Akciğer Perfüzyon Sintigrafisi Nedir? Neden – Nasıl Yapılır?

Akciğer perfüzyon / ventilasyon sintigrafisi, akciğerlerdeki kan damarlarının genellik ile bacaklardaki toplar damarlarından gelmekte olan pıhtılar yolu tıkar..

Akciğer Sintigrafisi neden çekilir

Akciğer Sintigrafi Filmi

Akciğer Sintigrafi Filmi

Akciğer perfüzyon / ventilasyon sintigrafisi, akciğerlerdeki kan damarlarının genellik ile bacaklardaki toplar damarlarından gelmekte olan pıhtılar yolu ile tıkanması şeklinde açıklanabilecek pulmoner emboli rahatsızlığının araştırılmasına yönelik 2 aşamadan oluşmakta olan bir testtir. Tetkikin birinci kısmında akciğerlerin kanlanma oranları gözlemlenir ve incelenir, ikinci bölümünde ise akciğerlerin hava almaları ile ilgili bir sorun olup olmadığına bakılır, sorun tespit edilir.

  • Eğer hamile iseniz bu dönemde zorunlu kalmadığınız müddetçe akciğer perfüzyon / ventilasyon sintigrafisi yapılmamanız önerilir. Eğer hamileyseniz ya da gebe olduğunuza dair bir şüphe durumu var ise test öncesinden muhakkak bu durumu doktorunuza söyleyiniz.
  • Eğer doğum yaptıysanız ve bebeğinizi hala emziriyorsanız sütünüzün daha sonraki dönemde bebeğin beslenmesi için kullanmak üzere damarınıza enjekte edilecek kimyasal öncesinde sağıp, bu süre içerisinde bebeğinize o sütü içirmeniz tavsiye edilir. Testten sonraki ilk 12 ila 24 saat içerisinde anne sütünü sağmalı ve atılmalıdır. Bu süreden sonra emzirmeye devam edebilirsiniz.

Bu işlem için bir ön hazırlık gerekmemektedir. Yalnızca sintigrafiye gelirken varsa daha önce yaptırmış, çekilir durumda olan testleride daha iyi olacaktır.

Akciğer Sintigrafisi Nasıl çekilir?

Sintigrafi çekiminde çeşitli aşamaları bulunmaktadır. Hastalıkların tespiti için kullanılır. Bu aşamaları kısaca şöyle açıklayabiliriz:

Uygulanacak test

Sintigrafi vücudunuzdaki organların anatomisi ve de fonksiyonların işleyişi hakkında size bilgiler verir. Test yaptırmak için gittiğinizde size düşük ölçülü dozda radyoaktif madde içermekte olan kimyasal yapılı bir karışım damar yolu ile enjekte edilecektir. Bu genellikle kolunuzdaki herhangi bir toplardamar ( ven ) içine enjeksiyon edilir, bazıları ise kapsül biçiminde olur ve içilerek ya da solunum yolları aracı sayesinde nefes alıp – verirken vücudunuza ulaşımı sağlanır, incelenmiş olan vücut bölümünüz ve organ sisteminize bağlı olarak kullanılmakta olan çok fazla sayıda çeşitli radyoaktif bileşenler bulunmaktadır. Her bir tetkik için özel bir bileşik madde ve çeşitli verilme yolları kullanılır. Yan etkiler ise genellikle hiç görülmez ya da çok nadir olarak görülür. Bunun yanı sıra radyoaktif maddelerden kaynaklanan hiçbir  şey hissetmeyeceksiniz.

Görüntünün saptanması

Görüntüleme sırasında, gama kamera ismi verilen özel bir detektör, incelenir ve vücut bölgesine en yakın temas olacak biçimde bir pozisyona sokulacaktır. Eğitimli bir sintigrafi teknisyeni bu test esnasında birden çok görüntü alacaktır. Bu alınan görüntüler doktorunuzun bilgisayarında da görüntülenebilir. Bunlar film üzerine ya da çok daha detaylı bir biçimde görüntülenmek, analiz edilip sonuca varılmak üzere bir bilgisayara kaydedilirler. Yapılan test boyuca normal bir şekilde nefes alıp verebilirsiniz. Her bir görüntü ya da test sonucunun süresi yapılan teste bağlı olarak değişiklik gösterir.

Sonucun yorumlanması

Elde edilen sonuçlar doktorunuz tarafından incelenir ve bir sonuca varılır. Bu testler detaylı bir incelemenin ardından size akciğerlerinizde sorun olup olmadığınıza dair kesin denebilecek bulgular sunacaktır.

Akciğer Sintigrafisi Sonrası

Hastalığa neden olan faktörler tespit edilip tedavi uygulanır. Fakat testin hemen sonrasında yakınlarınız ile temasınızda herhangi bir sakınca görülmemektedir. Bol bol su tüketmeniz radyasyonun vücudunuzdan atılma süresini hızlandıracaktır. Bu süre içerisinde temizliğinize normalden daha fazla dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Tuvaletten çıktıktan sonra sifonu iki kez çekmek, elinizi iki kez yıkamak gibi önlemler alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra ilk 12 ila 24 saat içerisinde bebeğinizi emzirmemeniz gerekmektedir. Bebeğinizi öncesinde sağmış olduğunuz sütünüz ile besleyebilirsiniz.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...