamile kadınlara çekilmesi yasak olan bir görüntülemedir.

Soru ekle

Sorunuz: