Tomografi Sonrası Çevremdekilerden Uzak Durmalı mıyım?

Merhaba yarın böbreklerim için tomografi çekileceğim bir lisede öğretmenim ve tüm gün dersim var çekimden sonra okula gitmem öğrencilerim açısından risk teşkil eder mi? Rapor mu almam gerekir?

Değerli okurum merhaba,

Yapılan tomografi çekimlerinde radyasyon kullanıldığı hem sizin için hem de çevresindeki kişi için oldukça zarar meydana getirir. Radyasyon insan vücudundan tamamen atılasıya kadar uzak durmak en doğru davranış olacaktır. Bu aşamada önemli olan sizin yanına en az 48 saat kimsenin girmemesidir. Bu süre zarfından vücudundan radyasyonu atmak adına;

  • Bol bol su içmeli
  • Sık şekilde banyo yapmalı
  • Sık şekilde idrara çıkmalı
  • İdrara çıktıktan sonra tuvalet temizlenmeli ve sifon iki kez çekilmeli
  • Terleme sonucunda üzerinde bulunan kıyafetler hemen çıkartılmalı ve bekletmeden yıkanmalı
  • Günlük olarak kıyafetler düzenli şekilde değiştirilmelidir

Ayrıca evde kaktüs bulundurmalıdır. Kaktüs bitkisi radyasyonu çekme özelliği ile bilinir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Deniz02.05.2017

Merhaba
Tomografi çektiren kişiler de çevresine radyasyon yayarmış. Ama bu ilaçsız çekilen tomografilerde de geçerli mi? Ben tomografinin sadece çekim sırasında radyasyon verdiğini ve çekim bittikten sonra ışımaya devam etmediğini biliyordum. Birde mamografi çekimi sonrasında aynı radyasyon yayma durumu söz konusu mudur?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Değerli okurum merhaba


Tomografi çekim işlemlerinde radyasyon kullanımı bulunur. Radyasyon hem size hem de çevrenize zarar verecektir. En az 48 saat boyunca çevrenizden uzak durmanız gerekir. Birde radyasyon hasta kişinin kıyafetlerine, onun oturduğu dokunduğu yerlere bulaşır. Bunun için tuvaletten sonra birkaç kez sifona basılmalı, kıyafetler her gün değiştirilmeli, her gün banyo yapılmalı ve kardeşinizin yattığı yer devamlı silinmelidir. Ayrıca kardeşinizin bol bol su içmesi radyasyonun atılması adına gereklidir.

Soru ekle

Sorunuz: