Hamilelikte tomografi çektirenlere özel tavsiyeler

Hamilelik döneminde çekilecek olan tomografi dönüşü olmayan sıkıntıların yaşanmasını sağlamaktadır. bunu yaşamamak adına dikkat edilmelidir.

Hamilelik ve Tomografi

Radyasyon hamilelik öncesi dönemlerde kadınların hamile kalma süreçlerini olumsuz düzeyde etkilediği gibi hamilelikte de bebek gelişimini de etkilemektedir. Bu konuda önemli olan radyosuna ne kadar maruz kalındığı ve maruziyeti ne kadar sürdüğü önemlidir. Radyasyon ile insanlar 3 farklı şekilde karşı karşıya gelirler. Bunlar;

 • Hastanelerde akciğer filmi, diş filmi, böbrek filmi ve tomografi işlemleri için olandır.
 • İnsan vücudun farklı organlarında tanısı konulmuş olan kanser tedavisi için karşımıza radyasyondur.
 • Bir diğeri de mikro dalga fırınların, televizyonların, bilgisayarların ve benzeri aletlerin kullanımı esnasında oluşan radyasyondur.

Sinüzit, akciğer ve diş ile alakalı tek rötgen şeklinde yapılan çekimlerde maruz kalınan radyasyon çoğunlukla hamile kadınlar ve bebekleri açısından yüksek oranlarda ve ciddi düzeylerde risk taşımamaktadır. Bu tarz filmlerde önemli olan detay alınacak olan radyasyonun sürekliliği ve ne kadar yoğun olduğudur. Bu tarz filmler zarar vermezken renkli böbrek filmi, anjiografi ve tomografi tarzında yapılacak olan çekimler aşırı düzeyde radyasyon yaydığından kaynaklı olarak üst düzeyde bir tehlike oluşturmaktadır.

CAT, CT ve BT belli miktarlarda radyasyon yayımına sebep olduğundan dolayı hamilelik döneminde çok fazla ve sürekli uygulandığından bebek açısından zararlı etkilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Anne açısından acil ve yaşam konusunda hayati bir tehlike olmadığı sürece hamilelik döneminde tomografi çekilmemelidir. Hamilelik döneminde 5000 mrad ‘nin altında radyasyona maruz kalmanın herhangi bir zararı bulunmaz ama bu dozun daha üstünde radyasyona maruz kalmak belli başlı zararların oluşmasına olanak sağlar. Bilgisayarlı tomografi sonucunda bebeğin maruz kalacağı doz;

Hamileliğin Bilinmemesi İle Tomografi Çekimi

Kadınların bazıları hamile olduğunu bilmeden kapsamlı şekilde çekilen tomografi muayeneleri yaptırabilmektedir. Bu anlamda daha yeni oluşum içinde olan bebeğin maruz kalabileceği hasar konusunda anne adayları endişe ve üzüntü içinde sıkıntı yaşarlar.

Anne adayları genelde bu konuda her türlü araştırmayı yapmakta ve edindiği her bilgiyi uygulamaktadır ama burada önemli olan hamilelik bilinmeden tomografi çekildiğini uzman bir doktor ile paylaşmak gerekir. Radyasyona devamlı uğrayan bebek ile alakalı olarak uzman olan doktorlar anne adaylarına hamileliğin sonlandırılması gerektiğini söylemektedir. Bunun tarz durum içine girmiş olan anne adayları hamileliği sonlandırma ile alakalı olarak doktorun genelde dediğinin tam tersini yapar.

Ama yapılan araştırmalar ve tecrübeler göstermiştir ki, bu tarz durum ile karşılaşan anne adaylarının çoğunluğunun bebekleri özürlü ya da engelli şekilde dünyaya gelmiştir.

Hamilelik Döneminde Dikkat

Hamilelik döneminde ya da hamilelik şüphesi mevcut ise tomografi çekimi yaptırılmaması, tomografi cihazlarının olduğu alanlarda çalışılmamalı, güvenlik kapılarından geçilmemeli ve radyoysan yayacak olan her türlü etkenden uzak durulması gerekmektedir.

Radyasyon Etkisinde Kalan Bebekler

Radyasyondan etkilenmiş olan bebeklerde;

 • Kan kanseri adı verilen lösemi hastalığı görülme riski yükselir. Lösemi küçük yaşlarda ortaya çıkar.
 • Tiroid kanserine yakalanma riski yükselir. Küçük yaşlarda meydana gelmesi olasıdır.
 • Beyin ile alakalı bir etkileşim oluşursa zekâ geriliği meydana gelir.
 • Bebeklerin bazılarında böbreklerde ve karaciğerde sorunlar meydana gelebilir.
 • Beyin ile alakalı bir etkileşim oluşursa görme bozuklukları ortaya çıkabilir.
 • Yine beyin etkilenirse kafa çevrisinde küçüklük oluşabilir.
 • Kız veya erkek bebeklerde ileri yaşlarda kısırlık oluşabilir. Kısa süre içinde meydana gelmeyen bu sorun ilerleyen dönemlerde psikolojik sıkıntıları da yanında getirir.
 • Bebeklik dönemlerinde gelişme ile alakalı olan gerilikler oluşabilir. Bu gerilikler düzelmesi zor olan ya da mümkün olmayan sıkıntıları meydana getirmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Sakine28.10.2017

Benim son adet tarihim 6 eylül bitiş tarihim ise 12 eylül adetim den 16 gün sonra iki defa tomografi gormek zorunda kaldım birinci dia için çene -2.si ise ayağımı burkdugum için ayaktan henuz gunum gelmedi hamile olup olmağımı bilmiyorum ama olursa ne zarari olur mu acaba

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
Hamile Olur Olmadığını Bilmiyorum, Tomografiye Girdim, Zararı Olur mu?
Sena16.10.2017

Merhaba hocam ben hamile olduğumu öğrenmeden önce
çene tomografisi çektirdim işlem sırasında bana kurşun yelek giydirdiler bebeğime bir zararı olur mu çok korkuyorum

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
Hamile olduğunu öğrenmeden önce tomografi çektirdim, zararı var mı?
Hatice10.10.2017

Merhaba ben 8 haftalik hamileyken tomografiye girdim ama hamile olduğumu bilmeden girdim bunun bir zarari var mıdır acilen cevap verir misiniz?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Radyasyon hamilelik öncesi dönemler içinde anne adaylarının hamile kalma süreçlerini olumsuz şekilde etkilediği gibi hamilelik süresince bebek gelişimini de etkiler. Bu süreçte önemli olan detay radyosuna ne düzeyde maruz kalındığı ve maruziyetin ne kadar sürdüğü önemli olan konudur. Radyasyon ile insanlar 3 farklı şekilde karşı karşıya gelirler. Hamilelerde tomografi çektirmenin bebeklerde belli başlı anomalilere sebep olduğu gözlemlenmiştir. Burada önemli olan hamilelik sürecinde uzman ile bu konuyu ele alarak ilerlemektir.  Bu süreçte yapılması gereken tüm testlerin yapılması, bebeğin detaylı şekilde gözlemlenmesi ve kontrollerin kesinlikle aksatılmaması gerekir.

Ebru16.04.2017

Merhaba hocam adetime 4 gün kala çenemden hem röntgen hem de tomografi çekindim hamile olduğumu bilmiyordum adetim üç gün gecikti evde test yaptım bugün hamile olduğumu öğrendim sizce bir sorun olur mu doktora daha gitmedim pazartesi gideceğim inşallah

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Değerli okurum merhaba,


Bu uygulamalardan sonra bebeğinizde sorun çıkıp çıkmayacağı konusunda kadın doğum uzmanından yardım almalısınız. Bebeğinizi ilerleyen dönemlerde izlemek isteyebilir, sakıncalı görüp hamileliği sonlandırabilir ya da farklı bir uygulama tavsiye edebilir.

Hasret31.03.2017

Hocam şuan 6 haftalık hamileyim bilmeden 4 haftalıkken kafa tomografisi çekildim yaklaşık 5 dak. kaldım. Doktorum karar sizin diyor ben ne yapacağımı biliyorum lütfen cevap verir misiniz?

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
Hamileliğinde 6 Haftalıkken Kafa Tomografisi Çekilmesi
Fatma26.03.2017

Merhaba benim son adet tarihim 6 Şubat 2017 7 Mart ta karından ilaçlı tomografi çekildim ve hamile olduğumu öğrendim çok endişeliyim

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

 Fatma hanım merhaba,


Tomografi yüksek düzeyde radyasyon içermektedir. Gebelik dönemlerinde anne adaylarına bu radyasyon yüzünden tomografi çekim işlemi yapılmaz. Bebeğe de bu radyasyon geçeceği için kesinlikle güvenli bir işlem olarak kabul edilmez. Sizin gebeliğiniz çok yeni olduğu için bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama kadın doğum uzmanınıza bu konuda net bilgiler vermeniz gerekmektedir. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinin kontrollerini yaparken sizin tomografiye girdiğinizi her daim göz önüne alması gerekir.

Tuna24.03.2017

Merhaba ben 3 aylık hamileyim bugün öğrendim hamile olduğumu bebek 2 aylık iken darp edildim bir kaç kişi tarafından röntgen ve tomografi çekilmiştim. Doktor üniversite hastanesine yönlendirdi, alınması gerekebilirmiş?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Tuna hanım merhaba,


Zaten röntgen ve tomografi çekiminde radyasyon bulunduğu için bebeğinize karşı zarar oluşturma riski bulunmaktadır. Bunun dışında darp edildiğiniz ne düzeyde zarar gördüğünüzü ve bebeğin ne düzeyde zarar gördüğünü bilemeyeceğim. Uzman doktorunuz kendisini aşan bir durum olduğu için ya da hastanede bulunan imkânların bebeği ne düzeyde etkilediğini tespit edememesinden kaynaklı olarak üniversite hastanesine yönlendirme yapmıştır. Bu aşamada vakit kaybetmeden üniversite hastanesine gitmeniz gerekmektedir.

Tulin ay18.03.2017

merhaba ben burun için Tomografi çektirdim doktorum istemişti burun ameliyat için ve ben tomografi çektirdiğim ikinci günü Hamile olduğumu öğrendim. İçerde 2ile 3 dakika kadar kaldim. Bebeğim sanirim 6 haftalık ben bebeğim çok zarar görmüş müdür, acaba ne yapmam gerek Tomografiyi çektirdiğim ertesi günü duş aldim ve doktoruma gittim yoktu iki gün sonra gelecekmiş başka doktora gitmedim.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Tülin hanım merhaba,


Tomografi yüksek düzeyde radyasyon içermektedir. Gebelik dönemlerinde anne adaylarına bu radyasyon yüzünden tomografi çekim işlemi yapılmaz. Bebeğe de bu radyasyon geçeceği için kesinlikle güvenli bir işlem olarak kabul edilmez. Sizin gebeliğiniz çok yeni olduğu için bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama kadın doğum uzmanınıza bu konuda net bilgiler vermeniz gerekmektedir. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinin kontrollerini yaparken sizin tomografiye girdiğinizi her daim göz önüne alması gerekir. Başka doktora acil şekilde gitmenizi gerektirecek bir sıkıntı bulunmamaktadır. Bunun için kendi doktorunuzun gelmesini beklemelisiniz.

Tulin ay17.03.2017

Merhaba ben burun için tomografi çektirdim içerde 2 ya da 3 dakika kadar kaldım normal kıyafetimle çektirdim yani onlar uygun gördü ilaç falan verilmedi. Sonra hamile olduğumu öğrendim sanırım bebeğim 6 haftalık son adet günüm 5 Şubattı adet düzensizliğimden kaynaklı oldu. Acaba bebeğim ne kadar zarar görmüştür.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Tülin Hanım merhaba,


Kısa süreli bir uygulama geçirdiğiniz için bebeğinizin zarar gördüğünü düşünmüyorum. Bu aşamadan sonra kadın doğum uzmanına gözükmeniz gerekir. Bu görüşmede tomografiye girdiğinizi ve diğer detayları tamamen anlatmanız gerekir. Kadın doğum uzmanınız bundan sonraki süreci bu detayı göz önünde bulundurarak kontrolleri devam eder ve sizi takip eder.

Ceyda14.03.2017

Selam hocam hamile olduğumu bilmeden tomografi çektirdim hem de karnımdan bebeyim zarar görür mü? Bebekte yeni gelişmeye başlamış.

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Ceyda hanım merhaba,


Tomografi belli düzeylerde radyasyon yayma özelliğine sahip olan bir cihazdır. Bundan dolayı hamilelik döneminde çok fazla uygulandığında bebek açısından zarar meydana getirebilir. Anne adayı için acil olan ve hayati durum teşkil eden hallerde çekilmelidir. Önemli olmadıkça gebelikte çekilmesi tavsiye edilmez. Sizin çektirdiğiniz tomografiden bebek çok küçük olduğu için etkileneceğini düşünmüyorum. Tabii ki bu detayı doğum kontrol uzmanınızın bilmesi gerekir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yapılacak olan kontrollerde kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur.

TÜRKAN14.03.2017

Merhaba Ben iki gün önce Baş Tomografisi çektirdim. Bugün baktım adet Günüm geçmiş test yaptım ve Hamileyim. Bebeğe çok zararı var mı? Hamileliğimi sonlandırmalı mıyım?
Lütfen cevap yazar mısınız?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Türkan hanım merhaba,


Tomografi uygulaması belli düzeyde radyasyon yayma özelliğine sahiptir. Bundan kaynaklı olarak gebelik dönemlerinde sık şekilde bebek açısından zarar meydana getirebilir. Gebe kalan bir bayan için hayati bir durum ve acil bir durum olmadıkça çekilmemelidir. Bir kez çekilen tomografiden bebeğinizi etkileneceğini düşünmüyorum. Tomografi çekildiğinizi, ne kadar süre kaldığınızı ve ne için çekildiğinizi doğum kontrol uzmanınıza söylemeniz gerekir. Uzman gebelik süreci takibini bu detay doğrultusunda yapmalıdır. Ayrıca alınan radyasyonun hızlı ve kolay şekilde atılması için; bol bol su içmeniz ve sık sık banyo yapmanızı öneririm.

Tuerkan kocak13.03.2017

Merhabalar ben yurt dışında yaşıyorum. Burnumda solunum sorunu yaşıyorum doktora gittim. Doktor baktı ve CD Tomografi çekti, çektirdim ama ilaç falan vermediler. Ben Şubatın 2 sinde adet oluyorum, bugün ayin 13 ve ben hala adet olmadım. Hamileyim mi bilmiyorum henüz bir belirti yok ve henüz test yaptırmadım eğer hamile isem bebeğim de sorun olur mu acaba lütfen cevap yazar mısınız?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Merhaba,


Tomografi yüksek düzeylerde radyasyon içermektedir. Hamilelik dönemlerinde de bundan kaynaklı olarak çekilmesi tavsiye edilmez. Tomografi hamilelik dönemlerinde uygulandığı zaman anne karnında bulunan bebeğe zarar verme olasılığı bulunabilir. Bundan dolayı da uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Sizin çektirdiğiniz tomografiden bebek çok küçük olduğu için etkileneceğini düşünmüyorum. Tabii ki bu detayı doğum kontrol uzmanınızın bilmesi gerekir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yapılacak olan kontrollerde kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur.

BURCU03.03.2017

Merhaba
Hastanede tomografi çektiren hastaya dokundum ve yoğun bakımdaki odasına 1 dk. Girip hastayı görüp çıktım 3 aylık hamileyim bebeği etkiler mi?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Burcu hanım merhaba,


Tomografi radyasyon bulunan bir uygulamadır. Bundan kaynaklı olarak gebelik dönemlerinde uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Kısa bir süre olduğu için bebeği etkilemez ama doğum kontrol uzmanınıza bu detayı vermeyi unutmamanızı tavsiye ederim.

Sevda25.02.2017

Merhaba doktor hanim ben beyin tomografisi çektirdim. Bir hafta sonra hamile olduğumu öğrendim bunun öncesinde acilde iki defa ağrı kesici iğne yaptırdım. Birde penisilin yaptırdım, sizce ne yapmalıyım?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Sevda hanım merhaba,


Bana verdiğiniz tüm bilgileri kadın doğum uzmanınıza detaylı bir şekilde anlatmanız gerekmektedir. Bu bilgiler eşliğinde uzmanınız size gerekli olan yolu en ince ayrıntısına kadar sunacaktır.

Hatice23.02.2017

Merhaba hocam ben yarin tomografiye gideceğim 1 haftalik hamileyim daha kan oluşumunda iken tomografi çektirmek zararli midir kararsiz kaldim ama çektirmem lazım ne yapmam gerek.bas donmelerinden dolayı

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Merhaba gebelik döneminde tomografi çektirmenin riskleri bulunmaktadır. Gebeliğinizi uzman hekim bilmiyorsa bu konuda kendisine bilgi vererek yönlendirmelerini takip etmelisiniz. 

Seda17.02.2017

Merhaba hocam son adet tarihim 22.01.2017 ama 31.01.2017 belden ilaçlı MR çekildim şu an hamile olduğumu öğrendim. Zararı ver midir hocam bebeğe?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Seda hanım merhaba,


Hamilelik döneminde emar (magnetik rezonans görüntüleme ) işlemlerinin uygulanmasının herhangi bir zararı bulunmaz. Çünkü emar radyasyon yaymamaktadır. Hatta nadir de olsa bazı durumlar bebek anomalilerinin tanısının koyulması maksadıyla kullanılabilir. Ancak bebeklerin organlarının gelişim aşamasında olduğu ilk trimester dönem içinde çektirmeyi uzmanlar tavsiye etmez. Şayet anne ya da bebek için emar çekilmesi gerekli ise uzman kontrolü dâhilinde çekilmelidir. Yani keyfi şekilde yapılacak olan çekimler kesinlik uygun değildir. Şu güne kadar yapılan çekimlerde ve yapılan araştırmalarda emarın bebek ve anne için herhangi bir zarar oluşturmadığı ortaya çıkmıştır ama gebelik süresinde kontrolü elden bırakmamak gerekir. Sizin bu anlamda kadın doğum uzmanınıza detaylı bilgi vermeniz gerekir.

Tülay07.01.2017

Slm hocam lütfen bana yardımcı olun eşimden dayak yedim ve akciğer kaburga zedelendi acile gidip tomografi cektirdim hemde 3D li ardından röntgen çekildi meğer iki haftalık hamileymisim bilmiyordum şimdi ise çocuk 5 haftalık ozel e gittim al dir diyo ben ise gunahtan korkuyorum hocam tehlikesi ne sağlıklı olamaz mi? Hayırlı günler .

Makale Editörü Ayşe KorkmazMerhaba Tülay, doktorunuzdan mutlaka danışmanız gerekiyor, bebeğin ilk haftaları olduğu için tomografiden ve röntgen çekiminden etkilenmiş olabilir.

Soru ekle

Sorunuz: