Pet Ct Hangi Detaylar İle Çekilir, Radyasyon Zarar Oluşturur mu?

Pet ct mr ile kanser, farklı hastalıkları ve bunlara sebep olan neden ile problemler ortaya çıkar. Bu sayede erken teşhis koyularak tedavi edilir.

Pet Ct Nasıl Çekilir, Aşamaları Nedir?

resim-969

Pet ct tarama tetkiki için hastaların varsa daha önceki çekim görüntülerinin kontrol edilmesi, hangi hastalığa sahip olduğu hakkında bilgi alınması gerekmektedir. Sonrası gerekli olan klinik muayenesi detaylı şekilde yapılır. Bu detayların belirlenmesi sonrasında hastaneler de çekilecek olan görüntüleme için hasta odaya alınır.

Konusunda deneyimi olan personel tarafından kan şekeri ölçümü yapılır ve damar yolu açılır. Damar yolundan kontrast madde yapılır, bu madde genelde hastalarda tan etki oluşturmaz. Yan etkileri oluşan kişilerde genelde alerji tarzında meydana gelir. Bu konuda hemşire dikkat edecek ve oluşan sıkıntılar konusundan hangi önlemleri alacağını söyleyecektir. Kontrast madde nedir, neden pet ct taraması uygulamasında kullanılır tarzındaki detayların cevabı da uzmandan öğrenilebilir.

Tarama testi esnasında kontrast madde yaklaşık olarak 60 dakika içinde dağılır ve bu sürede kişi yatar pozisyonda dinlenmelidir. Sürenin dolmasından sonra hastalığa neden olan sorunun belirlenmesi için çekim odasına geçilir. Çekim masasına uygun pozisyonda yatırılan kişinin işlemleri yaklaşık olarak 25 dakika sürer. Çekime başlanması ile masa hareket eder, kişinin bedeninden halka şeklinde olan görüntü topları geçer. Kapalı olmayan mekân içinde yapılır. Uygulama esnasında hastanın nasıl duracağı konusunda detaylı bilgi verilir.

Hareket etmek görüntülemenin tekrardan yapılması demektir. Uygulamanın bitmesinden sonra kişiler hemen bir şeyler yiyip içebilir. Pet ct mr ile kanser, farklı hastalıkları ve bunlara sebep olan neden ile problemler ortaya çıkar. mr kanser taraması ile alakalı özel hastanelerde fiyatlar oldukça yüksektir. Sgk kanser mr taraması tetkikini karşılıyor. Kanser ve diğer hastalıkların mr tarama işlemlerinde radyasyon kullanımı yapıldığı için belli başlı zararları da bulunur.

Özellikle kanser mr tarama işlemleri ile erken teşhis konulduğu için radyasyon zararından çok faydası bulunur.

Pet Ct Zararları ve Yan Etkileri Neden Oluşur?

İnsanlarda zaman içinde ve farklı etkilerden kaynaklı olarak kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanırlar. Bu hastalıkların ve kanser sorunun tanısının koyulabilmesi için birçok tetkik yapılır. Bu tetkiklerde en sık radyasyon kullanımı yapılmaktadır. Mr çekim işlemleri 2000 yıllarda yapılmaya başlamış olan bir tekniktir. Radyasyon verilmesi ile yapılan pet ct çekimlerinde erken tanı koyulmakta ve tedavi ile alakalı detaylı planlama yapılmaktadır.

Yapılan uygulamada elektromanyetik alan ve k sayesinde özellikle kanser ve tümörlerin erken teşhis ve tedavisi yapılmaktadır. Bu teknikte radyoaktif maddeler kullanıldığı için kişiler radyasyon ile alakalı detaylara maruz kalmaktadır. Pet ct işlemlerinde en çok merak edilen alınan radyasyon işlemlerinin ne düzeyde zararlı olduğu ve ne tarz sorunları ortaya çıkardığıdır. Radyasyon alımı hastaları en çok endişe ettiren durumdur.

Pet cihazları tomografi cihazlarının bir türüdür. Bu cihazda ve çekimde önemli olan cihaz içine girmeden önce kişiye verilecek olan FDG ilacıdır yani radyasyon ilacıdır. İlacın içeriğinde radyasyon bulunur. Dozu en doğru şekilde ayarlandığında insan sağlığına zarar verebilecek olan etkilere sahip değildir. Dozunda yapılacak olan ayarlamada yükseklik olduğunda sorunlara yol açabilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

ZAMBAK11.01.2017

Merhabalar hocam ben annem için yazıyorum biraz uzun ve karışık bir soru olabilir sizi şimdiden yoracağım için kusura bakmayın.
Hocam annem bundan 15 sene önce göğüs kanseri ameliyatı geçirdi tek göğsü alındı geçen seneye kadar bir problem yaşamazken geçen seneden itibaren rahimde bir kaç oluşum nedeni ile korkulu rüya görmemek için rahmini de aldırmak istedi. sizde hak verirsiniz ki pet ct yapıldıktan sonra doktorunda uyarılarını göz önüne alarak bu şekilde gerçekleşti.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Zambak hanım merhaba,


Bu tarz sorunlarda ve geçirilen hastalıklarda hastaların psikolojinin her zaman iyi olması beklenemez. Küçücük ve sorun yaratmayacak bir durumdan dahi etkilenmeleri mümkündür. Bunun için annenizin yaşadığı ve hissettiği şeyler oldukça normal, size tavsiyem anneniz için vakit kaybetmeden uzmanına başvurmanızdır. Uzman sizi gerekli olan birime yönlendirme yapacaktır.


Sağlıklı günler dilerim,

Soru ekle

Sorunuz: