PET/CT Çekim Ücretleri Ne Kadar? Güncel Fiyat Bilgileri ve Son Yılın Ücretleri

PET/CT uygulaması kanser tetkikinde tercih edilen en sağlıklı yöntemdir. Günümüzde özel ve devlet hastanelerinde sıklıkla kullanılır ve kanser hastaları için en önemli teşhis yöntemi olarak bilinmektedir.

PET/CT Çekim Ücretleri

PET/CT çekim işlemleri günümüzde birçok hastanede yapılabilmektedir. Çekim işleminde en önemli durum, uygulamanın uzmanlar tarafından yapılabiliyor olmasıdır. Bu anlamda kanser hücrelerinin teşhisinde ve yayılma durumunun hangi aşamada olduğunu belirlemek için PET/CT görüntüleme tekniği kullanılır. PET/CT çekim ücreti ne kadar şeklinde de birçok arama yapıldığı için sizlere bu konuda tüm bilgileri sunuyor olacağız.

Hastanelerde, bilgisayarlı tomografi ile beraber birçok hastalığın teşhisinin konulmasında çok önemli bir yere sahip olan PET/CT işlemi, kanser hastalarında oldukça etkilidir. Ayrıca ateşli hastalık ve enfeksiyonların teşhisinde de kullanılmaktadır.

Özel olarak üretilen bir cihaz ile yapılan çekimler ile birlikte PET/CT çekim fiyatları ve son yılın güncel fiyatları da hastalara sunulmaktadır. Tüm bilgilere sahip olan hastalar artık görüntüleme işlemi için bir takım hazırlıklar yapar ve cihazın belirli tetkiklere başlaması, doktorlar tarafından sağlanır.

PET/CT Çekim Fiyatları

Son yılın güncel fiyatlarına bakıldığında bu işlemin 2000 TL ile 4000 TL arasında yapıldığını belirtebiliriz. Ek olarak sunulan tahlil ya da diğer ücretlendirmeler hariç olarak bu fiyatlarla pet/ct çekimi yapılabilmektedir.

En sık kullanılan onkolojik çalışmalar arasında olan PET/CT görüntüleme ile net sonuçlar alınabildiği gibi birçok kanser için de teşhis konulabilmektedir. Fiyat olarak oldukça pahalı bir şekilde sunulan bu uygulama ile birlikte kanser teşhisinden faydalanabilir ve hem özel hem de devlet hastanelerinde bu işlemden faydalanabilirsiniz. Vücudun görüntüsünü net bir şekilde alabildiği için ayrıca 3 boyutlu olarak da görüntü vermektedir.

İşlem yaklaşık olarak 35 ile 45 dakika arasında sürmektedir. Ayrıca fiyatın bu kadar yüksek olması durumunda yine de SGK yazışmaları kapsamında doktorunuzla görüşerek net bilgileri alabileceğinizi söyleyebiliriz.

Hastalara ilaç enjekte işleminden sonra yaklaşık 1 saat beklenir ve daha sonrasında tarama başlar. İlgili süreçte herhangi bir ağrı ya da sızı duyulmaz. İşlemden sonra rapor incelenir ve teşhis konulur. Bu süreçte doktorunuzdan yine rapor hakkında ek bilgilere ulaşabileceğinizi söyleyebiliriz.

PET/CT taraması fiyatlarının bu kadar fazla olmasının nedeni aslında cihaz ve raporlar ile ilgili bir durumdur. Bu işlem net olarak 3D görüntü sağlaması ve kesin sonuçlar vermesi dolayısıyla yüksek tutarlı ücretler üzerinden hizmet vermektedir. Yine de pet/ct çektirecek olan hastaların önce fiyat bilgilerine doktorları aracılığıyla ulaşması ve daha sonra hizmet almaya başlaması gerekebilir.

PET/CT işleminde kullanılan cihazlar özel laboratuvarlar içerisinde yer almaktadır. Ayrıca devlet hastanelerinin birçoğunda ve tıp fakültelerinde yapılmaktadır. Ayrıca işlem SGK’lı olan kişilere ücretsiz olarak yapılabilir. Bu anlamda çekimlerin uzun sürmesi ve randevu sürecinde sıkıntı yaşanması da beklenebilir. Bu durumdan dolayı hastalar daha çok özel hastaneleri tercih etmektedir. Yine de net sonuçları sunduğu için PET/CT uygulaması her zaman tercih edilen bir işlemdir ve kısa sürede tamamlanarak net sonuçlu raporları içermektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun3 votes, average: 4,33 out of 53 votes, average: 4,33 out of 53 votes, average: 4,33 out of 53 votes, average: 4,33 out of 53 votes, average: 4,33 out of 5
(3 Oy, Ortalama: 4,33 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Adil21.01.2017

Merhabalar hocam.
Annemin akciğerinde "sağ alt lob süperirorda 12x10 mm boyutlarında, keskin sınırlı düzgün konturlu bir prankimal nodül izlendi" diyor.
Bunun neticesinde Pet-ct istendi.
Sonuç kağıdını onkoloji uz. gösterdiğimizde bize korkulacak birşey olmadığını ve çekime ihtiyaç olmadığı söylendi.
Ancak annem Kronik böbrek hastası yani böbreklerinde kist var, bu yüzden çekingelerimiz var.
sizce onkolojiyi dinlemeyip çektirmeli miyiz yoksa 2 ay sonra Bt`yi mi beklemeliyiz.
Teşekkür ed

Makale Editörü Ayşe KorkmazAdil bey merhaba,
Onkoloji uzmanı ve kendi uzmanınız bu anlamda en doğru yönlendirme işlemlerini yapacaktır. Önemli olan annenizin sağlığı olduğu için mutlaka uzman ile birlikte hareket edilmesi gerekir. Sorun yaratacak bir durum mevcut olsaydı muhakkak uzman size detay verip uyarırdı.
Geçmiş Olsun.
Yasemin15.01.2017

Merhaba hocam ben kalp yetmezliğine bağlı kalbinde pil olan hastayım. Akciğer pet filmi çekinebilir miyim, pilime ve kalbime gerek ilacı gerekse ışınları bir zarar verir mi?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Yasemin hanım merhaba,


Kalp piline ilaçların ya da X ışınlarının zarar verip vermeyeceği genel sağlık durumunuza da bağlıdır. Bu anlamda çekim öncesinde yapılacak olan klinik muayene yapılması gerekir. Yapılan muayene sonrasında çekim ile alakalı olarak uzman sizleri yönlendirme yapacaktır.


Sağlık günler

Soru ekle

Sorunuz: