Diş Röntgeni Nasıl Çekilir Yan Etkileri Var Mıdır? | Fiyat Bilgisi

Diş röntgeni, diğer röntgen tiplerinde olduğu gibi tedavi yapılacak yerin detaylı görüntülenmesini sağlamak amacıyla doktorlar tarafından istenir ve fiyatları genellikle fiyatları 100-200 TL aralığındadır.

Diş Röntgeni Nedir?

Diğer röntgen tiplerinde de olduğu gibi muayene esnasında kemikler ve dişetlerinde meydana gelen olayları fiziksel muayenede görülmez. Böyle durumlarda çene yapısı, dişlerin şekli ve duruşunu görmek için doktor tarafından kullanılan bir yöntemdir. Diş köklerinde oluşmuş olan hasarlar ve bozukluklar ancak röntgen yardımıyla teşhis edilebilmektedir. Ağız içi sorunlarda diş hekimlerinin en büyük yardımcısıdır röntgenler. Diş doktorları çekilen bu röntgen filmleri ile ağız içini daha net olarak görebilmektedir. Bu da yapılacak olan dişin geneli hakkında bilgi alınması açısından önemlidir. Tedavi sürecinde daha kolaylık sağlar.

Ağız içi ve ağız dışı olmak üzere diş röntgenleri iki başlık altında toplanmaktadır. Ağız içi röntgenlerde film ağız içine yerleştirilerek çekim tamamlanır. Oysaki ağız dışı röntgende film ağız dışına yerleştirilerek çekim tamamlanır. Diş röntgenlerinde radyasyon seviyesi oldukça düşüktür. Ağız içi röntgenlerinde diş ve çevre dokuların incelenmesi yapılırken. Ağız dışı röntgenlerde içi çene kemiklerini de kapsayan daha fazla alanın çekildiği bir yöntemdir.

Diğer tüm çekimlerde de olduğu gibi hamile olanların mecbur kalmadıkça diş röntgeni çektirmemeleri gerekmektedir.

Diş Röntgeni Zararları ve Fiyatları

Röntgen denildiğinde aklımıza ilk olarak alacağımız radyasyon gelir. Radyasyona yeryüzünde her an maruz kalabilmekteyiz. Diş röntgeninde bunun çok düşük bir kullanımı söz konusudur. Hamilelikler üzerinde teşhis edilmiş herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir. Ama annenin bu filmi çekilmesi zaruri ise anneye koruyucu yelek giydirilerek hızlı çekim yapılmalıdır. Zorunluluk yok ise doğum sonrasına çekimin bırakılması önerilir.

Diş röntgenleri çektirilecek olan hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Devlet hastanelerinde bu çekimler ücretsiz olarak çekilmektedir. Fakat özel kliniklerde ve özel muayenehanelerde diş röntgenleri farklılık göstermektedir. Bazı hastanelerin sigorta anlaşması olmasına rağmen bazı özel hastanelerde diş bölümü ücrete tabidir. Diş röntgeni filmleri hastaneden hastaneye farklı olmak üzere 100-200 TL arasında değişen fiyat aralığındadır. Diş röntgeninin bahsettiğimiz çeşitleri arasındaki ağız içi çekimler dişçiniz tarafından da çekilebilmektedir. Bu doktorunuzun o anda tedavi ettiği dişinizin görüntüsünü alabileceği bir uygulumadır.

Diş röntgeninin ağız dışından çekimi gerektiğinde bu çekim her hastanede olmayabilir. Bu ağız dışı röntgenin çekimini yapan yerler bulunmaktadır. Bu çekim ise ağzın bütün detayını çeken doktorunuzun bütün dişlerinizi görebileceği bir çekim türüdür. Doktorunuzun müdahale öncesi bütün dişlerinizi görmesi tedavinin daha olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır. Çene ve dişlerde yapılabilecek her hangi bir cerrahi müdahale var ise ağız dışı röntgen çekimi daha geniş görüntü sağladığından doktorun yapacağı tedaviyi daha net açılardan görmesini sağlayacaktır.

Çekilen röntgen sayesinde tüm dişlerin görüntüsü alınacağı için hem zaman hem de maliyet açısından daha düşük harcama yapmanızı sağlayacaktır. İşlem fazla uzun süren bir işlem değildir. Kişiyi rahatsız edecek bir durum söz konusu olmaz. Hasta ağrı ve acı hissetmez.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...