Mikrofilmi Nedir, Neden Çekilir, Sağlık Raporu İçin mi Gereklidir?

Mikrofilm birçok belgenin sinema filmi mantığı ile tek bir alanda toplanmasını sağlar. Sağlık raporu ile alakalı olan çekim işlemlerinde kullanılmaktadır.

Akciğer Mikrofilmi Nedir, Nasıl Çekilir?

Mikrofilm nedir,  belli başlı birimlerin boyutlarının küçük hale getirilerek filmde kayıt altına alınması işlemleridir. Mikrofilm birçok belgenin sinema filmi mantığı ile tek bir alanda toplanmasını sağlar. Genelde sağlık raporu ile alakalı olan çekim işlemlerinde kullanılır.  Akciğer filmi kapsamında kullanılan mikrofilmler gözle okumadığından dolayı özel okuyucu desteği ile alınır ve okunur.

Akciğer filmi ya da grafisi çekim işlemlerinde çekim yapılan bölgelerde hastalık olup olmadığı ile alakalı detaylar alınır. Var olan hastalıkların nasıl ve nereden kaynaklandığı da doktorun muayenesi ve yorumu ile ortaya çıkar. Akciğer filmi ya da grafisi nasıl çekilir, radyoloji teknisyeni tarafından çekilir. Çekim sonucu rapor alınır ve rapor örneği radyoloji uzmanı tarafından yorumlanır. Sağlık raporu alacak olan kişiler ayakta dururken çekim başlar, uzman gerekli görürse kişiyi yan da döndürebilir. Bireysel anlamda çekim işleminde doz ayarlaması nasıl yapılır, kişilerin yaşlarına, boylarına ve kilolarına göre gerekli dozun ayarlama işlemleri de yapılmaktadır.

Sağlık raporu alımı yapacak kişinin derinden bir nefes almalı ve tutmalıdır. Bu esnada akciğer grafisi filmi çekimi gerçekleştirir. Organ filmleri özellikle kalabalık olan İstanbul bölgesinden nerede yaptırılır, özel sektörde çalışan kişiler OSB birimlerinden, hastanelerden, devlet hastanelerinden ve verem savaş dispanserinden alabilirler. Grafik ile alakalı olan fiyat bilgisi nereden öğrenilir, Sağlık Bakanlığı bu konuda belli bir fiyat açıklaması yapar. Fiyatlar nereden öğrenilir, hastanelere göre farklılıklar gösterdiği için fiyat bilgisi online ortamlardan da öğrenebilir.

Özel kurumlarda ücretli şekilde yapılan işlemler iş yeri hekimi dâhilinde ücretsiz bir şekilde yapılır. Devlet hastaneleri de işe giriş sağlık raporu ya da farklı sağlık raporları içinde belli bir ücret talebinde bulunur. Uygulama kısa süre içinde tamamlandığı için kişilerin çok uzun zamanını almaz.

Ayrıca herhangi bir ağrı ya da sızı duyulmadan çekimler tamamlanır. İşlemler nerede yapılır, tüm işlemler hastanede ya da görüntüleme merkezlerinde yapılır.

Akciğer Filmi Nereden, Nasıl Alınır?

Ciğer grafisi nereden alınmalıdır, özellikle sağlık raporu isteyen kurumlar için kişiler akciğer grafisi işlemlerini mikrofilm desteği ile alırlar. Yeni kanun düzenlemesi ile aile hekimlerinden alınan sağlık raporu alınamaz hale gelmiştir. Özellikle çalışılan kurumda iş hekimi bulunuyorsa sağlık raporu oradan alınmalıdır. İş yeri hekimi yoksa ciğer grafisi nereden alınmalıdır,  kurumun anlaşmalı olduğu Ortak Sağlık Biriminden ciğer grafisi ve sağlık raporu alınacaktır. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında alınan raporların nerede ve nasıl işe yaradığını öğrenebilirsiniz. Bu yasa kapsamından ciğer grafi işlemleri de gereklidir.

Kişilerin çok uğraşmaması adına sistem oldukça hızlı ve basit şekilde işlemektedir. Özellikle yeni iş başı yapacak olan işçiler için zaman kaybı tamamen ortadan kaldırılmıştır. Özel hastanelerde ve görüntüleme merkezlerinde işlem yaptıracak olan kişilerin önceden fiyatlar ile alakalı olarak bilgi edinmesi gerekir. Araştırma yapmak fazla ücret ödemenin ve zaman kaybının tamamen önüne geçecektir. Doktor yönlendirmesi ile çekime gideceklerde aklına takılan tüm detayları sorabilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...