Bayıltılarak Endoskopi Uygulaması Yapılır mı, Nasıl Yapılmaktadır?

Bayıltılarak ya da uyutularak endoskopi incelemeleri genel anestezi altında yapılır. Hastalar psikolojik anlamda endişe, huzursuzluk ve korku duymadan tüm işlemleri sonlanmaktadır.

Uyutularak Endoskopi Nasıl Yapılır?

resim-1980

Endoskopi işlemi halk dilinde hortum ile işlem yapma işlemleri olarak da bilinmektedir. Endo kelimesi ışık anlamına gelirken skopi kelimesi de görüntüleme anlamına gelmektedir. Bu uygulama oldukça kısa süren bir uygulamadır. Uygulamanın öncesinde genelde hastaların reflekslerini baskılamak ve önlemek için dil kökü ilke boğaz içine sprey uyuşturucu sıkılmaktadır. Buna lokal anestezi de denilebilir. Bunun dışında endoskopi işlemleri uyutularak da yapılır. Uygulama yapan uzman hekimler öncesinde hastaya birçok pozisyon gösterse de en sık şekilde sol yan yatış pozisyonu kullanılır. Endoskopi için gidilen hastaneler de tecrübeli ve işini bilen bir hekim ile karşılaşırsanız bu uygulamanın oldukça ağrısız ve sızısız olduğunu fark edebilirsiniz. Birçok kişi endoskop işlemlerinden korktuğu için bayıltılarak yapılması tercih eder. Genelde özel sağlık kurumlarında bu işlem daha sık uygulanır. Devlet hastaneleri gibi sağlık kurumlarında ise lokal anestezi uygulaması daha sık kullanılmaktadır. Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde bulunan devlet hastanelerinde bayıltarak işlem yapılmaktadır. Endoskopi işlemi uyutularak yapılacaksa hasta olan kişiye genel anestezi uygulaması yapılır. Genelde hasta kişiye anestezi ekibi oldukça kısa sürede uyumasını sağlayacak olan ilacı damar yolu ile verir. Hasta kişinin uyutulması ile endoskopi uygulaması yapılır. Hatta işlem esnasında hasta kişiye dişlik takılır. Hasta takılan aletleri bu şekilde ısırmaz ve işlemler bu dişlerin desteği ile daha kolay bir şekilde uygulanır. Endoskopi aleti hasta kişinin dil üzerinden ilerletilecek ve istenilen bölgeye kadar gönderilecektir.  İşlem aranılan detaya ve bakılacak olan bölgeye göre kısa ya da uzun sürer. Uyutularak yapılan endoskopi işlemlerinde hasta ayıldıktan sonra hiçbir şey hatırlamaz. Hasta kişinin kendine gelmesi adına hastanede belli bir süre gözetim altında tutulur. Endoskopi yaptıranlar da ilaçlardan kaynaklı geçici hafıza kayıpları olacağından ayılasıya kadar yanlarında refakatçi olması gerekir.

Endoskopi fiyatları yaptırılacak olan hastanenin konumu, fiziki şartları, uzman hekimi ve nasıl yaptırılacağı açısından değişmektedir. Bu detaylar özel hastanelerde geçerlidir. Devlet kurumlarında ücretsiz yapılır.

Endoskopi İle Hangi Bölgeler İncelenir?

Mide bölgesi; gastrit, midede iltihaplanma, mide yaraları, safralara bağlı iltihaplanma, polip, iyi ya da kötü huylu tümörler, mide çıkışında daralma gözlemlenir

Bağırsaklar; bağırsakların üst kısmında iltihap, yara, polipler, iyi ya da kötü huylu tümörler ve safra kanallarının bağırsağa çıktığı bölgeler incelenir.

Bunların yanı sıra inceleme yapılan alet geri doğru çekildiğinde yemek borusu ile mide arasında bulunan kapağın iç kısmındaki sorunlar gözlemlenir. Bu sayede kapakta bulunan gevşeklik düzeyi ve mide fıtığı tespiti yapılmaktadır. Yapılan inceleme ile alakalı olarak özellikle özel sağlık kurumlarında uzman hekim hastasına ne aradığını ve incelemenin nasıl yapılacağını detaylı şekilde anlatır. İster genel ister lokal anestezi işlemin yapılsın uzmana hekime detaylı bilgiler sunacaktır. Bu aşamada önemli olan hastaların hekimin söylediklerini yapmasıdır. Bu inceleme ile alınan veriler ve yapılan gözlemler sayesinde tanı koymak kolaylaşır. Tanısı erken dönemde koyulan her hastalığın tedavi planlaması da erken dönemde yapıldığı için sağlık açısından önemlidir.

Uygulamalar esnasında ya da sonrasında meydana gelebilecek olan riskler nadir olduğu için genelde sorun yaşamadan uygulama sonlanır.

Genel Anestezi Uygulamasının Avantajları

  • İşlemlerin süresi kısadır.
  • İşlem daha kolay gerçekleştirilir.
  • Hasta incelemeden sonra kısa süre içinde uyanır.
  • Oldukça güvenlidir ve risk taşımaz.
  • İnceleme daha detaylı bir şekilde yapılır.
  • Özellikle tedavi amaçlı yapılan işlemlerde rahatlık ve kolaylık sağlar.
  • Psikolojik anlamda travma yaratmaz. Endişe, korku ve heyecan en alt seviyededir.
  • Özellikle tansiyon, akciğer ve kalp hastalarına konfor sunar.

Endoskopi işlemleri mideye hortum atma kesinlikle değildir. Özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarını teşhis etmek için kullanılan bulunmaz bir uygulamadır. Ayrıca kısa sürede tamamlanan incelemeler ağrısızdır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 3,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...