Hamile olduğunu öğrenmeden önce tomografi çektirdim, zararı var mı?

Merhaba hocam ben hamile olduğumu öğrenmeden önce
çene tomografisi çektirdim işlem sırasında bana kurşun yelek giydirdiler bebeğime bir zararı olur mu çok korkuyorum

Dena hanım merhaba 

Tomografi işlemlerinde radyasyon bulunur. Radyasyon oldukça zararlıdır. Çekim esnasında giydirilen kurşun yelek radyasyonun kullanıldığı her alanda kişilerin kendilerini koruması maksadıyla giymesi gerekli olan koruyucu ekipmanlardır. Tomografi çekimi yapılan alanlarda çalışan ki”ilerde bu tarz ekipmanları kullanır. Bu durumda sizin korkacağınız bir eylem olduğunu düşünmüyorum.  Aksi olan durumlarda yani ekipmansız çekimlerde sorun meydana gelmesi kaçınılmaz bir hal alabilir. Hatta radyasyon etkileri yıllar sonra bile çıkabilmektedir.

Uzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE
RADYOLOJİ UZMANI
Uzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE
Mrtomografi.com'da yayınlanan tüm makaleler, Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi uzmanlarının kontrolünde doğrulanır, düzenlenir ve yayına uygun hale getirilir. MRTomografi.com web sitesinde okuduğunuz makaleler ile ilgili tüm şikayetlerinizi, önerilerinizi ve düşüncelerinizi iletişim sayfamızdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...