Tomografi Ne Kadar Sürer?

Tomografi uygulaması ülkemizde sıklıkla tercih edilir ve gerekli tetkiklerin yapılmasından sonra rapor edilerek hastalarla paylaşılır.

Tomografi Süresi

Bilgisayarlı tomografi ‘X’ ışını kullanılarak vücudun tüm bölgelerinin incelenmesini sağlayan bir yöntemdir ve radyoaktif bir özellik taşır. İnceleme sırasında tomografi cihaz masasının yanında hareket etmeden yatılır ve masa ise uzaktan kumanda ya da manuel kumanda ile kontrol edilir. Bu cihaz ayrıca bir bilgisayara bağlıdır ve X ışını hastanın çevresinde 360 derecelik bir dönüş hareketi gerçekleştirir. Daha sonra vücutta sorun yaşanan bölge saptanır ve veri olarak bilgisayara düşer.

Tomografi çekimi

Tomografi çekimi

Oluşturulan görüntülerin tamamı bilgisayar ekranından takip edilmektedir. Farklı avantajlara da sahip olan bu uygulamada yumuşak dokular, kemiklerin şekli ve her türlü kanser teşhisi de konulabilmektedir. Tıbbın bu kadar ilerlediği günümüzde tomografi ne kadar sürer ile ilgili olarak da bir takım bilgilere sahip olmanız gerekir.

İncelemeler, hastalıkların bulguları göz önüne alınarak ayrı ayrı planlanır ve bilgisayarlı tomografisi daha önce yaptırdıysanız ek görüntüler alma ihtiyacı doğabilir. Çekim işlemi yaklaşık olarak 15 dakika sürer. Vücudun ilgili kısımları incelenmek üzere rapor edilir ve hasta da evine aynı gün geri dönebilir.

Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Yapılan tomografiden sonra raporlar incelenir ve ilgili sonuca varmayı gerektirecek yeterli bilgiler elde edilir. Vücudun hangi kısmı ile ilgili olduğu değerlendirilir ve bu süreçten sonra doktorunuz ortalama 10 gün içinde tomografi sonucunu sizlerle paylaşır. Yazılı bir rapor olarak hazırlanan tomografi sonuçlarında herhangi bir ek çekime ihtiyaç duyulduğunda tekrar bilgisayarlı tomografi çekimi yapılabilir.

Hastaların merak ettiği bir diğer durum ise yapılan test hakkında eksik bilgilerin tamamlanması gerektiğidir. Bu taramada alacağınız radyasyon miktarı da önemlidir ve çok fazla miktarda verilir. Ayrıca aşırı kilolu kişiler bilgisayarlı tomografi uygulamasında bir takım zorluklar çekebilir. Bayanlar için de gebelik durumu söz konusu ise bu durumu tomografi çektirmeden önce doktora belirtmelidir.

Radyolog doktorlar tarafından gerekli incelemeler sona erdiğinde bu görüntüleme metoduyla elde edilen bulgular sizlerle paylaşılır. Tomografi sonucu ne kadar sürede çıkar ile ilgili bilmeniz gerekenler bu şekildedir. Ayrıca yapılan araştırmalarda BT yani bilgisayarlı tomografinin pek çok zararının olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden zorunlu olmadıkça bu işlemi tercih etmemeli ve sağlığınız açısından olumsuz durumların ortaya çıkmaması adına dikkat etmeniz gerekir. Zaten uzman doktorunuz da işlem öncesi sizlere gerekli hatırlatmaları yapacak ve vücudunuza enjekte edilecek olan kontrast madde ve radyasyon risklerini açıklayacaktır. Sonraki süreç ise tamamen hastanın tercihine bağlı olarak gelişir. Eğer BT gerekiyorsa tek seferlik olmak kaydıyla bilgisayarlı tomografi çektirebilirsiniz.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Cengiz19.09.2017

İlaçlı tomografi çekimi ortalama kaç saat veya dakika sürer teşekküler.

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
İlaçlı tomografi çekimi ortalama kaç saat veya dakika sürer?
Seda20.04.2017

Annem ilaçlı tomografi çektirecek ama gün verdiler ama ac yda tok gidicegimizi ya da ilaç verip vermiyecekleri konusunda bsy demediler doktorlar ilaç veriyorlarmiydi o ilaci icip mi tomografi cektircek böbrek tasi için

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

İlaçları prosedür öncesi uygulanacaktır, birkaç saat öncesi yemek tavsiye edilmiyor, özellikle ilaçlı çekim olduğu için kusma veya mide bulantısı olabilir.

Serbay14.03.2017

Tomografi çektirdim iki cuma günü gecen ama 24 üne sonuç dedi buğun yarın doktoruma gitsem sonucu ona gitmiş midir?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Serbay bey merhaba,


Tomografi çekim işlemleri kısa süre içinde tamamlansa da raporunun hazırlanması ve sonuçlarının hastaya verilmesi çekim yaptırdığınız hastaneye ve özel sağlık kurumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu anlamda beklemenizi tavsiye ederim. Uzman kaçında gelmenizi istemişse o gün gidip gerekeli olan raporlarınızı ve sonuçlarınızı almanız gerekir. Bu şekilde sabırsızlanarak kendinizi psikolojik anlamda kolay ve hızlı şekilde yıpratabilirsiniz.

Soru ekle

Sorunuz: