Kadınlar Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılabilir Mi?

Kadınların biyolojik yapılarından dolayı her ay düzenli olarak gördükleri adet günlerinde uzman isteğiyle yapılması gereken kolonoskopi uygulaması gerçekleştirilebilir mi, ikili arasındaki bağlantılar hakkında detaylı bilgilendirmeler.

Regl Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

resim-1758

Kolonoskopi işlemi insanların genellikle yaptırmaktan çekindikleri ve hatta korktukları bir tıbbi teşhis ve tanı yöntemidir. Olaya bu tedirginlikle yaklaşan hastaların akıllarında dolaşan çeşitli sorular mevcuttur. Bu soruların en fazla karşımıza çıkanlarından biri de kadınların adet dönemlerinde kolonoskopi yaptırıp yaptıramayacakları sorusudur. Adetliyken kolonoskopi yapılır mı sorusuna çok fazla denk geldiğimiz için bu konu hakkında genel anlamda bir değerlendirme yapıp bilgi verilmesi gerektiğine kanaat getirmiş bulunmaktayız. Yazımızın devamında adetliyken kolonoskopi yapılır mı ve yapılırsa bir sorun olur mu sorularının cevabını vereceğiz.

Kolonoskopi uygulaması makattan kalın bağırsağa girilerek kalın bağırsağın tamamının ve de ince bağırsakların son kısmının endoskopik olarak bir fiberoptik kamera yardımıyla monitörden görüntülenmesi işlemidir. Bu işlem yapılırken (sedasyon) sakinleştirici ilaçlar verilebilir ve ya hasta anestezi altına alınarak hiçbir şey hissetmemesi sağlanabilir.

Kolonoskopi işleminin yapılmasından önce işlemin daha başarılı olmasının sağlanması amacıyla bağırsakların tamamen boşaltılması gerekmektedir ve bunun için hastanın uygulamaya geleceği günden önceki gün müshil etkili ilaç alması ve işlem gününde de lavman yapılması uygun görülmektedir. Zamanında yapılan kolonoskopi işlemi, hastanın hastalığının evreleri ilerlemeden sorunun ne olduğunun tam anlamıyla saptanması ve tedaviye geçilmesi için çok önemli olmaktadır. Böylesine önemli bir uygulamanın biyolojik olarak ta farklı bölgeleri işaret etmesi nedeniyle adet döneminde yapılamasında hiçbir sakınca yoktur.

Uygulamanın açıklamasında da yer aldığı gibi kolonoskopi işlemi makattan girilerek yapılmaktadır. Kadınların adet dönemlerinde kanamalarının gerçekleştiği bölgenin vajinal bölge olduğu düşünüldüğünde, anal bölgeden yapılan bir uygulama için adet döneminde olunmasının tıbbi açıdan bir sakınca doğurmadığı uzmanlar tarafından da dile getirilmektedir.

Adet dönemleri kadınlar açısından zaten başlı başına sıkıntılı ve rahatsız edici bir dönem olduğu için uygulama yapılırken sorun yaratmıyor olsa da hastalar açısından konfor anlamında tedirginlik oluşturmaktadır. Tıpta bu ve benzeri konularda çekingenlik yapılmaması ve insan sağlığı açısından asıl önemli olan tetkiklerin başarılı şekilde sonuçlandırılması için akla takılan böyle soruların kişiler tarafından çok fazla dert edilmemesinin yerinde olacağı düşünülmektedir.

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılması Halinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hastaların kolonoskopi işlemi için sağlık kuruluşlarına gittiklerinde fazlasıyla gergin oldukları açıkça ortadadır. Böyle bir durum söz konusu iken bir de adet dönemi gerginliği ve kanamanın oluşturabileceği rahatsızlık hissini yaşamak istemeyen hastalar, eğer adet dönemleri düzenli günlerde oluyorsa kolonoskopi için aldıkları randevunun bu günlere denk gelmemesini sağlamaları daha doğru olacaktır.

Ancak bazı durumlarda bu pek mümkün olamayabilir. İşlemin acil yapılması gerektiği, uygun gün için çok fazla beklenmemesinin gerekli olduğu, sağlık kuruluşlarından zor randevu alınabildiği ve ya regl dönemlerinin düzensiz olması ve günlerinin tespit edilemiyor olması halinde, bu durum problem edilmemeli ve hastalar kendilerini buna hazırlamalı. Uygulama yapan uzmanların da bu konuyu sorun etmedikleri ve bunun doğal bir dönem olduğunun düşünülmesi daha rahat hareket edilmesine fayda sağlayacaktır.

Rahim kanalından gelen ve gelmesi sırasında kontrol edilemeyen adet kanamasının uygulama anında gelmesini engellemek adına doktorlar, hormon düzenleyici ilaçlar önererek işlem gününde adet kanamasının önüne geçmeye çalışabilmektedir. Ancak bu yöntemin gereksiz yere hormon düzenini bozacağı görüşü hakim olduğu için çoğu hasta ilaç alımından çekinmektedir. Böyle bir durumda akla ikinci olarak gelmekte olan ve yaygın olarak kullanılan yardımcı tamponlardır. Uygulama süresinde adet kanamasının dışarıya akmasını engelleyecek tamamen engelleyemese de büyük ölçüde önüne geçecek tampon uygulaması böyle bir durum için oldukça faydalı olabilmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...