Sintigrafi Çekiminde Alınan Radyasyon Miktarı Ne Zaman Atılır?

Merhabalar kalp sintigrafisinde alınan radyasyon bedenden tamamen atılır mı ya da vücutta kalır mı tamamen atılır ise kaç günde atılır?

Değerli okurum merhaba,

Sintigrafi çekim uygulamasında alınacak olan radyasyon hem size hem de çevrenizde bulunan kişilere zarar verir. Radyasyondan dolayı meydana gelen zarar özellikle ilerleyen dönemlerde sizde ya da çevrenizdekilerde ortaya çıkabilir. Radyasyon en erken 48 saat içinden vücuttan atılır. Vücuttan atılması için; birkaç gün boyunca beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir.  Doğal beslenmeniz gerekir. Gazlı içecekler içmek yerine bol bol su içmeniz radyasyonun atılması gereklidir. Bol su içmeniz sayesinde sık şekilde tuvalete çıkarsınız. Bu aşamada kesinlikle tuvaleti sıklıkla yıkamanız ve arka arkaya sifonu çekmeniz gerekir. Günlük olarak banyo yapılması ve üzerinizden çıkardığınız çamaşırların bekletilmeden yıkanması gerekir. Bu sayede zararlı olan etken maddelerin de etrafa yayılması önlenmiş olur.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...