Hamilelikte Röntgen Filmi Çektirmek Ne Tarz Zararları Ortaya Çıkartır?

Gebelik döneminde çekilecek olan röntgen filminden alınan radyasyonun dozu oldukça önemlidir. Yüksek miktarlar ciddi düzeyde sorunlara yol açacaktır.

Hamilelikte Röntgen Çektirmek Zararlı Mıdır Aşamaları Nelerden Oluşur?

resim-941

Hamilelikte röntgen çekimi zararları, hamilelikte diş röntgeni çektirmek ve radyasyona maruz kalmak belli başlı zararlara yol açabilir ama burada önemli olan radyasyon dozudur. İyonize olmuş olan radyasyon ve röntgen filmi gebelikte yüksek dozlarda ise kişiler üzerinde ve bebek üzerinde yol açtığı zararları ile bilinir. Gebelikte röntgen çekimi, hamileyken röntgen odasına girmek, hamilelikte diş röntgeni çektirmek ve röntgen ile alakalı diğer işlemlerin yapılması anneler ve bebekler üstünde zararları ile bilinir. Bu zararlar içinde;

  • Hamilelikte röntgen anne karnında bebekte ölüm
  • Hamileyken röntgen işlemine girmek farklı malformasyonlar
  • Anneler ve bebekler üzerinde kanser
  • Gebelikte röntgen işlemi ve emzirme döneminde röntgen gelişme ve büyümede geriliklere sebep olur.

Yukarıda bulunan sebepler dışında gebelikte ve emzirme döneminde çekimi yapılacak olan filmlerin farklı zararları da olurmu, anneler ve bebekler üstünde farklı zararlarda verebilmektedir. Gebelikte ve emziren anneler de diş ve diğer çekim işlemleri zararlımı, bu tamamen radyasyonun dozuna ve gebeliğin hangi haftalarında olduğuna göre farklılık gösterir.  Anne adayı diş filmi çektirirse, diş filmi ya da diğer organ filmi odasına girerse, arkadaşın çektirdiği film için odasın bulunmak gibi bir gaflette bulunursa, emzirme dönemindeyse ne düzeyde radyasyon aldığına dikkat etmelidir. Burada önemli olan 5 rad altında radyasyona maruz kalmaktır.

Yapılan araştırmalar neticesinde 5 rad altında radyasyonda bulunmak, bu düzeyde ve altında organ filmi çektirdim anneler ve emziren anne adaylarının üstünde ya da bebeklerde sorun yaratmadığı ortaya çıkmıştır. 5 ile 10 radın üstüne çıkıldığında, bu aralıkta çektirirse, emziren anne çekim yaptırırsa, diş röntgeni çektirilirse, gebelikte yapıldığında ve çekim odasına girildiğinde zararlar oluşturur. 10 radın üzerine çıkıldığında gebelikte, emziren anne çektirdiğinde ciddi sorunlar olurmu, oldukça ciddi düzeyde sorun oluşur. Gebelikte ve emziren anne adayları 5 radın altında röntgen filmi çektirebilir.

Sonuçları Nasıl Çıkar?

Organ filmi çektiren kişilerde ne gibi sonuçlar ortaya çıkacağı rapordan sonra belli olacaktır.  Organ filmi çekim işlemleri emzirme döneminde, hamilelikte, anne olan kişilerin gebeliklerinde çektirilmemesi gerekir. Özellikle hamile olan anne adaylarının filmi çektirmek için film odasına da girmemesi gerekmektedir. Organ filmi ilk kez çektirecek olan kişilerin diş filmi ya da ne filmi çektireceğine de dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü her filmden alınan radyasyon miktarı farklıdır. Ayrıca röntgende hamilelik belli olurmu tarzındaki sorulara da sonuçlardan yanıt alınamaz.

Anne adayının ya da normal hastanın ilk defa röntgen odasına girdiğinde ne yapması gerektiği çekimin doğru sonuçları ve verileri çıkartması adına ne yapılması gerektiğini de bilmesi, sonra nasıl ve ne şekilde davranması gerektiğini bilmesi gerekmektedir. Hamile olan kadın olarak ilk kez film çektirdim sonuçlar ne zaman çıkar ve bebek ne kadar zarar görür, bebeğin ne düzeyde zarar gördüğü radyasyon miktarına bağlıdır. Sonuçlar ise ne çekildiğine bağlı olarak belli olur ve çıkar. Emzirme döneminde iken ve gebeliğin ilk haftasında iken kadın olarak film çektirdim, bundan sonra sonuçlar bir kaç gün sonra çıkar.

Sonuçlarda belli olan detaylar doktor tarafından yorumlanır ve tedavi işlemlerine belli ölçülerde başlanır.  Erken tanı emzirme ve hamilelikte de başarılı sonuçlar verir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Oyunuz ilk olacak)

Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...